اخباراخبار کانادا

کانادا اکنون بیش از هر کشور دیگر، بخصوص از طریق اسپانسر خصوصی، پناهنده می پذیرد

اتاوا- آندریا مک کوی هر روز حداقل پنج ایمیل از پناهجویانی که مایل به آمدن به کانادا هستند دریافت می کند. اما جواب او این است: در حال حاضر نمی توانم به شما کمک کنم.

مک کوی برای  کلیسای انگلیکن در جزیره ونکوور کار می کند ، که از سال 2016 بیش از 800 پناهجو را به طور خصوصیحمایت مالی کرده است. اما اعضای کلیسا نمی توانند همه متقاضیان را اسکان بدهند.

استفان وات روزانه بیست درخواست در این زمینه دریافت می کند. نامبرده وب سایتی تحت عنوان Northern Lights Canadaرا اداره می کند که اسپانسرها را با پناهجویان مطابقت می دهد.

همزمان، Action Refugies Montreal نیز آنقدر ایمیل و درخواست دریافت می کند که کارکنانش قادر به پاسخگویی سریع نیستند.  

اسپانسرشیپ یا حمایت مالی خصوصی به شهروندان این قدرت را می دهد تا زندگی جدیدی را در کانادا به پناهندگان ارائه دهند. این یک جایگزین جذاب و منحصر به فرد برای برنامه پناهندگی سازمان ملل متحد است که در سال 2019 کمتر از یک درصد از 20 میلیون پناهجو را اسکان داد.

سالانه هزاران نفر اسپانسر می شوند. سخاوت آنها در میانهتشدید محدودیت های مرزی قابل تحسین است. در دوران ریاست جمهوری ترامپ، ایالات متحده نقش سنتی خود به عنوان پیشگام اسکان مجدد پناهجویان را کنار گذاشت. اما کانادا بیشتر از هر کشور دیگری در سال 2018 و 2019 پناهندگان را اسکان داده است. اکثر پناهندگان با اسپانسر خصوصی وارد کشور شدند.

حتی در این صورت ، احتمال دریافت حمایت مالی خصوصیبسیار ناچیز است. از آنجا که حامیان مالی می توانند یک فرد یا خانواده خاص را انتخاب کنند، پناهجویان به بستگان، دوستان یا یک فرد کاملا غریبه نیاز دارند. ضمن اینکه حامیان مالی نیز بایستی 16 هزار و 500 دلار بابت هر فرد و مبلغی بیشتر برای یک خانواده را جمع آوری کرده و مراحل اداری لازم را طی کنند.

برخی کانادایی ها بارها پناهجویان را حمایت مالی کرده اند. گروهی دیگر به دلیل دشوار بودن فرایند انصراف داده اند. اما پناهجویان به مکاتبات خود ادامه داده و از طریق رسانه های اجتماعی برای جلب توجه اسپانسر احتمالی تلاش می کنند.

وانیا داویدوویچ، ساکن اوکویل-انتاریو، از سال 2015 به 56 پناهجو کمک کرده است. چه از طریق حمایت مالی یا ترغیب کانادایی های دیگر به این کار. اکثر این پناهجویان را سوری هایی تشکیل دادند که از طریق فیسبوک با آنها آشنا شده بود. به گفته داویدوویچ همه آنها در شرایط بسیار ناگوار زندگی می کردند و او همه تلاش اش را برای انتقال آنها به کانادا انجام داد.

اما ادامه آن برای او نیز دشوار شد. او اخیرا پاسخگویی به پناهجویان در فیسبوک را متوقف کرده است، زیرا از اینکه مجبور است جواب منفی بدهد، راضی نیست. او یکی از اسپانسرهای خصوصی بود که در اسکان مجدد 25 هزار پناهجوی سوری در سال های 2015 و 2016 شرکت کرد. در آن زمان تعداد بیشتری داوطلب وجود داشت، اما هم اکنون اینگونه نیست.

با این حال دولت فدرال از کانادایی ها انتظار دارد که همچنان به پناهجویان کمک کنند. دولت در اکتبر گذشته، قول اسکان 22 هزار و 500 پناهجوی دیگر از طریق اسپانسر خصوصی طی 3 سال آینده را داد.

سابقه کانادایی ها در اسکان بیش از 325 هزار پناهجو از سال 1978 به اینسو، نشاندهنده اعتقاد آنها به برنامه اسپانسرشیپ خصوصی است.

تعداد زیادی پناهجو وجود دارند که مایل به اسکان مجدد در کانادا می باشند. باسل، پناهنده سوری که نام کامل اش برای امنیت جانی محفوظ مانده، از طریق تماس ویدیویی از لبنان گفت: با دیدن تصویر جاستین ترودو در هنگام خوش آمدگویی به پناهجویان سوری در فرودگاه تورنتو در سال 2015، آرزو کردم او از وضعیت من نیز با خبر شود.

باسل که به اسپانسر کانادایی نیاز داشت از طریق رسانه های اجتماعی با مردم تماس گرفت. در نهایت استفان وات را یافت و از طریق او با سازمان Jewish Immigrant Aid Services در تورنتو مرتبط شد.

با اینکه اسپانسرشیپ خصوصی هم اکنون در دسترس کلیه پناهجویان واجد شرایط از نظر دولت فدرال قرار دارد، اما در حال حاضر اولویت با پناهجویانی است که به نوعی با کانادا مرتبط می باشند.  

سازمان هایی که خدمات اسپانسرشیپ را ارائه می کنند، از جمله کلیسای آنگلیکن و Action Refugies Montreal بر روی پناهجویان دارای فامیل در کانادا متمرکز شده و سیستم خود را برای انتخاب پناهجویان دارند. وجود این سیستم به این معناست که نمی توانند به هر پناهجویی که برایشان ایمیل می فرستد، کمک کنند. آنها در عوض تلاش می کنند کانادایی های بیشتری را به اسپانسر شدن تشویق کنند.

در چند مورد نیز پناهجویانی که از طریق سازمان ملل به کانادا منتقل شدند، دست به کار شده و به حمایت از سایر پناهجویان برخاسته اند. عبدالله سروری، پناهنده سابق افغان به همراه مادر و دو فرزند دیگر خانواده در سال 2019 به کانادا آمد و در ونکوور مستقر شد. هنگامی که سروری از برنامه اسپانسرشیپ خصوصی مطلع شد، برای کمک به دیگران اقدام کرد. او سپتامبر گذشته گروهی را در فیسبوک تشکیل داد تا افراد خیر و اسپانسورها را برای کمک به دوست اش اسکندر علی، ترغیب کند. این مرد افغان در اندونزی در شرایط بسیار بد بسر می برد. گروه فیسبوکی، بلافاصله ده ها پیام از پناهجویان دیگر که خواهان کمک بودند، دریافت کرد. اما سروری می گوید که امکان کمک به همه وجود ندارد. زیرا هنوز پول کافی برای حمایت از علی نیز جمع آوری نشده است.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست