مقالاتمقالات اقتصادی

کانادایی ها بیشتر نگران جیب خود هستند تا جیب دولت

 

نظرسنجی اخیر موسسه Environics نشان می دهد کانادایی ها بدون نگرانی از کسری بودجه دولت، خواهان افزایش حمایت های دولتی هستند نه کاهش آن. به گفته اندرو پارکین، مدیر موسسه، نتیجه نظرسنجی حاکی از آن است که بیشتر مردم فکر می کنند دولت به اندازه کافی از آنها حمایت نکرده است و درصد کمتری معتقدند دولت بیش از ظرفیت و توان خود برای حمایت از مردم هزینه کرده است.

اکنون بعد از 6 ماه کمک های گسترده دولتی، فقط 4 درصد مردم کسری بودجه را مهم ترین معضل پیش روی کانادا می دانند. و همان طور که انتظار می رفت، پر تکرارترین پاسخ که نظر 39 درصد شرکت کنندگان را به خود اختصاص داده بود، مساله کووید-19 بود.

این نظرسنجی همچنین نشان داد نظر موافق مردم با یک حقوق ثابت پایه با افزایشی چشمگیر به 64 درصد رسیده است. این افراد معتقدند دولت باید برای افرادی که کار و درآمد آنها تحت تاثیر پاندمی دچار رکود شده، به جای طرح های حمایتی مختلف، یک حقوق سالانه ثابت در نظر بگیرد. این در حالی است که بر اساس نظرسنجی همین موسسه در سال 2013 تنها 47 درصد مردم با چنین طرحی موافق بودند.

پارکین می گوید نتیجه این نظرسنجی نشان می دهد مردم در حال حاضر برای گذران زندگی دچار مشکلات بیشتری نسبت به قبل هستند. همچنین، اکثر شرکت کنندگان موافق افزایش حمایت دولت از نیازهای اجتماعی هستند: 96 درصد شرکت کنندگان گفتند دولت باید کیفیت خانه های سالمندان را تضمین کند، 95 درصد خواستار کمک بیشتر دولت به افراد دارای ناتوانی جسمی شدند، و 88 درصد شرکت کنندگان معتقد بودند فراهم کردن امکان نگهداری ایمن از کودکان در مهدکودک ها وظیفه دولت است. هر سه این حوزه ها جزو دغدغه های اصلی دولت و مردم در دوران پاندمی بوده است.

این نظرسنجی طی تماس با 2 هزار کانادایی از 8 تا 23 سپتامبر انجام شد.

 

 

نتایج این نظرسنجی در حالی اعلام می شود که قرار است دولت لیبرال به زودی گزارش به روز رسانی شده وضعیت اقتصادی کشور در فصل پاییز را منتشر کند. با وجود افزایش کسری بودجه دولت به رقم سرسام آور 328 هزار دلار، این گزارش فاقد چارچوبی برای محدود کردن مخارج دولت خواهد بود؛  فاکتوری که باعث شده محافظه کاران و منتقدان، دولت را به نداشتن برنامه ای برای کنترل مخارج و مواجهه با بدهی کلان خود متهم کنند.

پارکین می گوید در 20 سالی که به جمع آوری اطلاعات اشتغال داشته است، هیچ گاه کسری بودجه دولت دغدغه اول کشور نبوده است. درست پیش از پاندمی، محیط زیست نگرانی اول کانادا را تشکیل می داد و پیش از آن نیز، مساله اقتصاد در سطح کلان مساله اصلی کشور بود. هرچند به گفته پارکین، در این مدل نظرسنجی، شرایط گفتگو با مردم وجود ندارد. زیرا در حالی که شرکت کنندگان به عنوان اولین دغدغه خود موضوع کووید-19 را مطرح می کنند، ممکن است نگرانی آنها در واقع تاثیر کووید-19 بر اقتصاد یا بودجه دولت باشد. 

ربکا یانگ، اقتصاددان بانک اسکوشیا، معتقد است گزارش پاییز دولت تا حدودی آن را از اتهامات وارده مبرا می کند. یانگ می گوید: بازار تا حدودی خود را بازسازی کرده و می توان پذیرفت که دولت می تواند با گذشت زمان مخارج را کنترل کند.

همچنین، جاستین ترودو وام های کلانی را که برای تامین بودجه برنامه های حمایتی در دوران پاندمی از بانک کانادا گرفته است را با نرخ پایین سود توجیه می کند.

به گفته یانگ، اگر نرخ این وام همچنان پایین باقی بماند، این وام به عنوان بخشی از تولید ناخالص داخلی، در درازمدت کاهش خواهد یافت.

او گفت مردم نیز با اعلام اینکه بیشتر دغدغه سلامت و جیب خود را دارند تا دولت، نشان داده اند هنوز نیاز به حمایت های بیشتر دولتی با وجود کسری بودجه اعلام شده دارند

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. اما در یک روزنامه ایرانی نزدیک به محافظه کاران در تورنتو می توانید از سردبیر ان مقاله ای چنین زیبا در مورد کامالا هریس ببینید :
  “پیروزی تاریخی کامالا هریس خط بطلانی بر محدودیت های جنسی و نژادی ”
  http://iranjavan.net
  تلویزیون های فارسی و رسانه های فارسی که در یکی دوماه گذشته اشک تمساح می ریختند برای حقوق سیاهان در امریکا (انهم برای اینکه یک پلیس سفید یک مرد سیاه پوست را کشته بود در جریان دستگیری ! نه حکم حکومتی بود ، نه ترامپ و بایدن و .. در ان دخیل بودند . ) فلسفه ها بافتند و تئوری ها توطئه به سبک شوروی سر هم کردند و اشک ها ریختند تا جایی که فراموش کرده بودن در کشور ایران ، روسیه ، سوریه ، کوبا ، ونزوئلا ، نیکاراگوا ، … مثل شپش به دستور رهبر عالیقدر ادم می کشند ، رسما ، زن و بچه مردم را شیمیایی می کنند ، به هیچ کس هم رحم نمی کنند .
  تا اینجای کار ادم می تواند بگوید بد سلیقگی است ، ندانم کاری است ، اینها مشتی ابله هستند که خودشونو گم کردند .
  اما اکنون یکی دو هفته می گذرد که در همان امریکا ، در میان همان سیاهان ، یک بانوی رنگین پوست به دومین مقام بزرگترین کشور دنیا ، رهبر جهان ازاد توسط همان مردمی که متهم به نژاد پرستی هستند (از طرف همین مزدوران روسیه و ملاهای روسی )، انتخاب شده است ، اولین سیاه پوست را هم همین مردم امریکا به ریاست جمهوری امریکا برگزیدند . دادستان کل کشور هم یک سیاه پوست بود . هیچ رسانه فارسی حتی در مورد زندگی شگفت انگیز خانم کامالا هریس که یک نابغه حقوقی و یک فرد کاملا خودساخته و یک زن تحسین برانگیز است و رل مدل هر زنی که بخواهد پوسته ای که مرد سالاران دور زنان کشیده اند را بشکند , کسی که در پیروزی بایدن بسیار مؤثر بود ، یک جمله هم نمی گویند .
  همین مزدوران مارکسیست روسی دائم برای جنایت کاران روسی از پوتین گرفته تا مادورو و اسد و ارتگا و کاسترو و یانوکویچ و لوکاشنکو و میلوشویچ و چائوشسکو و قذافی و صدام ، افسانه ها سر هم میکنند و ماله کشی .
  دیکتاتورهای اسیای مرکزی مورد الطاف لنینیستی اینها است . بگذریم که چپ های فاسد و پاک باخته سیمون بولیواری که مردم کشورشان انها را د رانتخابات ازاد بیرون انداخته اند ، همواره مورد ستایش اینها هستند در شیلی و برزیل و پرو و مکزیک و ارژانتین .
  اما در یک روزنامه ایرانی نزدیک به محافظه کاران در تورنتو می توانید از سردبیر ان مقاله ای چنین زیبا در مورد کامالا هریس ببینید :
  “پیروزی تاریخی کامالا هریس خط بطلانی بر محدودیت های جنسی و نژادی ”
  http://iranjavan.net
  کار رسانه های فارسی که در دستان مارکسیست های روسی و سازمانهای تروریستی کرد و عرب و ترک و ارمنی و روسی است ، پخش دروغهای دفتر اورواسیای پوتین است و بیت خامنف و اطلاعات موازی سپاه قدس.
  این فقط یک نمونه است از انچه در دزدیدن انقلاب مردم توسط مزدوران قذافی و حافظ اسد در ۵۷ تا ۶۰ اتفاق افتاد :
  رابطه محمد منتظری با لیبی به روایت ابوحنیف
  http://tarikhirani.ir/fa/news/8566/
  تاریخ ایرانی که در دستان توده ایها است و کسانی که دیوار سفارت امریکا را بالا رفتند و فدائی خلق امنیتی عبدالله شهبازی پشت پرده انرا می گرداند برای رد گم کردن فقط گوشه ای از انرا که د ردستان محمد منتظری بود رو کرده . افرادی مثل عباس میلانی که میگویند من ندیدم ! انکار میکند که فدائیان خلق اولین گروهی بودند که به سفارت امریکا و به سفارت مراکش حمله بردند ! این را هم نمی بیند ، چون مزدور روسیه و ملاها در استانفورد است .
  افرادی مثل الهه بقراط چریک تروریست مارکسیست که کیهان لندن را اشغال کرده ,
  – هر از گاهی پاچه ترودو را می گیرد تا به سپاه پاسداران در کشتن دو تابعیتی ها خدمت کند و از او به خاطر بردن قطعنامه حقوق بشری علیه ملاهای روسی به سازمان ملل انتقام بگیرد ,
  – و هنوز مثل تلویزیون من و تو فکر میکند بایدن شکست خورده و ۴ سال دیگر هم همین توهم را با خودش یدک می کشد ، – تبلیغ میکند که فدایی ، توده ای ، مزدوران قذافی ، اسد ، تروریست های فلسطینی نبودند که انقلاب طبقه متوسط مردم ایران را (که شاه شهید اریامهر خودش به ان اعتراف کرد )، دزدیدند و خمینی و ملاها را رهبر ان کردند ، ملیون ، لیبرال ها ، مجاهدین ، خلق مسلمان شریعتمداری ، … همه را بیرون ریختند تا خط شیطانی فقاهت بعثی روسی را با کارت مذهب علیه امریکا و غرب و لیبرال دموکراسی و مدرنیته و فمینیسم و حقوق بشر که جملگی از ارزشهای والای تمدن غرب است ، حاکم کنند . و کردند .
  – کارتر و امریکا را مسئول انقلاب و امدن خمینی و رژیم روسی ملاها معرفی میکند
  در مورد شخصیتی چنین مبارز و والا از میان سیاهان سکوتی لنینیستی کرده که ناشی از وابستگی او به سازمان امنیت سپاه و دفتر پوتین ـ دوگین در پروژه اورو اسیا دارد
  ————————————————-
  ایران امروز مقاله درخشان مارکسیست ایرانی مزدک بامدادان را که دستان رفقای مزدور روسش را رو کرده بود برداشت . چون بر همه انچه بنده می گویم مهر تایید گذاشته بود .
  http://www.iran-emrooz.net/index.php/think/more/86622/
  جمهوری‌خواهان و حسین فاطمی
  بُت‌پرستان جهان، متحد شوید!
  مزدک بامدادان
  زمان برای خواندن: ۱۳ دقیقه
  ——————————————
  چرا روسیه ارمنستان را به حال خود رها کرد؟
  http://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/86616/
  و اما این عاشورای ارمنستان و حمله به ترکیه اردوغان بدون پرداختن به خیانت روسیه به ارمنستان ( چون پوتین وقتی پای پول وسط باشد با محمد بن سلمان و ارودغان و بن زاید و بن … هم که از متحدان امریکا هستند ، لاس میزند ، تا چه رسد به الهام علی اف که پسر یکی از کشتار گران به نام شوروی بوده) و اینکه زمینه تاریخی این دعواهای ارضی ، قومی در جمهوریهای تحت اشغال روس ها چه بوده؟ چرا روس ها اقوام را جابجا می کردند و زمینهای یکی را می دزدیدند به دیگری می دادند ؟ چرا استخوان لای زخم حساسیت های قومی ، زبانی ، نژادی می گذاشتند ، هم دیدنی است در این رسانه های مارکسیستی روسی . این یک نمونه با انصاف تر ان است :
  http://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/86616/

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست