اخباراخبار کانادا

کاهش سفارش زره پوش های کانادایی توسط عربستان

اتاوا- طبق اسنادی که در اختیار CBC News قرار گرفته، پیمانکار وزارت دفاع کانادا، اتومبیل های زرهی کمتری را به عربستان خواهد فروخت. این اتفاق از نظر برخی گروه های حامی حقوق بشر و تحلیلگران دفاعی مثبت ارزیابی شده است.

عدم کاهش تعداد زره پوش های سفارش شده که قبل از آغاز تنش دیپلماتیک بین کانادا و عربستان صورت گرفت، می توانست کانادا را در موقعیت دشواری قرار داده و توجیه قرارداد نظامی را سخت تر کند. دولت لیبرال همواره استدلال کرده که منافع تجاری و اقتصادی ایجاب می کند، معامله انجام شود.   
اسناد مورد اشاره نشان می دهد که شرکت  General Dynamic Land Systems Canada، مستقر در لندن- انتاریو، تا بهار سال گذشته قرار بود تنها 742  زره پوش سبک LAV-6 را به عربستان تحویل بدهد. این تعداد به مراتب کمتر از تعداد سفارش سال 2014 بود. در قرارداد اولیه 928 اتومبیل زرهی، از جمله 119 زره پوش مجهز به توپ 105 میلیمتری، سفارش داده شده بود.

یکی از تحلیلگران دفاعی معتقد است که کاهش سفارش بیشتر به دلیل وضعیت مالی فعلی عربستان سعودی است تا نارضایتی از دولت کانادا. توماس جونو، استادیار دانشگاه اتاوا و تحلیلگر سابق دفاع ملی افزود: <دولت عربستان به دلیل کاهش بهای نفت و همچنین فساد مالی و سوءمدیریت اقتصادی، کسری بودجه سنگینی دارد. مسلما هزینه کردن 15 میلیارد دلار طی چند سال برای خرید زره پوش هایی که به آنها نیاز ندارد، توجیه نداشت.>

پادشاهی عربستان، کسری بودجه 52 میلیارد دلاری را برای سال جاری پیش بینی کرده است.

جونو گفت: <با توجه به تنش دیپلماتیک بین دو کشور بر سر انتقاد دولت کانادا از زندانی شدن حامیان حقوق زنان در عربستان، آیا حفظ قرارداد ارزش اش را دارد؟ حال که جنجال فروکش نکرده، آیا همکاری با کشوری که زمانی شریک استراتژیک کانادا محسوب می شد، لازم است؟>

گروه های حقوق بشر معتقدند که اتاوا دلایل کافی برای منصرف شدن از این معامله دارد. آنها معتقدند که دولت کانادا بایستی از اسپانیا درس بگیرد. وزارت دفاع اسپانیا به دلیل نگرانی از نقش عربستان در جنگ داخلی یمن، قرارداد فروش بمب های هدایت لیزری به عربستان را لغو کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0