مقالاتمقالات اجتماعی

کارساز نبودن اعمال محدودیت های سقط جنین آمریکایی در کانادا

روبین اربک- پایگاه اینترنتی ام اس ان

استیوین هارپر نخست وزیر پیشین که حدود یک دهه در سمت خود باقی ماند، در دوران مبارزات انتخاباتی قول داد در صورت رسیدن به این سمت، مساله سقط جنین را مطرح نکند و در مورد مبارزه با آن گامی برندارد. درواقع هم تنها عملکرد باب میل محافظه کاران که وی در این مورد انجام داد، قطع کمک های مربوطه در سطح جهانی بود. اما در داخل نه تنها مساله سقط جنین را مطرح نکرد و برای مبارزه با آن گامی برنداشت، بلکه در بسیاری از مواد اصولا از پرداختن لفظی به آن نیز خودداری نمود. به همین سبب حتی سال ها بعد منتقدانش هنوز او را نظریه پردازی بی پروا به تصویر می کشند. اما واقعیت این است که وی فردی مصلحت گرا و عمل گرا بود، که می دانست باز کردن دوباره سر مساله سقط جنین تنها بی احتیاطی و بی مصلحتی سیاسی نیست. بلکه زیرپا گذاشتن قول خودش هم هست.

از دیگر سو هدف نهایی از دستورکار و تحرکاتی که اینک در آمریکا در جریان می باشد و در ایالت های زیر کنترل جمهوریخواهان در مورد آن اقدامات عملی هم صورت گرفته، این است که قانونی را لغو کنند که براساس حکم صادره از دیوانعالی کشور در سال 1973، به زنان باردار آمریکایی اجازه می دهد که جنین خود را نگه دارند و به دنیا بیاورند، یا اینکه آن را سقط کنند. اما روند اخیر در آمریکا سبب شده که در کانادا دلنگرانی هایی به وجود بیاید، که در صورت به قدرت رسیدن محافظه کاران در انتخابات پیش رو در کشور ما هم وضعیت مشابهی ایجاد شود. این دلنگرانی ها بی مورد نیستند. کمااینکه گرچه اندرو شیر رهبر ملی حزب محافظه کار نیز قول داده در صورت رسیدن به سمت نخست وزیری در انتخابات پیش رو در مورد مساله سقط جنین مانند استیون هارپر عمل کند، اما به سبب سوابقش در این زمینه از سوی جنبش ضد سقط جنین کانادا مورد ستایش و قدردانی قرار گرفته است. همچنین چند هفته پیش شمار زیادی از نمایندگان محافظه کار مجلس ملی در راه پیمایی ضد سقط جنین در اتاوا شرکت کردند.

بدیهیست که اندرو شیر تنها سیاستمداری نخواهد بود که در دوران مبارزات انتخاباتی حرفی بزند، و پس از برگزیده شدن کار دیگری انجام دهد. اما از دیدگاه سیاسی عمل نکردن به قولش در مورد سقط جنین، کار عاقلانه ای نخواهد بود. مساله ای که هارپر به سرعت متوجه شد. زیرا کانادا آمریکا نیست. البته ما از نظر جغرافیایی خود را با همسایه جنوبی مقایسه می کنیم. ولی وقتی پای خط مشی اجتماعی، دیدگاه ها درباره بیمه خدمات درمانی، مرخصی زایمان، قوانین حقوق بشر و دسترسی به سقط جنین به میان می آید، در واقع با کشورهای اسکاندیناوی و اروپای غربی اشتراکات بسیار بیشتری داریم. بنابراین وقتی برخی از نگرانی های آمریکایی ها را به مثابه دلنگرانی های خودمان تلقی می کنیم، درواقع داریم به واردات دیدگاه از کشوری دست می زنیم، که با بیشتر مناطق پیشرفته دنیا همخوانی ندارد. کمااینکه تصمیم به اجرای تلاش های آنها در مورد سقط جنین در کانادا، کوشش برای چپاندنش در بافتی است که اصلا به آن نمی خورد. البته این بدان معنی نیست، که در کانادا جنبش فعال، پولدار و دارای تمایلات سیاسی ضد سقط جنین، وجود ندارد. زیرا دارد/ تلاش برای دسترسی به سقط جنین امن و قانونی، مشکل، پیچیده و خشونت آمیز نبوده است. زیرا بوده است/ کوشش جهت دسترسی به سقط جنین پایان یافته است. اما باز کردن سر طرح آن از دیدگاه سیاسی، دیگر در کانادا محلی از اعراب ندارد. زیرا رهبران هر سه حزب عمده کشور ما در مورد چنین چیزی، قول یکسان داده اند. تنها ابهامی که وجود دارد این است، که آیا هر سه آنها اعضای حزب خود را هم وادار می کنند، که با خط حزب همخوان باشند؟ چنین ابهامی در آمریکا موجود نیست. زیرا حزب جمهوریخواه همواره مساله سقط جنین را مطرح (و با آن مخالفت) کرده است. همچنین دیوانعالی این کشور نیز، در دل طرح مساله و پرداختن به آن قرار دارد. در صورتی که در کانادا چنین نیست.

کانادا در مورد مسایل اجتماعی مانند ازدواج همجنسگرایان، حقوق دوجنسگرایان، خودکشی با کمک پزشک، قانونی کردن ماری جوانا، و سقط جنین، دست کم یک نسل از آمریکا جلوتر است. در مواقعی هم که اینگونه مسایل در دادگاه ها مطرح می شوند، ما عموما عقبگرد نمی کنیم. بنابراین امکان ندارد در کانادا شاهد محدودیت هایی باشیم، که برخی از ایالت های آمریکا برای سقط جنین ایجاد کرده اند. اما این بدان معنی نیست، که از تحرکات مخالفان سقط جنین در کشورمان غفلت کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0