صفحه اصلی / علم و دانش / کاهش ریسک ابتلا به بیماری قلبی با کنترل فشار خون در دوران بارداری

کاهش ریسک ابتلا به بیماری قلبی با کنترل فشار خون در دوران بارداری

Behnam Marfou

بر طبق آخرین آمار منتشر شده، حدود 7 تا 10 درصد از زنان باردار، در طول دوران بارداری به عارضه فشار خون بالا ناشی از بارداری یا pregnancy induced hypertension مبتلا می شوند.

زنان با فشار خون بالا در بارداری، 2.2 برابر بیشتر از همتایان خود در معرض ریسک ابتلا به بیماری های قلبی بعد از زایمان قرار دارند.

فشار خون بالا در بارداری نزد اکثر زنان یک عارضه موقت است. با این حال، می تواند نزد برخی دیگر پس از زایمان ادامه داشته باشد. اگر درمان نشود، ممکن است منجر به preeclampsia بشود که از عوارض دوران بارداری و یکی از اختلالات چندارگانی است. این عارضه همچنین نزد زنانی که برای اولین بار زایمان می کنند رایج است. زنان مبتلا به بیماری های خاص نیز در خطر دچار شدن به فشار خون بالا در بارداری (PIH) می باشند.

دکتر دی پای، مدیر IVF و ناباروری بیمارستان Fortis La Femme ، دهلی و دبیر کل فدراسیون انجمن متخصصین زنان و زایمان هند می گوید: یک زن باردار، بایستی در کنار کنترل وزن و مصرف ویتامین ها، تحت مراقبت های ویژه از قبیل کنترل فشار خون قرار داشته باشد. بخصوص زنان با سابقه فشار خون بالا، نارسایی کلیوی، دیابت، سابقه پری-اکلامپسی در دوران بارداری اول یا کسانی که چندقلو باردار هستند. وی می افزاید: PIH در عروق خونی مقاومت ایجاد کرده و بر جریان خون در سراسر بدن تاثیر می گذارد. این شامل جریان خون به جفت رحم نیز می باشد که می تواند برای کودک درون شکم مشکلات جدی ایجاد کند. PIH همچنین می تواند منجر به جدا شدن زودتر از موعد جفت از رحم شده و به تولد نوزاد مرده منجر شود.

برخی علایم مشخصه PIH شامل فشار خون بالا در سه ماهه دوم و سوم؛ پروتئین در نمونه ادرار؛ ورم (Edema)؛ افزایش غیرمعمول وزن (غیر مرتبط با بارداری)، تاری دید یا دو بینی؛ استفراغ و حالت تهوع؛ درد در ناحیه شکم؛ تکرر ادرار یا کاهش غیرطبیعی مقدار ادرار، مشاهده خون در ادرار؛ افزایش ضربان قلب، تب می باشد.

برخی از اقدامات پیشگیرانه که زنان می توانند برای جلوگیری از دچار شدن به فشار خون بالا در دوران بارداری انجام دهند عبارتند از:

– نظارت بر فشار خون به طور منظم قبل از بارداری و پس از زایمان.


– کاهش مصرف نمک. از نمک کمتر در غذاها استفاده کنید و غذای خود را با ادویه جات طعم دار نمایید. از مصرف مواد غذایی فرآوری شده اجتناب کرده و به جای آن میوه و سبزیجات تازه را انتخاب کنید.


– پس از مشورت با پزشک، در دوران بارداری فعالیت بدنی منظم داشته باشید. از دست دادن وزن اضافی می تواند ریسک ابتلا به فشار خون بالا را کاهش بدهد.


– اگر سابقه فشار خون بالا دارید، قبل از بارداری و در طول آن با پزشک خود مشورت نمایید. پیش از بارداری فشار خون خود را کنترل کنید. پزشک شما می تواند در مورد داروهای مناسب توصیه های لازم را به شما ارائه نماید.

 

– از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل اجتناب کنید، زیرا آنها دو عامل مهم برای افزایش فشار خون هستند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *