علم و دانش

کالیفرنیا فروش اتومبیل های جدید بنزینی را ممنوع می کند

 

گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا (پرجمعیت ترین ایالت آمریکا)، هفته گذشته برنامه مقامات ایالتی برای ممنوع کردن فروش اتومبیل ها و کامیون های بنزینی جدید در 15 سال آینده را اعلام کرد.

این ممنوعیت مردم را از مالکیت اتومبیل بنزینی و خرید و فروش آن در بازار بازفروش منع نخواهد کرد. اما از سال 2035 فروش کلیه اتومبیل های جدید بنزینی در این ایالت با جمعیت 40 میلیون نفر متوقف خواهد شد. 

 کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا می باشد که چنین ممنوعیتی را وضع کرده است. حداقل 15 کشور در جهان، از جمله آلمان، فرانسه و نروژ قبل از این تصمیم مشابه را اتخاذ کرده اند. 

نیوسام با صدور فرمان اجرایی، قانونگذاران را ملزم به تدوین مقررات و قوانین جدید برای تحقق این برنامه، نموده است. نیوسام همچنین همتایان خود در سایر ایالت ها را به اعمال سیاست مشابه تشویق کرد. 

در حالی که گروه های حامی محیط زیست از این تصمیم استقبال کرده اند، اما صنعت نفت و شرکت های اتومبیل سازی با اعمال ممنوعیت مخالف می باشند. شرکت های اتومبیل سازی بر تعهد خود جهت کاهش میزان امیشن محصولات و رساندن آن به صفر تاکید می کنند. ولی تحقق این هدف را تنها با همکاری دولت و کسب و کارها امکان پذیر می دانند و نه با اعمال ممنوعیت! 

 

 

از سوی دیگر جود دیر، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که رئیس جمهور ترامپ این تصمیم را نخواهد پذیرفت. لری کودلا، مشاور اقتصادی ترامپ نیز آن را بیش از حد تندروانه خواند و گفت که احتمالا سایر ایالت ها از کالیفرنیا پیروی نخواهند کرد. 

کمپین جو بایدن، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری مستقیما درباره برنامه نیوسام اظهار نظر نکرد. اما مت هیل، سخنگوی بایدن گفت که جو بایدن معتقد است تولید اتومبیل های برقی، فرصت های شغلی فراوان را برای کارکنان این بخش و اعضای اتحادیه های کارگری ایجاد خواهند کرد.

نیوسام معتقد است که دستور جدید سبب کاهش 35 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای خواهد شد. وی در عین حال تاکید کرد که کالیفرنیا قصد سلطه بر صنعت تولید اتومبیل های برقی را دارد. 

حداقل 34 شرکت کوچک و بزرگ در کالیفرنا به تولید اتومبیل های برقی، شارژر و سایر تجهیزات آن مشغول می باشند.  تسلا (Tesla) یکی از این شرکت ها می باشد که پرفروش ترین اتومبیل های برقی در جهان را عرضه می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست