صفحه اصلی / اخبار / کانادای تحت حاکمیت ترودو؛ کشوری با آینده نه چندان مطمئن!

کانادای تحت حاکمیت ترودو؛ کشوری با آینده نه چندان مطمئن!

<

اتاوا- به نقل از Financial Post: جو اولیور با انتشار مقاله ای در Financial Post به بحران اخیر بر سر احداث خط لوله انتقال نفت پرداخته و می نویسد: این ننگی ملی است؛ لیبرال ها ذخایر نفتی وسیع را به مرز نابودی کشاندند و کشور را به آینده ای مبهم محکوم کردند.

Kinder Morgan بالاخره تسلیم شکایات حقوقی، تاخیرها، افزایش هزینه ها، تهدید به نافرمانی مدنی و سیاست های نظارتی یک طرفه، شد و اعلام کرد که تمام فعالیت های غیرضروری در پروژه توسعه خط لوله Trans Mountain  را متوقف می کند. فعالان ضد بهره برداری از منابع طبیعی در کانادا و آمریکا می توانند پیروزی شان را جشن بگیرند. مابقی ما، باید بپذیریم که توانایی کانادا برای صادرات نفت به بازارهای خارجی برای مدت طولانی و شاید هم تا ابد، نابود شده باشد. پیشنهاد دولت آلبرتا برای اختصاص بودجه دولتی به Kinder Morgan، که از حمایت محافظه کاران نیز برخوردار است، می تواند آخرین روزنه امید برای نجات پروژه باشد.

Kinder Morgan، دولت بریتیش کلمبیا و تلاش های مستمر آن برای بلوکه کردن پروژه را مقصر می داند. اما در واقع مقصر اصلی دولت فدرال است. دولت لیبرال شفاها حمایت خود را اعلام کرده اما در عمل سنگ اندازی کرده است. آنها با اصرار بر ایدئولوژی شان و رهبریت ضعیف، در واقع ذخایر گسترده نفتی ما را محصور کرده و کشور را با آینده ای نه چندان مطمئن روبرو کرده اند.

نخست وزیر به جای تلاش برای آشتی دادن حامیان محیط زیست با توسعه منابع طبیعی، یک فاجعه اقتصادی، اجتماعی و قانون اساسی را ایجاد کرده که به عنوان میراث شرم آور دولت اش شناخته خواهد شد. جاستین ترودو فرصت تاریخی را قربانی خدایان دروغین کرد. این باور که منابع انرژی جدید به زودی جایگزین سوخت های فسیلی می شوند؛ اینکه کانادا می تواند به خنک شدن زمین کمک کند در حالی که میزان انتشار کربن در کانادا بسیار ناچیز است؛ این ادعای دروغین که کشورهای دیگر نیز برای نجات کره زمین فداکاری های مشابه کانادا را انجام می دهند و بالاخره اینکه سرمایه گذاران بخش انرژی با رضایت کامل میلیاردها دلار سرمایه شان را به پروژه های کانادایی تزریق خواهند کرد، همه خیالپردازی بیش نیست.

اما این تنها جو اولیور نیست که نگرانی اش را ابراز کرده است. مسوولین شرکت آمریکایی Kinder Morgan، در صورت شکست پروژه توسعه خط لوله، می توانند کانادا را به دادگاه بکشانند. کارشناسان حقوقی به دلیل سنگ اندازی ها و مخالف دولت نیودموکرات بریتیش کلمبیا، شانس خوبی را برای پیروزی شرکت در جدال حقوقی قایل هستند.

در گزارش دیگری که در Huffington Post منتشر شده، به جلسه اضطراری سه شنبه 10 آوریل هیئت دولت در مورد Trans Mountain Pipeline اشاره شده است. اما در پایان این جلسه برنامه یا استراتژی برای حل آن تدوین نشد. این در حالی بود که چند ساعت قبل، راشل ناتلی، رئیس دولت آلبرتا اعلام کرد، دولت اش نه تنها آماده سرمایه گذاری در احداث خط لوله است، بلکه آماده است که در صورت نیاز کل پروژه را بخرد و کنترل آن را به دست بگیرد. دولت فدرال شفاها حمایت خود را اعلام کرده اما از ذکر اینکه برای نجات پروژه چه تدبیری اندیشیده شده، خودداری کرده است.

مسوولین Kinder Morgan تا 31 ماه مه به دولت فدرال فرصت داده اند تا تصمیم نهایی را در مورد پروژه اعلام کند.

دولت بریتیش کلمبیا و هورگان در راس آن تهدید کرده بود که با تصویب قانون از عبور نفت از بریتیش کلمبیا جلوگیری خواهد کرد. هرچند تا به این لحظه به تهدید خود عمل نکرده است. بریتیش کلمبیا همچنین از دولت اتاوا گله دارد که چرا در حین بررسی پیشنهاد توسعه خط لوله با جوامع اقوام نخستین ساکن در مسیر عبور خط لوله و مسوولین دیگر مشورت نشده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *