اخباراخبار کانادا

کانادایی ها از امروز می توانند اپلیکیشن هشدار کووید را روی گوشی هوشمند خود نصب کنند

 

به گزارش گلوب اند میل، کانادایی ها می توانند در صورت تمایل اپلیکیشنی را دانلود کنند که به آنها، در صورت نزدیک شدن به فردی که نتیجه تست کووید-19 او مثبت بوده، هشدار بدهد.

جاستین ترودو، نخست وزیر، گفت امروز این برنامه را، که هشدار کووید نام دارد، دانلود کرده و افزود هر چه تعداد افراد بیشتری آن را نصب کنند، رد گیری افراد در معرض ابتلا و کنترل شیوع بیماری آسان تر خواهد شد.

ترودو در جریان بازدید امروز خود از آژانس سلامت عمومی کانادا در اتاوا گفت: متخصصان سلامت معتقدند این برنامه، در صورتی که توسط تعداد کافی از مردم نصب شود، می تواند جلوی گسترش دوباره کووید-19 در کانادا را بگیرد.

نصب این برنامه رایگان است و هیچگونه اطلاعات شخصی از کاربر دریافت نمی شود. این برنامه برای مکان یابی گوشی ها با استفاده از کد شناسایی دیجیتال مخصوص هر گوشی طراحی شده است.

به این ترتیب، اگر کسی داوطلبانه در اپلیکیشن اعلام کند که نتیجه تستش مثبت شده است، به همه گوشی هایی که این برنامه روی آنها نصب شده و در دو هفته اخیر بیش از 15 دقیقه  به تلفن این فرد نزدیک بوده اند پیام هشدار ارسال می شود.  علاوه بر هشدار، این برنامه اطلاعات مربوط به مراکز انجام تست و یا انجام 14 روز قرنطینه خانگی را نیز به این افراد ارسال می کند.

 

 

ترودو گفت این برنامه در حال حاضر به سیستم سلامت انتاریو متصل است اما همه مردم در سراسر کانادا می توانند از آن استفاده کنند و به زودی سایر استان ها نیز سیستم سلامت خود را به آن وصل می کنند.

ترودو ضمن اشاره به اختیاری بودن نصب برنامه به مردم اطمینان داد نیاز به وارد کردن هیچ گونه اطلاعات شخصی مانند نام و آدرس نخواهند داشت.

بر طبق این برنامه، به هر مبتلای جدید در انتاریو یک کد شناسایی داده می شود که با وارد کردن این کد در اپلیکیشن، به افرادی که اخیرا در حیطه این کد وارد شده اند، پیام هشدار فرستاده می شود.

از آنجا که وارد کردن کد در اپلیکیشن به عهده خود فرد مبتلا است و مقامات در گزارش کردن این فرد به عنوان مبتلا نقشی ندارند، ماهیت این برنامه کاملا اختیاری است. همچنین به دلیل اینکه اطلاعات شخصی افراد جمع آوری نمی شود، نمی توان آن را اپلیکیشن ردگیری نامید. چگونگی استفاده از داده هایی که از نصب این اپلیکیشن حاصل می شود به عهده کارشناسان بهداشت و سلامت گذاشته شده است.

با اینهمه، اختیاری بودن نصب اپلیکیشن سوالات زیادی را درباره اثرگذاری آن مطرح کرده است و به نظر مایکل جیست، وکیل تکنولوژی، چون لازمه کارایی اپلیکیشن مورد نظر این است که هم فرد مبتلا و هم اطرافیان آن را نصب کرده باشند و در غیر این صورت پیامی ارسال نمی کند، ممکن است در بسیاری موارد به دلیل عدم ارسال هشدار، موجب ایجاد احساس امنیت کاذب در افراد شود.

نظرسنجی اداره آمار کانادا نشان می دهد از میان بزرگسالان بین 25 تا 64 سال، حدود یک چهارم تمایل زیادی به استفاده از این اپلیکیشن داشته و حدود یک چهارم به خاطر حفظ حریم خصوصی خود هیچ تمایلی به نصب آن ندارند.

در حال حاضر برای با نصب این برنامه آدرس IP کاربر به مدت 3 ماه تا 2 سال ذخیره می شود. همچنین کاربران گوشی های اندروید، برای فعالسازی اپلیکیشن باید برای لوکیشن و همچنین بلوتوث گوشی خود را روشن کنند، اما اپلیکیشن اجازه مکان یابی فرد را ندارد. مقامات دولتی برای ایجاد امکان استفاده از این برنامه با لوکیشن خاموش در گوشی های اندروید با شرکت گوگل در حال مذاکره هستند.

همچنین سیگنال های بلوتوث  ذخیره شده توسط اپلیکیشن، و همچنین کد شناسایی که فرد مبتلا وارد می کند، پس از 15 روز از حافظه اپلیکیشن پاک می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید