علم و دانش

کاربرد واقعیت مجازی در آموزش پزشکان برای تعامل با بیمار

 

دانشجویان پزشکی در دوران آموزشی، اغلب با یک بازیگر که نقش بیمار را بازی می کند، می نشینند و پرس و جو از بیمار و نحوه اعلام خبر ابتلای بیمار به یک بیماری دشوار را تمرین می کنند. گاهی شیوه صحیح معاینه را روی آدمک می آموزند.

این دانشجویان در شرایط پاندمی ممکن است حتی به این شیوه آموزشی نیز دسترسی نداشته باشند. دانشجویان و استادان نمی توانند در محیط های بیمارستانی حضور یابند. به همین دلیل برخی از دانشکده های پزشکی برای پر کردن شکاف آموزشی به فن آوری واقعیت مجازی یا virtual reality روی آورده اند. 

دکتر جک پاتل، بنیانگذار شرکت آموزشی Oxford Medical Simulation که در زمینه آموزش از طریق شبیه سازهای پزشکی واقعیت مجازی فعالیت می کند و نرم افزار خود را به 200 بیمارستان عرضه کرده است، گفت: امروزه استفاده از مانکن و بازیگر در بیمارستان یک روش معمول برای آموزش است. اما گران و ناکارآمد است، زیرا شما به فضای زیاد نیاز دارید. با استفاده از هدسِت VR، دانشجویان می توانند بیماران را به صورت مجازی ببینند و از آنها پرس و جو کنند. مسلما این به خوبی آموزش حضوری نیست، اما دانشجو از طریق آن نحوه مدیریت بیماران در بخش را می آموزد. 

اگرچه استفاده از VR برای آموزش جدید نیست، اما مسلما در دوران پاندمی کووید-19، رشد داشته است. همه گیری باعث شده فرصت های آموزش حضوری در بیمارستان ها و مراکز درمانی محدود شود. VR راهی برای ادامه تحصیل فراهم می کند، بدون اینکه دانشجو مجبور باشد خود را با حضور در دانشگاه یا بیمارستان در معرض خطر ویروس قرار بدهد.

در حالی که کووید-19 یادگیری بالینی را به سمت VR سوق می دهد، آموزش آناتومی انسان – که معمولا در سال های اول تحصیل در رشته پزشکی صورت می گیرد- در برخی از دانشگاه ها به واقعیت مجازی تغییر یافته است. به عنوان مثال، دانشکده پزشکی دانشگاه Case Western Reserve که قبل از این آناتومی را در دانشگاه و با استفاده از Microsoft Hololens آموزش می داد، اکنون به دلیل عدم امکان حضور دانشجویان در دانشگاه، هدست هایی را برای دانشجویان ارسال کرده است تا بتوانند در خانه به یادگیری ادامه بدهند.

 

 

آموزش واقعیت مجازی پزشکی به این معنی است که دانشجویان می توانند در صورت در اختیار داشتن ابزار لازم، در خانه آموزش ببینند. برخی از بیمارستان ها این تجهیزات را خریداری کرده و به صورت قرضی در اختیار دانشجویان قرار می دهند، زیرا مسلما همه دانشجویان وسع مالی خرید هدست شخصی را ندارند.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست