صفحه اصلی / اخبار / کانادایی ها جزو تحصیل کرده ترین مردم جهان

کانادایی ها جزو تحصیل کرده ترین مردم جهان

اتاوا- نتایج سرشماری سال 2016، اطلاعات جالبی را در مورد نحوه کار کردن، تحصیل و زندگی کانادایی ها ارائه کرده است.

بازار کار کانادا به طور فزاینده به مهاجران تحصیل کرده وابسته است. آخرین یافته های سرشماری سال 2016، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سیاستگذاران و کانادایی هایی که به دنبال انطباق دادن مهارت هایشان با مشاغل با تقاضای بالا هستند، قرار داده است.

نتیجه سرشماری همچنین نشان می دهد که کانادا به لطف مهاجران تحصیل کرده، دارای بالاترین درصد فارغ التحصیلان کالج در میان کشورهای توسعه یافته است. درصد مهاجرانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا هستند، دو برابر دارندگان مدرک کارشناسی ارشد یا دکترای متولد کانادا می باشد.

54 درصد از کانادایی های 25 تا 65 ساله در سال 2016 دارای مدرک دانشگاهی یا کالج بودند. این رقم  در سال 2006، حدود 48.3 درصد بود. نکته قابل توجه افزایش چشمگیر تعداد زنان کانادایی با مدرک حداقل لیسانس بود. تعداد لیسانسیه های زن با حدود 8 درصد افزایش به 40.8 درصد رسید. بعد از کانادا، اسرائیل با 49.9 درصد، انگلیس با 46.0 درصد، آمریکا با 45.7 درصد، فنلاند با 43.6 درصد رتبه های دوم تا پنجم را کسب کردند. این در حالیست که میانگین درصد افراد تحصیل کرده در کشورهای عضو OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) 36.7 درصد می باشد.

دولت های فدرال و استانی در سال های اخیر به منظور افزایش سطح تحصیلات و بهبود مشارکت گروه های کمتر نمایان در بازار کار، سیاست هایی را اتخاذ کرده اند. اطلاعات به دست آمده از سرشماری، نشان می دهد که پیشرفت هایی در این مورد حاصل شده است.

اما اعداد و ارقام به دست آمده از جهتی دیگر نگران کننده است. نرخ اشتغال جوانان و کانادایی های بومی کاهش یافته است. ضمن اینکه معمولی ترین مشاغل در کانادا، یعنی مشاغلی مانند خرده فروشی و راننده کامیون، به دلیل مکانیزه شدن در خطر می باشند.

از سال 2006 تا 2016، میزان اشتغال در سطح کشور از 62.6 درصد به 60.2 درصد کاهش یافت. داده ها به عوامل مختلفی از جمله پایین آمدن بهای نفت، افزایش مشاغل نیمه وقت و قراردادی و اثرات ماندگار بحران مالی سال 2008 اشاره می کنند.
مهاجران 23.8 درصد از نیروی کار در سال 2016 را تشکیل دادند. این میزان در سال 2006، حدود 21.2 درصد بود. نرخ اشتغال مهاجران 57.3 درصد، یعنی اندکی پایین تر از میانگین ملی 60.2 درصد بود.

از یافته های قابل توجه می توان به وضعیت اشتغال کانادایی های 65 ساله و مسن تر اشاره کرد. بر اساس آمار استخراج شده، یک نفر از هر 5 کانادایی 65 ساله و یا مسن تر، در سال 2015 شاغل بود. امروزه عده زیادی از کانادایی های سالمند، بخصوص افراد فاقد حقوق بازنشستگی شرکتی، مجبورند به کار کردن ادامه بدهند. بالا بودن نرخ اشتغال سالمندان، به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از فاکتورهای مهم، افزایش میزان بدهی این قشر می باشد، عوامل بعدی عبارتند از برخورداری از سلامتی بیشتر و افزایش مشاغل خدماتی.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *