املاک و مسکنمقالات

کاهش شمار املاک فروشی همزمان با افزایش اندک بهای مسکن

به گزارش هیئت ملک و املاک تورنتودر ماه فوریه برغم بارش فراوان برف و یخبندان که به پایین بودن شمار املاک عرضه شده برای فروش کمک کرد، بهای مسکن در تورنتو در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته افزایش1.6 درصدی داشت. افزایشی که به نوبه خود سبب شد، قیمت متوسط مسکن سر به 780 هزار و 397 دلار بزند. همزمان شمار املاک به فروش رفته کاهش 2.4 درصدی پیدا کرد. در عین حال تعداد مسکن های عرضه شده به بازار فروش در ماه گذشته 9 هزارو 828 باب بود، که در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته حدود 6.5 درصد کاهش داشت.

از دیگر سو بیشترین میزان افزایش بها برای خانه های نیمه مستقل (از یک طرف فاصله دار با ملک مجاور)، و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی بود. بگونه ای که در منطقه کلانشهر تورنتو قیمت متوسط این خانه ها با افزایش 7.5 درصدی 794 هزار و 978 دلار شد، و در داخل شهر تورنتو سر به یک میلیون دلار زد. این میزان برای واحدهای مورد اشاره به ترتیب 6.9 درصد، و 555 هزار و 986 دلار بود.


در مقابل میزان فروش قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) در شهر ما کاهش 9.4 درصدی داشت. ولی در مناطق با پیش شماره تلفن 905، افزایش5.2 درصدی یافت. بهای اینگونه خانه ها نیز در منطقه کلانشهر تورنتوکاهش 2.4 درصدی پیدا کرد. بگونه ای که قیمت متوسط آنها به 963 هزار و 618 دلار رسید. این میزان برای داخل تورنتوبه ترتیب 3.3 درصد، و یک میلیون و 200 هزار دلار بود.

البته به گفته دست اندرکاران مربوطه انتظار می رود، با بهتر شدن هوا بازار انواع مسکن رونق بیشتری پیدا کند. کمااینکه از همین حالا برخی خریداران مترصند، به محض مشاهده تابلوی برای فروش پا پیش بگذارند. فراتر اینکه در همین روزهای سرد هم خریداران برای برخی از املاک عرضه شده برای فروش باهم رقابت می کنند. این مسئله دو دلیل متفاوت دارد. نخست اینکه خریداران بالقوه منتظر کاهش بهای بیشتری بودند. اما دریافته اند که قرار نیست، چنین چیزی رخ بدهد. همچنین با اعلام اخیر بانک مرکزی مطمئن شده اند، میزان بهره وام مسکن افزایش نخواهد یافت.

دوم اینکه فروشندگان نیز دریافته اند که دیگر زمان افزایش قیمت های دو رقمی به پایان رسیده، و حالا دیگر میزان بالا رفتن سالانه 3 تا 5 درصداست. بنابراین افرادی که می خواستند ملک خود را در بازار بسیارپررونق بفروشند و پول کلانی به جیب بزنند، دست نگه داشته اند. یعنی افرادی که درواقع به خرید و فروش مسکن به چشم سرمایه گذاری نگاه می کنند. در نتیجه فروشندگان کنونی کسانی هستند، که واقعا برای سبک زندگی خود باید چنین کاری را انجام بدهند (مثلا والدین مسنی که همه فرزندانشان به ثمر رسیده، و پی زندگی خود رفته اند. بنابراین دیگر نمی توانند یا نمی خواهند، در خانه بزرگ زندگی کنند).

دیگر نکته جالب اینکه مرتب می شنویم که شمار زیادی از افراد گله مندند، که بهای املاک در تورنتو بسیار بالاست. بنابراین دیگر نمی توان، در این شهر مسکن خرید. اما همزمان شاهدهستیم که در همین تورنتو تعداد زیادی از مردم چنان درآمدی دارند، که فقط می خواهند در مرکز شهر صاحبخانه شوند. فراتر اینکه اگر دولت مرکزی برهه بازپرداخت وام مسکن را از 25 به 30 سال افزایش دهد، شمار خریداران بار نخست مسکن بیشتر هم خواهد شد. مساله ای که به نوبه خود می تواند سبب افزایش بها گردد، و در نقاط محبوب قیمت اولیه انواع مسکن را به 700 هزار دلار برساند. چنین رخدادی باعث ادامه روند کنونی می گردد.اینکه برخی از ساکنان تورنتو دارند، به ناچار به نقاط مقرون به صرفه تر کوچ می کنند. کمااینکه مثلا بهای املاک در بخش شرقی خیابان شمالی- جنوبی ویکتوریا پارک به شکلی چشمگیر از قسمت غربی همین خیابان گران تر است. همچنین قیمت مسکن در اسکاربورو از ایست یورک ارزان تر می باشد.
در عین حال بنا به گزارش هیئت مورد اشاره با توجه به اینکه میزان مسکن های استیجاری خالی در منطقه کلانشهر تورنتو 1 درصد است، اجاره بهای آپارتمان هایی که در لیست مربوطه قرار دارند 8.1 درصد افزایش پیدا کرده است. بگونه ای که میزان متوسط اجاره بهای آپارتمان های یک اتاق خوابه سر به ماهی 2 هزار و 145 دلار زده است. این اعداد و ارقام برای آپارتمان های دو اتاق خوابه به ترتیب 7.4 درصد، و 2 هزار و 810 دلار می باشد.

سوال هفته:
در ادامه مبحث هفته گذشته در مورد مناسب ترین سرمایه گذاری در ملک به بخش دیگری از خرید ملک می پردازیم.
هفته گذشته به مقایسه کمترین مبلغ سرمایه گذاری و بیشترین دریافت اجاره پرداختیم و در این هفته میخواهم به موضوع خرید ملک هایی که در آینده نزدیک امکان ساخت و ساز در آن مناطق بسیار زیاد می باشد و این امکان را به سرمایه گذاری می دهد که علاوه بر رشد تورم بتواند یک رشد جهشی که مختص این مناطق مورد نظر است دست یابد.
بعنوان مثال در برخی مناطق می توانید با یک سرمایه گذاری تا حداکثر$800.000 را انجام دهید و صاحب یک خانه دیتچد شده و در حال حاضر طبقه همکف و بیسمنت را اجاره دهید و بطور همزمان برای دریافت مجوزهای ساخت اقدام نمایید و یا اینکه منتظر افزایش خیلی سریع در همین مناطق باشید یکی از ویژگیهای مشاور املاک خوب، شناخت کامل به همین مناطق خاص خواهد بود. چون با این مدل سرمایه گذاری به احتمال زیاد رشد سود شما به مراتب بیشتر از خریدهای دیگر خواهد بود.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0