اخباراخبار کانادا

کانادا بی سر و صدا برای چالش های احتمالی ریاست جمهوری بایدن آماده می شود

 

کانادا- به نقل از سی بی سی: جو بایدن در سفر دسامبر 2016 به کانادا – درست یک ماه قبل از کسب سمت معاون رئیس جمهور آمریکا- رابطه آمریکا و کانادا را بسیار نزدیک توصیف کرد. رابطه ای که خیلی زود توسط دونالد ترامپ به چالش کشیده شد. بایدن خطاب به نخست وزیر کانادا، روسای دولت های استانی و رهبران بومی گفت: مشارکت بین کانادا و ایالات متحده از مهم ترین و پیچیده ترین همکاری ها در جهان است. 

این سخنان از مردی که آشنایی خوبی با کانادا داشته و ارتباطات شخصی و حرفه ای ریشه دار با کانادا دارد و ممکن است رئیس جمهور بعدی آمریکا بشود، اطمینان بخش است. 

خانواده همسر اول بایدن کانادایی الاصل بودند و قبل از کشته شدن او به همراه دختر جوانش در یک حادثه رانندگی وحشتناک در سال 1972، بارها از کانادا دیدن کرده بودند. 

بایدن در مهمانی شام چهار سال پیش در کانادا گفت که پسرانش می خواستند وقتی بزرگ شدند، پلیس سواره کانادا بشوند! بایدن گفت: ما بیشتر شبیه خانواده هستیم تا همپیمان. حداقل این احساسی است که اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی ها نسبت به کانادا و کانادایی ها دارند. امیدوارم شما هم در مورد ما چنین احساسی داشته باشید. 

اما آیا پیروزی بایدن برای کانادا مثبت خواهد بود؟

 

 

ناظران می گویند که حداقل برخی از اختلافات چهار سال گذشته در دوران رئیس جمهور ترامپ حل خواهد شد. رئیس جمهوری که بزرگترین شریک تجاری کشورش را با تعرفه و توهین و تهدید روبرو کرده است. 

رولاند پاریس، مشاور سابق جاستین ترودو در سیاست خارجی و استاد دانشگاه اتاوا می گوید: دولت بایدن در برخی از سیاست ها بسیار نزدیک تر به کانادا خواهد بود. از جمله تغییرات اقلیمی، حمایت از متحدین، دفاع از دموکراسی و حقوق بشر در داخل و خارج از کشور و… 

البته یک <اما> وجود دارد.

پاریس افزود: جو بایدن بر یک برنامه اقتصادی ملی گرایانه تاکید دارد و این باید برای اتاوا نگران کننده باشد. 

دیدگاه امروز بایدن با دیدگاه چهار سال قبل او تفاوت دارد. برنامه بهبودی اقتصادی بایدن، شامل <خرید محصولات آمریکایی>، سرمایه گذاری های جدید و بازگرداندن زنجیره تامین مواد اولیه به ایالات متحده است. 

وی همچنین قصد لغو مصوبه قبلی دولت فدرال برای احداث خط لوله 8 میلیارد دلاری Keystone XL را دارد که همچنان از سوی کانادایی ها به عنوان یک پروژه مهم برای حمایت از بخش انرژی تلقی می شود. علیرغم سابقه 36 ساله بایدن در مجلس سنا، او هرگز تمایلی به حل مشکل تجارت الوار، بزرگترین و طولانی ترین اختلاف تجاری بین کانادا و آمریکا از خود نشان نداده است. 

همه این ها تهدیدی برای مشارکت تجاری است وهمچنان به هوشیاری دولت فدرال برای محافظت از دسترسی کانادا به بازار ایالات متحده نیاز دارد.

پاریس معتقد است دولت ترودو باید در حفاظت از منافع کانادا زیرک باشد، به خصوص اگر دموکرات ها همچنین کنترل سنا را پس از انتخابات 3 نوامبر به دست آورند.

مقامات کانادایی تماس هایشان را با سیاستگذاران آمریکایی تجدید کرده و بر تعهد مشترک برای کاهش آلاینده ها و اتخاذ یک استراتژی هماهنگ برای مبارزه با پاندمی در آمریکای شمالی، از جمله همکاری در تحقیقات ساخت واکسن و پوشش های محافظ، تاکید دارند. 

ترودو و تیمش، علنا از هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری جانبداری نکرده اند. حتی در صورت پیروزی بایدن، ارتباط شخصی او با ترودو و کانادا، هیچ چیز را در مورد روابط دوجانبه تضمین نمی کند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست