املاک و مسکنمقالات

کاهش اشتیاق خریداران: سکون بازار مسکن تورنتو

کرولین ایرلند- گلوبال ومیل

کریستوفر بایبی مشاور املاک باسابقه ساکن تورنتو احساس می کند، که در پاییز امسال تحرکات موجود در بازار مسکن شهر ما رو به سکون دارد. کمااینکه به گفته او در این فصل فروش املاک با بهای بالای 800 هزار دلار کاهش داشت. وی بی ثباتی بازار سهام، انتخابات میاندوره ای آمریکا، و افزایش بهره وام مسکن را، مسبب وضعیت موجود می داند. در عین حال از میزان سختی هایی هم که بانک ها برای خریداران بالقوه ای که در پی وام گرفتن هستند ایجاد می کنند، شگفت زده شده است. چراکه این امر حتی در مورد خریداران با اعتبار مالی مناسب نیز، مصداق دارد.

این اظهارات چندان دور از واقعیت نیستند. کمااینکه به گزارش هیئت معاملات املاک تورنتو میزان فروش مسکن در ماه نوامبر سال جاری در مقایسه با برهه مشابه پارسال، کاهش 14.7 درصدی داشت. از دیگر سو از میزان املاک عرضه شده به بازار هم، 26.1 درصد کم شد. این کاهش به افزایش بهای متوسط مسکن و رسیدن آن تا 778 هزار و 345 دلار منجر گردید، که معادل 3.5 درصد نسبت به ماه نوامبر سال پیش می باشد.

از دیگر سو مالکان برخی از خانه های بزرگ در نقاطی مانند اوکویل و آرورا مایلند، با فروش آنها دست به خرید واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی بزنند. همزمان برخی از خریداران بگونه ای ناگهانی ایرادگیر شده اند. کمااینکه به گفته آقای بایبی خریداران بالقوه برای بازدید املاکی که مشتریان خودش جهت فروش گذاشته اند، مراجعه می کنند. اما در نهایت برای خرید پیشنهادی نمی دهند. به همین سبب فکر کرد شاید بد نباشد، که به روش پادرمیانی رایج در گذشته بازگشت. کمااینکه می افزاید: در پاییز امسال کار من گردآوردن همه طرف های ذینفع بود. اما برخی به چنین روشی عادت ندارند. کمااینکه بعضی از خریداران و مشاوران املاک کم تجربه تر در مورد مذاکره و چانه زنی گیج می شدند.

ولی وی به هر حال با برخی از مشاوران که خریداران را برای دیدن املاک عرضه شده به بازار از سوی مشتری های خودش می آورند، بگونه ای مستمر دیدار و گفت وگو می کند. در چنین مواقعی اگر اینگونه مشاوران مسئله قیمت را مطرح کنند و او هم از سوی فروشنده اجازه داشته باشد، سر گفت وگو باز می شود. مثلا از این مشاوران می پرسد: می خواهید در این مورد حرف/ چانه بزنید؟ اشکالی ندارد. فقط پیشنهادتان را کتبی بدهید.

زیرا لازمست پس از این مرحله با فروشنده ای که خودش سمت مشاور او را دارد، گفت وگو کند. چراکه باید از میزان واقعی انعطاف پذیری وی آگاه شود. پیشنهاد احیای روش قدیمی از سوی آقای بایبی بدان سبب است، که حتی برخی از املاک مطلوب که در بهار می توانستند چندین پیشنهاد خرید داشته باشند، اینک فروششان وقت بیشتری می برد. کمااینکه زمانی که به اطلاعات فروش خودش مراجعه می کند، می بیند در پاییز املاک گرانبها به ندرت به قیمت 5 تا 10 درصد بیش از بهای تعیین شده از سوی مالکان به فروش رسیده اند. برعکس بسیاری از آنها با قیمتی کمی پایین تر از این بها فروخته شده اند. حال آنکه پیشترها چنین روندی وجود نداشت. کمااینکه اغلب خریداران برای اینگونه املاک 5 تا 10 درصد بیش از بهای تعیین شده از سوی مالکان می پرداختند. او در این پیوند می افزاید: اگر کسی نمی خواهد مطلقا در این مورد باز فکر کند، احتمالا نمی تواند ملک خود را بفروشد.

بااینهمه در این میان یک استثناء هم وجود دارد. اینکه واحدهای با بهای زیر 600 هزار دلار واقع در مجتمع های مسکونی مطلوب خریداران، به سرعت به فروش می رسند. کمااینکه برخی از صاحبان این واحدها بگونه ای منظم در مورد شایعات مبنی بر کاهش بهای مسکن با او تماس می گیرند. اما پس از احراز اطمینان از اینکه چنین چیزی در مورد مایملک آنها مصداق ندارد و بهای کنونیش فلانقدر است، وسوسه می شوند که واحد خود را برای فروش عرضه کنند. جالب اینکه وضعیت بگونه ای است که اگر برای هر واحد عرضه شده به بازار چهار پیشنهاد خرید داده شود، ناکامی به شمار می رود.

 

اما در مجموع به باور وی روزهایی که شاهد افزایش سالانه 20 تا 30 درصدی بهای مسکن بودیم، در آینده نزدیک تکرار نمی شوند. او همچنین به فروشندگان بالقوه توصیه می کند که در فصل تعطیلات از عرضه املاک خود به بازار خودداری نمایند و دست کم تا هفته سوم ژانویه سال پیش رو دست نگهدارند. البته باور دارد، که خریداران در سال آینده نیز همچنان محتاطانه عمل خواهند کرد. اما اینگونه هم نیست، که بازار راکد شود. زیرا مردم همواره به دلایل گوناگون از جمله کوچک کردن محل زندگی خود در سنین بالاتر و پس از ترک خانه از سوی فرزندان، بازنشستگی، کوچ از شهری به شهر دیگر و یا از منطقه ای از شهر خود به نقطه ای دیگر از آن، و… دست به معاملات مسکن می زنند. بااینهمه عبارت صبر کنیم ببینیم چه می شود، بهترین توصیف برای بازار کنونی است.

 
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0