اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

کانادا برای نجات نظم نوین جهانی به ائتلاف آلمان و فرانسه پیوست

اتاوا- کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا با اشاره به اینکه جامعه جهان دوران پر تلاطمی را سپری می کند، خبر پیوستن کانادا به ائتلاف آلمان و فرانسه را اعلام کرد. این ائتلاف با هدف نجات نظم جهانی از نابودی به دست دیکتاتورها تشکیل شده است. نکته جالب اینکه آمریکا جزو آن نیست!

ایده تشکیل این ائتلاف تقویت همکاری های بین المللی، مقابله با دیدگاه خصمانه دونالد ترامپ نسبت به نهادهای بین المللی است که پس از پایان جنگ جهانی دوم تشکیل شده اند.

به این ترتیب کانادا نیز به ائتلاف Alliance for Multilateralism پیوسته است. البته او در کنفرانس خبری از اشاره مستقیم به دولت ترامپ خودداری کرد. فریلند همچنین به عضویت کانادا در چندین ائتلاف بین المللی دیگر از جمله Lima Group Coalition و همچنین معاهده های تجاری بین المللی دیگر اشاره نمود. Lima Group در 8 آگوست 2017 در لیما (پایتخت پرو) تشکیل شد و دارای 14 عضو می باشد. هدف این گروه یافتن راهکار مسالمت آمیز برای پایان دادن به بحران ونزوئلا می باشد. اعضای گروه خواهان آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری انتخابات آزاد بوده و نقض حقوق بشر توسط حاکمان ونزوئلا را محکوم می کنند.  

چندجانبه گرایی یا Multilateralism در روابط بین الملل به معنای ائتلاف چند کشور برای پیشبرد یک هدف مشترک است. در حالی که یک جانبه گرایی هر گونه برنامه ای است که از اقدام یک جانبه حمایت می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0