مقالاتمقالات اقتصادی

کانادایی‌ها انتظار دارند رشد اقتصادی آهسته شود

نظرسنجی‌ها می‌گوید:

به نظر می‌رسد بیشتر کانادایی‌ها درباره‌ اقتصاد و میزان رشد اقتصادی کشور در سال 2019 دیدگاه بدبینانه‌ای دارند. بر اساس یک نظرسنجی که بنیاد پژوهشی Nanos انجام داده، بیش از نیمی از کانادایی‌ها باور دارند که در طول سال آینده، وضعیت اقتصاد کشور یا بسیار بدتر می‌شود و یا به سمت بدتر شدن پیش خواهد رفت.
آقای نیک نانوس مدیر این بنیاد، درباره‌ این موضوع می‌گوید: <همین طور که به سمت پاییز 2019 و انتخابات فدرال پیش می‌رویم، وضعیت اقتصادی کشور بیشتر و بیشتر بر لحن مناظرات سیاسی دو حزب تاثیر خواهد گذاشت. یافته‌های این نظرسنجی که از نبود اطمینان بر قدرت اقتصادی کشور در میان مردم حکایت دارد، باید به عنوان نشانه‌ هشدارآمیز به شمار رود. سیاستمداران باید به این نکته توجه کنند، زیرا مشکلات اقتصادی، معمولا یکی از انگیزه‌های اصلی تصمیماتی است که رای دهندگان در هنگام انتخابات می گیرند>.

آقای استیون پولوز رئیس بانک مرکزی کانادا، در سخنرانی آخر سالش، گفت که اقتصاد کانادا، در طول سال 2018 و پیش از آن، در حدی نزدیک به حداکثر ظرفیت خود فعال بوده و افزود: <به همین دلیل، بیکاری در پایین‌ترین سطح خود در چند دهه اخیر است و تورم به اندازه‌ پیش‌بینی شده بالا رفته است. با این حال، نگرانی‌های فزاینده‌ وجود دارد که می‌گوید رشد اقتصاد جهانی آهسته‌تر خواهد شد و این بر اقتصاد کانادا نیز تاثیر خواهد گذاشت>.
آقای پولوز که این سخنان را، در اوایل ماه دسامبر و در برابر گروهی از مدیران تجاری تورنتو بیان کرد، گفت که پیش‌بینی‌های بانک مرکزی می‌گوید که در سال مالی آینده شاهد یک تعادل در رشد اقتصادی خواهیم بود. سال مالی آینده از اول اپریل آغاز می‌شود. آقای پولوز در ادامه گفت: <اما این تعادل، تنها ما را به یک مسیر تثبیت ‌شده‌ رشد اقتصادی هدایت می‌کند و نشانه‌ آهستگی رشد نیست>.

نظرسنجی بنیاد Nanos نشان می دهد که بیشتر کانادایی‌ها با این تفسیر و دیدگاه موافق هستند. در این مورد هنگامی که ازشرکت‌کنندگان پرسیده شد که آیا آنها انتظار دارند که وضعیت اقتصاد کانادا خیلی بهتر، کمی بهتر، کمی بدتر یا خیلی بدتر شود؛ تنها 17 درصد از افراد بدبینانه‌ترین گزینه را انتخاب کردند. 38 درصد از این شرکت‌کنندگان گفتند که انتظار دارند اقتصاد کمی بدتر شود، در حالی که 30 درصد گفتند اقتصاد کمی بهتر خواهد شد و 5 درصد نیز، گفتند انتظار بهبودی کامل شرایط اقتصادی را دارند و البته 10 درصد از کل افراد گفتند که مطمئن نیستند چه پیش خواهد آمد.

موضوع اصلی سخنان بیل مونرو وزیر اقتصاد در ماه نوامبر اعلام یک روند جدید کاهش مالیات‌ها برای بازار بود. این تصمیم در پاسخ به نگرانی‌هایی انجام گرفت که کاهش مالیات‌های بخش بازار در ایالات متحده را باعث بالا رفتن جذابیت سرمایه گذاری در آمریکا و کاهش این جذابیت در کانادا می‌دانستند.

 

 

 

اما این سخنان، همچنین از میلیاردها دلار افزایش در هزینه‌های دولتی از ماه فوریه و ارائه‌ بودجه و همچنین یک مورد 9 و نیم میلیارد دلاری هزینه خبر داد. منبع مصرف شدن این مبلغ نامشخص است و بعدا اعلام خواهد شد.
بدین ترتیب، میزان کسری بودجه پیش‌بینی شده در دوره‌ 2019 تا 2020 تا 19 میلیارد و 600 میلیون دلار بالا رفته در حالی که هیچ خط زمانی برای بازگرداندن این میزان به خزانه در نظر گرفته نشده است.

بنیاد Nanos همچنین از شرکت کنندگان پرسید که آیا ترجیح می‌دهند بخشی از درآمدهای دولت در 2019، برای جبران کسری بودجه مصرف شود و یا پایین آوردن مالیات کمپانی‌های بزرگ. از میان شرکت‌کنندگان، 85 درصد جبران کسری بودجه را برگزیدند و یک میزان 10 درصدی نیز، پایین آوردن مالیات‌های کمپانی‌ها را انتخاب کردند.
آقای نانوس خود می گوید: <به باور من، گرچه بسیاری از کانادایی‌ها با وجود کسری بودجه مشکلی ندارند، اما ترجیح می‌دهند تکرار دوباره و دوباره و دوباره آن را تجربه نکنند>.
این نظرسنجی از طریق تلفن و آنلاین در میان 1000 نفر و در دوره میان 30 نوامبر تا 5 دسامبر 2018 انجام شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان