صفحه اصلی / اخبار / کانادا سرورهای اینترنتی تلبیغات داعش را می‌بندد

کانادا سرورهای اینترنتی تلبیغات داعش را می‌بندد

bahman-azimi-gif

در یک عملیات چندملیتی پلیس، اروپا، ایالات متحده و کانادا سرورهای اینترنتی را که برای تبلیغات گروه داعش استفاده می‌شده‌اند را مسدود کرد. هدف این عملیات ردیابی طرفداران افراطی این گروه در اروپا و آمریکای شمالی و همچنین از بین بردن امکان انتشار پیام‌های خشونت‌طلبانه توسط این گروه تروریستی عنوان شده است.

بر اساس بیانیه‌ای که سازمان پلیس اتحادیه اروپا موسوم به Europol منتشر کرده، این عملیات دو روزه، در ادامه‌ و تکمیل تلاش‌هایی انجام می‌شود که در سال 2015 و پس از حمله‌ داعش به پاریس و کشته شدن 130 نفر در آن، آغاز گردید. سه سرور و وبسایت اصلی که مورد نظر این عملیات بوده‌اند، عبارتند از: <خبرگزاری اعماق>، رادیوی آنلاین <البیان> و سایت‌های خبری <حالومو> و <ناشر> که همه متعلق به این گروه تروریستی بوده‌اند.

سایت <اعماق> به کار پخش اطلاعات در 9 زبان مختلف می‌پرداخت و <داعش> از آن استفاده می‌کرد تا خود را عامل حمله به چند کشور معرفی کند؛ از حمله‌ سال  2016 به یک کلاب شبانه در <فلوریدا> گرفته تا گروگان‌گیری در سوپرمارکتی در جنوب فرانسه که در ماه مارچ اتفاق افتاد.

این عملیات چند ملیتی، به رهبری نیروهای امنیتی بلژیک و با همکاری مقامات امنیتی و اطلاعاتی آمریکا، کانادا، انگلستان، فرانسه، هلند، بلغارستان و رومانی، به انجام رسید. روز جمعه، <دَن برایان> سخنگوی وزارت امنیت ملی کانادا با استفاده از نام عربی این گروه، در این‌باره گفت: <سازمان‌های تروریستی نظیر داعش، همچنان به استفاده از اینترنت برای جذب اعضای جدید و همینطور رواج ایدئولوژی افراطی و خشونت‌طلبانه خود در میان مردم، ادامه می دهند. ردیابی و حذف این مطالب در اینترنت، باید از اولویت‌های پلیس در همه جای دنیا باشد>.

گرچه <یوروپل> می‌گوید این عملیات <حفره‌ عظیمی در توانایی داعش برای گسترش تبلیغات خود در فضای آنلاین ایجاد کرده>، نتوانسته این تلاش‌ها را به زور کامل متوقف کند. برای نمونه، <ناشر> همچنان به انتشار بیانیه‌های داعش و گزارش‌های سایت <اعماق> از طریق شبکه <تلگرام> ادامه می‌دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *