مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

کانادا برای قشر متوسط گران، ولی برای مهاجران ثروتمند مفت!

کانادا به مقصد ایده آل مهاجران ثروتمند تبدیل شده است. به چه دلیل؟ به دلیل پایین بودن قیمت مسکن! (اشتباه نخوانده اید!). در حالی که بازار مسکن کانادا در جمع گران ترین بازارهای جهان قرار می گیرد، اما این مساله به هیچ وجه برای ثروتمندان خارجی نگران کننده نیست. خرید خانه در کانادا برای ایشان کماکان مقرون به صرفه تر از بسیاری از کشورهای جهان می باشد.

به گزارش سازمان تحقیقاتی New World Wealth، کانادا در سال 2018 شاهد ورود سومین موج بزرگ مهاجران ثروتمند  بود. قبل از کانادا، تنها دو کشور آمریکا و استرالیا بیشترین تعداد را پذیرفتند.

کانادا سال گذشته 4 هزار مهاجر میلیونر (با دارایی بالای 1 میلیون دلار، به جز ملک محل زندگی شان) را پذیرفت. در مقابل کشورهای چین، روسیه، هند و ترکیه مجموعا 31 هزار تبعه میلیونر را از دست دادند. جمعا 108 میلیونر جهان طی سال 2018 کشور محل اقامت شان را تغییر دادند. نیجریه، ونزوئلا، اکراین، مصر، لبنان و ایران نیز شاهد بیشترین خروج سرمایه از کشور بودند.  

پس از اشاره به آمار و ارقام، بد نیست بپردازیم به دلایل نهان در پس این روند. ثروتمندان جهان به چند دلیل کشورشان را که اغلب در گروه کشورهای در حال توسعه می باشد، به مقصد کشورهای توسعه یافته ترک می کنند. در اینجا به برخی از این دلایل به صورت فهرست وار اشاره می شود.

  • حفظ سرمایه از بلوکه شدن آن توسط نظام های حکومتی سرکوب گر
  • امتناع از پرداخت مالیات
  • بالا بودن نرخ جرم و جنایت و بالطبع مهاجرت با هدف تامین امنیت، بخصوص برای همسر و فرزندان
  • برخورداری از آزادی های اجتماعی و رفاه
  • پایین بودن سطح زندگی در کشور زادگاه، از جمله استاندارد نبودن خدمات درمانی
  • رکود اقتصادی
  • اختلافات مذهبی
  • برخورداری از فرصت های بیشتر برای ادامه تحصیل
  • آلودگی محیط زیست

کشورهای مهاجرپذیر، از جمله کانادا برای جذب این دسته از مهاجران برنامه هایی را در نظر گرفته اند، از جمله ویزای سرمایه گذاری که به فرد ثروتمند اقامت دائم را در ازای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور اعطا می کند.

افرادی که کانادا را برای اقامت انتخاب می کنند، با آوردن سرمایه هنگفت به کشور، هزینه پایینی بابت خرید مسکن می پردازند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید میانگین قیمت هر متر مربع کاندو در ونکوور 11 هزار و 605 دلار می باشد که یک هفتم قیمت کاندوی مشابه در موناکو و یک سوم قیمت کاندو در هنگ کنگ است. با این حساب بی دلیل نیست که  بازارهای مسکن دو شهر ونکوور و تورنتو به مقصد ایده آل سرمایه داران تبدیل شده است. این ها هستند که بازار املاک لوکس، از کاندومینیوم گرفته تا خانه های مستقل را پر رونق نگه می دارند. اکثر این افراد به خرید خانه در ونکوور و تورنتو برای اقامت شخصی اکتفا نکرده و برای کسب سود بیشتر، املاک دوم و سوم را با این امید که با افزایش ارزش ملک به دارایی شان افزوده شود، خریداری می کنند. حتما ضرب المثل پول، پول می آورد را شنیده اید.

هجوم سرمایه گذاران خارجی به ونکوور و تورنتو با جیب پر از پول نقد، سبب طمع کارتر شدن سوداگران بازار مسکن شده است و اوضاع را برای ونکووری ها و تورنتویی ها سخت تر کرده است. دولت فدرال و دولت های استانی برای مقابله با افزایش بی رویه قیمت مسکن سیاست هایی را به اجرا گذاشته اند که متاسفانه به طور کامل موفقیت آمیز نبودند. برای مثال، مالیات بر خریداران خارجی چقدر در کنترل بازار مسکن موفق بوده است؟ آمار و ارقام دقیق درباره تاثیر اینگونه سیاست ها ارائه نشده است.

آیا این سیاست ها به مقرون به صرفه تر شدن قیمت مسکن در ونکوور و تورنتو انجامیده است؟ بر اساس آمار منتشر شده، تنها 2.5 درصد از ونکووری ها و 10 درصد از تورنتویی های با درآمد بالا قادر به خرید خانه مستقل یا دیتچد می باشند. در حالی که تنها 25 درصد از ساکنان این دو شهر وسع خرید کاندو را دارند.

واقعا چند درصد از مهاجران به اصطلاح سرمایه گذار، پس از ورود به کشور پول شان را واقعا در کسب و کار به جریان انداخته و کارآفرینی کرده اند؟ آیا قبول دارید که اکثر آنها سرمایه شان را با خرید ملک، به امید افزایش ارزش ملک و بالطبع کسب سود در آینده راکد گذاشته اند؟

سوال این است: آیا کانادا از خیر جذب سرمایه های بعضا بادآورده می گذرد؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان