مقالاتمقالات اقتصادی

کانادا، گران ترین کشور جهان در ارائه خدمات مخابراتی

گزارش جدیدی که یک شرکت تحلیلگر مخابرات در فنلاند منتشر کرد تازه ترین سندی است که نشان می دهد مردم کانادا بیش از هر کشور دیگری برای دریافت خدمات موبایل پول پرداخت می کنند؛

در مقایسه بین المللی جدید درباره نرخ دیتای موبایل که توسط شرکت ریویل، شرکت تحقیقات مخابراتی مستقر در هلسینکی، منتشر شد، آمده است: قیمت ها در بازار خدمات موبایل کاناداهمچنان گران ترین یا یکی از گران ترین ها در جهان است. این موسسه با مقایسه هزینه خرید یک پلن مخابرات یک ماهه با حداقل 100 گیگ دیتا گران ترین و ارزان ترین کشورهای جهان را از جهت خدمات بی سیم شناسایی کرد. با توجه به اینکه برای خرید چنین برنامه ای در کانادا باید ماهانه حدود 144 دلار هزینه کرد، در این گزارش، کانادا با اختلاف در رده اول جای گرفت. کشور بعدی آفریقای جنوبی است که مصرف کنندگان باید ماهانه حدود 127 دلار برای خرید پلنی با این ویژگی ها هزینه کنند.

اما در سر دیگر طیف، اسرائیل قرار دارد که پلنی با مکالمه نامحدود و 100 گیگ دیتا برای مصرف کننده تنها 10 دلار در ماه هزینه دارد. این گزارش همچنین تصریح می کند هزینه داشتن یک تلفن همراه در کانادا 13 برابر گران تر از فرانسه است. 

به نوشته نشنال پست، سال هاست که هزینه قبض موبایل در کانادا در رتبه اول جهان قرار می گیرد. گروه تحقیقاتی ریویل، در تحلیلی که در سال 2019 از بازار کانادا ارائه داد، علت اصلی این گرانی را عدم رقابتی بودن بازار تلکام در کانادا معرفی کرد و اصلاحات ساختاری اساسی را برای اصلاح آن ضروری دانست. البته ریویل اولین شرکت تحقیقاتی نیست که از هزینه سرسام آور و بدون تناسب موبایل در کانادا شگفت زده می شود. شرکت تفیشنت سوئد نیز در تحلیلی که در ماه جون از بازار خدمات بی سیم در جهان ارائه داد، کانادا را گران ترین کشور در بین 45 کشور مورد ارزیابی معرفی کرد. جالب اینجاست که این شرکت در ادامه تحلیل خود نوشت: کانادایی ها صرفه جوترین مردم جهان در رابطه با مصرف دیتای موبایل خود هستد.  که با توجه به قیمت سرسام آور خرید دیتا، جای تعجبی هم ندارد.

سال گذشته نیز یک مطالعه بین المللی درباره هزینه موبایل توسط شرکت مارکاپ، مستقر در نیویورک، نشان داد کانادا از نظر بالا بودن قیمت خدمات بی سیم در جهان بدون رقیب است. برای مثال، تماشای یک فیلم نتفلیکس در کانادا با استفاده از دیتای موبایل، 12.55 دلار هزینه روی دست مصرف کننده می گذارد در صورتی که برای فردی در ایتالیا تماشای همان فیلم، فقط 43 سنت تمام می شود.

تحلیل دیگری که در سال 2013 انجام شد، مشخص کرد کانادا تقریبا در همه خدمات بی سیم به ویژه خدمات موبایل در انتهای جدول خدمات رسانی با قیمت مطلوب قرار دارد.

همین گزارش نشان داد داشتن یک شرکت خدمات مخابراتی بی سیم در کانادا یکی از پرسودترین ها در میان سایر کشورهای جهان است.

مدافعان قیمت بالای این خدمات در کانادا بزرگی کشور و عدم تمرکز جمعیت را عامل گرانی خدمات رسانی معرفی می کنند، اما موسسه تحقیقاتی ریویل در گزارش خود آورده است دلیل این گرانی عدم اقدام اپراتورها در جهت افزایش برج های مخابراتی است. برای مثال، سرانه تعداد این برج ها نسبت به مصرف کننده در بازار ارزانی مثل فنلاند بسیار بیشتر از سرانه برج های مخابراتی در کانادا است. 

گرانی خدمات بی سیم در کانادا چنان قابل توجه است که حتی به یکی از بحث های اصلی بین نامزدهای انتخابات تبدیل شده و در انتخابات اخیر، حزب نیودموکرات و محافظه کار برنامه های متفاوتی برای کاهش قیمت ها ارائه دادند.

در حالی که نیودموکرات ها وعده دادند برای این خدمات سقف قیمتی را تعیین کنند که هیچ اپراتوری اجازه دریافت مبلغی بیشتر از آن را از مصرف کننده نداشته باشد، محافظه کاران راه چاره را باز کردن درهای این بازار به روی رقبای بین المللی دانستند. حزب لیبرال نیز هرچند در انتخابات اخیر در این باره سکوت اختیار کرد، در انتخابات سال 2019 طرح های مشابهی را جهت کنترل قیمت خدمات بی سیم ارائه کرده بود. این حزب وعده داده بود با اعمال فشار بر شرکت های مخابراتی نرخ این خدمات را 25 درصد کاهش دهد. اما نه تنها چنین نکرد، بلکه در انتخابات اخیر نیز صحبتی از نرخ بالای خدمات تلفن همراه به ویژه دیتا به میان نیاورد


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست