صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / کاهش بهای قطارخانه ها و افزایش قیمت واحدهای مجتمع های مسکونی در تورنتو

کاهش بهای قطارخانه ها و افزایش قیمت واحدهای مجتمع های مسکونی در تورنتو

Leeza

در اکتبر سال جاری بهای انواع املاک مسکونی در تورنتو از جمله قطارخانه ها (خانه های از هر دو طرف متصل به ساختمان های کناری) و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی در مقایسه با ماه مشابه در 2016، به طور متوسط افزایشی 2.3 درصدی داشت. بگونه ای که از متوسط 762 هزار و 691 به 780 هزار و 104 دلار افزایش یافت. همچنین میزان بازفروش ملک و املاک که معمولا بین ماه های سپتامبر تا اکتبر رونق بیشتری دارد، امسال در مقایسه با کل میزان متوسط 12 درصد بیشتر بود. بااینهمه شمار اینگونه بازفروش ها در اکتبر در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته 2 هزار و 597 باب – یعنی حدود 27 درصد- کاهش داشت.

از دیگر سو بنا بر اظهارات دست اندرکاران هیئت ملک و املاک تورنتو/ TREB رونق در انواع املاک مسکونی یکسان نبود. کمااینکه بهای قطارخانه ها در سراسر منطقه به طور متوسط 2.5 درصد کاهش داشت. این کاهش در منطقه با پیش شماره تلفن 905 چهار درصد بود، که بهای متوسط اینگونه خانه ها را به 910 هزار و 488 دلار رساند. در خود تورنتو نیز، این اعداد و ارقام به ترتیب 1.1 درصد و 1 میلیون و 300 هزار دلار بودند. از دیگر سو واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی همچنان اوضاع خوبی داشتند. بگونه ای که قیمت متوسط آنها با افزایش 21.8 درصدی سر به 523 هزار و 41 دلار زد.

به گفته جیسون مرسر مدیر تحلیل بازار هیئت مورد اشاره در عین حال گزارش سالانه این هیئت نشان خواهد داد، که آزمایش فشار نوین وام مسکن که در اکتبر اجرایی شد، بر تمایل خریداران چه تاثیری گذاشته است. همچنین تیم سیریانوس رئیس هیئت با انتشار بیانیه ای از جمله نوشت: گرچه شمار داد و ستدها همچنان در مقایسه با ضرباهنگ رکوردی سال گذشته پایین بود، اما بی تردید به نظر می رسد، که در حال حاضر میزان فروش رو به افزایش دارد.

الی دیویس از مشاوران املاک شرکت مسکن لیپیج می گوید که شمار املاکی که در اکتبر فروخته، تقریبا به اندازه ماه مشابه سال گذشته است. زیرا پس از یک وقفه کوتاه در تابستان، خریداران دارند به بازار بازمی گردند. وی می افزاید: واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی به بهای زیر 500 هزار دلار مانند برق و باد به فروش می روند… زیرا شمار واحدهای عرضه شده بسیار کم هستند. بنابراین وقتی واحدی در فهرست فروش قرار می گیرد، همه برای خریدش شتاب می کنند.

بنا به اظهارات او، اما برخی از فروشندگان هنوز خود را با واقعیت های نوین بازار مطابقت نداده اند. کمااینکه همچنان بهایی را برای مایملک خود در نظر می گیرند، که همسایگان شان در اوایل سال جاری از فروش املاک خود به دست آوردند. بعضی هم هنوز در این فکرند، که آیا پیش از خرید ملکی دیگر مایملک کنونی خود را بفروشند، یا نفروشند؟  

از دیگر سو منطقه واقع در جنوب خیابان بلور از اتوبیکو گرفته تا محله موسوم به سواحل/ Beaches همچنان رونق خود را حفظ کرده است. کمااینکه واحدهای دو و سه اتاق خوابه واقع در مجتمع های مسکونی آن همچنان با چندین پیشنهاد خرید روبرو می باشند، و مثل برق و باد به فروش می روند. اما کار وضعیت واحدهای استیجاری حتی از این حرف ها هم گذشته است. بگونه ای که چنین واحدهایی فورا دست کم دو یا سه متقاضی پیدا می کنند، و در 24 ساعت به اجاره می روند. سبب این است، که بسیاری از مردم برای خرید مسکن پول پیش ندارند. اما از این تمکن برخوردار هستند، که اجاره ماهانه یک واحد استیجاری شیک و با کیفیت بالا را بپردازند. به همین سبب بازار واحدهای استیجاری با اجاره بهای ماهانه 3 تا 4 هزار دلار رونق دارد. همچنین پیدا کردن یک آپارتمان یک اتاق خوابه که اجاره ماهانه اش 2 هزار دلار باشد، مشکل است. به همین سبب اجاره نشین ها به جای رفتن در پی چنین آپارتمان هایی به سراغ همخانه می روند، و واحدهای استیجاری دو اتاق خوابه می گیرند. این روش برایشان مقرون به صرفه تر است. زیرا نصف اجاره بهای اینگونه واحدها از کل یک آپارتمان یک اتاق خوابه کمتر درمی آید.

جالب اینکه به گفته جیمی ویه ریا مشاور املاک شرکت مسکن نیلر قرن بیست و یکم برغم اینکه انتظار می رفت در آستانه عملی شدن مقررات نوین از ماه ژانویه تحرکات در بازار مسکن اوکویل شتاب پیدا کند، اما چنین نشد. کمااینکه خاطرنشان می کند: شمار املاکی که صاحبان شان در انتظار به فروش رسیدن شان هستند، زیاد می باشد… در حالی که قیمت ها به هیچ روی با آنچه در ماه های مارس و آوریل بود، قابل مقایسه نیستند.

در آوریل بهای مسکن در منطقه تورنتو به اوج خود رسید، و نسبت به سال گذشته 33 درصد افزایش یافت. اما سیاست های مسکن دولت استان از جمله افزایش مالیات برای خریداران خارجی، فورا سبب سردی بازار شد. دو بار افزایش بهره وام مسکن از سوی بانک مرکزی کانادا نیز، مزید بر علت است.

شرکت مسکن و وام مسکن کانادا/ CHMC در اکتبر هشدار داد، که از جمله با وجود شواهدی مبنی بر افزایش بهای مسکن در تورنتو، همیلتون، ونکوور، ویکتوریا و سسکتون، داغ ترین بازارهای مسکن کشور همچنان به شدت آسیب پذیرند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *