املاک و مسکنمقالات

کاهش فروش املاک بالاتر از قیمت در آمریکا

مجمع ملی کارشناسان املاک آمریکا، در گزارش جدید خود می گوید که شمار خانه‌هایی که در سطح این کشور، به قیمت تعیین‌شده در آگهی‌های فروش و یا بالاتر از آن، به فروش می‌رسند، در حال کاهش هستند. این گزارش که با استفاده از شاخص قیمت املاک بنیاد پژوهشی CoreLogic تهیه شده، نشان می‌دهد که قیمت‌های فروش، در حال بازگشت به سطوح پیشین خود در دهه‌های گذشته هستند. این می‌تواند برای خریداران مسکن، که به خاطر افزایش شدید قیمت‌ها در چند سال اخیر، با مشکلات بودجه ای جدی روبرو بوده‌اند، خبر بسیار خوبی باشد.

بر اساس این داده‌های جدید، شمار خانه‌هایی که در قیمت تعیین‌شده و یا بالاتر از آن به فروش رسیده‌اند، در ماه مارچ با افتی شدید به 31 درصد رسیده است. این میزان، تقریبا با میزان خانه‌های به فروش رفته با این شرایط، در سال‌های 2000 و 2001 برابر است. این آمار، همچنین نشان‌دهنده‌ یک تغییر بزرگ در این میزان، نسبت به آمار سال گذشته هستند. در سه‌ماهه دوم سال 2018، شمار خانه‌هایی که با قیمت تعیین‌شده در آگهی‌های رسمی و یا بالاتر به فروش می‌رسیدند، با یک جهش، به 40 درصد کل فروش‌ها رسید. این جهش، این شاخص را تقریبا تا سه برابر شمار این فروش‌ها در سال 2008 بالا برده بود. پژوهشگران بنیاد Core Logic در این باره می‌گویند: همچنان که رشد سالانه‌ قیمت مسکن، در سه‌ماهه‌ سوم سال 2018 آهسته‌تر می‌شد، شمار خریداران مسکنی که امکان مذاکره برای پایین آوردن قیمت خانه‌ها را داشتند نیز، افزایش می‌یافت.

اما در آمارهای ارائه شده، از نظر مکانی و جغرافیایی نیز، تنوع و تفاوت وجود دارد. 69 درصد از خانه‌هایی که دست کم توانسته‌اند با قیمت تعیین‌شده در آگهی به فروش برسند، در شهر سن فرانسیسکو قرار دارند؛ جایی که بالاترین شمار از این جور فروش‌ها را در خود داشته است. به گزارش بنیاد Core Logic شهر واشنگتن دی.سی با 50 درصد و مینیاپولیس با 48 درصد، به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم این فهرست قرار می‌گیرند. اما در آن سوی این طیف، شهرهای شیکاگو و میامی، به ترتیب 21 و 14 درصد از این آمار را به خود اختصاص داده و پایین‌ترین میزان خانه‌های فروخته‌شده با قیمت اعلام‌شده در آگهی و یا بالاتر را، در خود داشته‌اند.

پژوهشگران بنیاد Core Logic، در ادامه‌ گزارش خود می‌نویسند: همچنان که شمار خانه‌های آماده‌ فروش کاهش و شاخص رشد این میزان پایین می‌آید، فشار بر قیمت‌ها افزایش می‌یابد. برای نمونه، در شهر سن فرانسیسکو، شاخص مدت انتظار برای آماده شدن خانه برای فروش، به 3/2 ماه کاهش یافت و خریداران مسکن نیز، به طور متوسط 6/4 درصد بیشتر از قیمت اعلام شده را پرداختند. با این حال، در بازارهایی همچون میامی، که مدت انتظار برای آماده‌شدن خانه‌های فروشی 9/10 ماه بود، خریداران میدان بزرگتری برای چانه‌زنی و مذاکره بر سر قیمت در دست داشتند. بر اساس گزارش Core Logic این بازارها، در ماه مارچ سال جاری، شاهد تخفیف‌هایی تا 8/7 درصد هم بوده‌اند.

در همین حال، گزارش ها حاکی از آن است که بازار مسکن کانادا نیز، به ویژه در دو شهر بزرگ کشور، در حال گرم تر شدن است. در ماه می امسال، آمارهای ارائه شده توسط مجمع کارشناسان مسکن کانادا (CREA) جهش بزرگ و غیرمنتظره در حجم فروش مسکن را نشان دادند. بسیاری از کارشناسان بازار مسکن، این افزایش فروش را که پس از چند ماه افت این شاخص روی داده بود، نشانه‌ای از تثبیت‌ شدن بازار ارزیابی کردند. گزارش CREA نشان داد که تا پایان ماه اپریل، شمار 48 هزار و 461 خانه در کانادا به فروش رسیده‌اند که نشانگر 21 درصد افزایش نسبت به ماه پیش بود. این میزان، همچنین در مقایسه با ماه مشابه در سال 2018، نشانگر 2/4 درصد رشد در فروش مسکن می‌باشد.

 

Behnam Marfou

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *