اخباراخبار کانادا

کارشناسان: احتمالا موج دوم کووید-19 در راه است

 

به گزارش سی بی سی نیوز، بعضی متخصصان و اپیدمولوژیست ها معتقدند موج دوم کووید-19 در راه است. خبر خوش این است که بسیاری از آنها فکر می کنند موج دوم از نظر شدت بیماری و طول دوره قابل کنترل است.

از 170 اپیدمولوژیست و کارشناس حوزه سلامت که در نظر سنجی سی بی سی نیوز شرکت کردند، دو سوم معتقد بودند احتمال بروز موج دوم بسیار زیاد است و 24 درصد دیگر نیز آن را تقریبا محتمل توصیف کردند. منظور از موج دوم در اینجا افزایش مجدد و پایدار آمار مبتلایان است.

به گفته بعضی کارشناسان، تاریخ بیماری های همه گیر مانند سارس، که منشا آن نیز یکی از انواع ویروس کرونا بود، نشان می دهد بروز موج دوم اجتناب ناپذیر است. دکتر سدریک یانسونی، استاد مرکز سلامت دانشگاه مک گیل، می گوید: موج دوم اتفاق جداگانه ای نیست که بخواهیم ببینیم رخ می دهد یا نمی دهد. هیچ بیماری تنفسی همه گیری وجود نداشته که با یک موج به پایان رسیده باشد. زنجیره انتقال پیوسته در جریان است و ممکن است بین چند ماه تا 2 سال این سرایت ادامه داشته باشد. او افزود: عامل دیگر در بروز موج دوم عدم ابتلای تعداد کافی از مردم در موج اول، برای به وجود آمدن سطحی از مصونیت در جامعه، است.

بر اساس مطالعه ای که کار گروه ایمنی در برابر کووید-19 انجام داد، در موج  اول بیماری در کانادا کمتر از یک درصد مردم به ویروس آلوده شدند.

در حال حاضر نشانه هایی از موج دوم در کبک دیده می شود. این استان پس از اوج بیماری در اواخر آوریل و اوایل می، در روزهای پایانی ماه ژوئن به حداقل آمار ابتلا رسید، اما از ابتدای جولای بار دیگر شاهد روند صعودی تعداد مبتلایان بوده و هم اکنون تعداد مبتلایان جدید به 150 نفر در روز رسیده است. به گفته مارک گلدبرگ، اپیدمولوژیست، اگر روند صعودی تعداد مبتلایان تا 2 هفته آینده همچنان ادامه پیدا کند، می توان آن را موج دوم بیماری در استان دانست. اما دکتر بنوا مس از دانشگاه مونترال معتقد است اوج گیری محسوس بیماری را در ماه سپتامبر، همزمان با باز شدن مدارس و سرد شدن هوا شاهد خواهیم بود که منجر به افزایش بیماران بستری در بیمارستان در ماه های اکتبر و نوامبر خواهد شد.

 

 

بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند با توجه به جدید بودن ویروس کرونا نمی توان الگوی مشخصی را برای آن پیش بینی کرد.

علیرغم اجتناب ناپذیر شمردن موج دوم، کارشناسان می گویند با توجه به اینکه اطلاعات متخصصان، دولت ها و عموم مردم از این ویروس به مراتب نسبت به شروع پاندمی بیشتر شده است، شدت بیماری در موج دوم تا حدود زیادی قابل کنترل بوده و بستگی به رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم و اقدامات دولت ها دارد.

مهم ترین اقداماتی که کارشناسان حوزه سلامت برای کنترل شدت بیماری و کاهش تلفات ضروری می دانند، در وهله اول اجباری کردن استفاده از ماسک و در وهله دوم محافظت از گروه های آسیب پذیر به ویژه ساکنان خانه های سالمندان و آسایشگاه ها است. آنها می گویند در صورت تاخیر در انجام اقدامات مناسب، ممکن است موج دوم به اندازه موج اول شدت پیدا کند

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید