علم و دانش

کاهش ریسک حمله قلبی و افزایش ریسک خونریزی داخلی با مصرف روزانه آسپرین

افراد سالمی که به طور روزانه آسپرین مصرف می کنند، ممکن است خطر دچار شدن به حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش بدهند، اما مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف روزانه می تواند خطر خونریزی داخلی را افزایش بدهد. پزشکان آمریکایی مدت هاست که به بزرگسالانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی نشده اند ولی با ریسک بالا مواجه هستند، مصرف روزانه یک قرص آسپرین را جهت پیشگیری، توصیه می کنند. با وجود شواهد روشن در مورد مفید بودن آسپرین برای این منظور، بسیاری از پزشکان و حتی بیماران، به دلیل ارتباط آن با افزایش ریسک خونریزی داخلی، در مورد تجویز و مصرف آن تردید دارند.
پژوهشگران برای مطالعات خود، داده های 13 آزمایش بالینی در مورد اثرات آسپرین و <دارونما> یا placebo بر روی بیش از 164 هزار فرد بزرگسال را بررسی کرده و دریافتند ریسک دچار شدن به حمله قلبی و سکته مغزی و یا مرگ ناشی از بیماری های قلبی-عروقی نزد افرادی که به طور روزانه آسپرین مصرف می کنند، 0.38 درصد پایین تر از افرادی است که آسپرین مصرف نمی کنند. اما در مقابل ریسک دچار شدن این افراد به خونریزی داخلی 0.47 درصد می باشد.
پزشکان معتقدند بزرگسالان 50 تا 59 ساله که آسپرین را جهت <پیشگیری> در نظر دارند، تنها در صورتی باید آن را مصرف کنند که با حداقل 10 درصد ریسک دچار شدن به حمله قلبی یا سکته مغزی در 10 سال آینده روبرو می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0