مقالاتمقالات اجتماعی

کانل ولنتاین- کارشناس کاریابی، رزومه نویسی و مصاحبه های شغلی

معمولا مهاجران به منظور زندگی بهتر برای خود و فرزندان شان به کانادا می آیند. اما هنگامی که هفته های متمادی برای درخواست های ارسالی فراوان شان جهت کاریابی پاسخ مثبتی دریافت نمی کنند، رویای شان برای زندگی بهتر در کشور منتخب خود به کابوس تبدیل می شود. در معدود مواردی هم که پاسخی می گیرند و از آنها دعوت به عمل می آید که برای مصاحبه کاری مراجعه کنند، این امر به اشتغال شان منجر نمی گردد. به همین سبب در مورد درستی تصمیم شان مبنی بر مهاجرت، دچار تردید می شوند.

از دیگر سو تجربه کاری من از گفت وگو با مهاجران دارای مهارت های شغلی و شنیدن گلایه های شان درباره عدم موفقیت در کاریابی نشان می دهد، که سبب این امر عمدتا پنج موردی هستند، که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

 

  • درک نادرست از مفهوم تجربه کاری کانادایی

 

تقرببا همه از تجربه کاری کانادایی سخن می گویند. حتی در مورد آن میزگردهایی نیز، برگزار می شوند. بسیاری از مردم بر این باورند، که تجربه کاری کانادایی به مفهوم اشتغال در این کشور است. اما تجربه شخصی من این می باشد، که چنین نیست. بلکه موارد دیگری وجود دارند، که در این مورد بیشتر دخیل هستند. زیرا زمانی که کارجویی پس از ارسال درخواست اشتغال مثلا به مصاحبه کاری دعوت می شود، مؤید این باور من است. چراکه آن کارفرمای بالقوه هم پس از دیدن برگه چکیده تجربیات/ رزومه این کارجو می دانسته، که وی در کانادا تجربه شغلی نداشته است. با این حال او را برای مصاحبه کاری دعوت کرده است. پس مساله این می باشد که کارجو نتوانسته در هنگام مصاحبه طرف مقابل را متقاعد کند، که توانایی لازم برای احراز سمت مربوطه را دارد. بنابراین کسب مهارت چگونگی ارائه توانایی ها و تجربیات کاری، در کنار برقراری ارتباط چشمی با مصاحبه کننده، شمرده سخن گفتن در هنگام پاسخ به وی، و تسلط به زبان انگلیسی/ فرانسه، مقولات مهمی هستند، که در موفقیت کارجویان تاثیر بسزایی دارند.

 

  • تحقیق نکردن کافی درباره شغل موردنظر

 

ارسال درخواست کار و رزومه کاملا مشابه برای کارفرمایان مختلف اشتباه است. بلکه باید پس از تحقیق کافی درباره تک تک شغل های موردنظر، درخواست و رزومه مناسب برای یکایک آنها را بگونه ای مجزا تهیه و ارسال کرد.

البته در هر دوی این متون همواره برخی موارد مانند میزان تحصیلات ثابت می باشند. بنابراین داشتن یک درخواست کار و رزومه فراگیر نخستین گام لازم است. اما در عین حال ایجاد تغییرات در آن به تناسب شغل موردنظر، راهی درست می باشد.

 

  • استفاده از خدمات دولتی به جای بهره گیری از خدمات موجود توأم با تبلیغات

 

گرچه استفاده از خدمات موجود توأم با تبلیغات رایگان است، اما آیا کار درستی هم می باشد؟ خیر! در مقابل بهره گیری از خدمات ارائه شده از سوی دولت مانند کاستی/ CASTI سبب می شود، با بسیاری از فوت و فن های بازار کار کشور آشنایی پیدا، و با کارفرمایان بالقوه ارتباط سازنده برقرار کرد. چراکه شماری زیادی از کارفرمایان با اینگونه سازمان ها و نهادهای دولتی در ارتباط نزدیک هستند. زیرا می دانند بسیاری از کارجویان مهاجر به آنها مراجعه می کنند، تا برخی از مهارت های لازم و به ویژه زبان انگلیسی/ فرانسه را بیاموزند. مهارت هایی که برای بازار کشور از ضروریات مسلم به شمار می روند.

در این مورد باید قدردان دولت بود، که ارائه اینگونه خدمات را به اندازه گرقتن مالیات جدی تلقی می کند.

 

  • کانادایی نکردن رزومه

 

رزومه برخی از تازه واردان به کانادا سر به شش صفحه هم می زند. زیرا گروهی از آنان بر این باورند، که باید تمامی سوابق و تجربیات کاری پیشین شان را در رزومه خود ذکر کنند. اما بی تردید ارسال رزومه های اینچنین بلندبالا، نتیجه عکس می دهد. زیرا مسوولان کارگزینی در شرکت ها و نهادهای استخدام کننده نمی خواهند، روزنامه بخوانند.

بنابراین پیشنهاد می شود، جویندگان کار برای کانادایی کردن رزومه خود از کمک یک فرد حرفه ای بهره ببرند. زیرا بخش بزرگی از متقاعد شدن مسوولان مورد اشاره در مورد اینکه فرد متقاضی برای شغل موردنظر مناسب ترین است، ناشی از خواندن رزومه و همچنین چگونگی نگارش آن می باشد.

مراجعه به تارنماهایی مانند https://www.jobscan.co/# می تواند، کمک بسیار موثری برای نوشتن درخواست شغل و رزومه مناسب با بازار کار کانادا باشد.

 

  • آماده نبودن برای عقب نشینی موقت

 

در کانادا برنامه هایی برای به روز کردن مهارت ها و تحربیات کاری پیشین تازه واردان وجود دارند، که شمار زیادی از آنها در دانشگاه یورک ارائه می شوند. اما بسیاری از این تازه واردان که مثلا در زادگاه خود پزشک بوده اند، دلیلی نمی بینند در اینگونه برنامه ها ثبت نام کنند. زیرا می گویند چرا وقتی که در حرفه خود 20 سال سابقه دارند و کارشان را حسابی بلدند، باید در پی آموزش دوباره بروند؟ پاسخ به این پرسش این است: بله عقبگرد کار آسانی نیست. اما برای پیشرفت و مشغول به کار شدن در حرفه خود، این عقب نشینی موقت نتایج بسیار خوبی به بار خواهد آورد.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0