صفحه اصلی / علم و دانش / کاتالونیا به دنبال کسب استقلال از اسپانیا

کاتالونیا به دنبال کسب استقلال از اسپانیا

دولت محلی کاتالونیا، اول اکتبر سال جاری قصد برگزاری رفراندوم (همه پرسی) در مورد استقلال آن از اسپانیا را دارد. اما دولت اسپانیا، با مغایر قانون اساسی تلقی کردن این رفراندوم قول داده است تا با همه توان از برگزاری آن جلوگیری کند. طی چند هفته اخیر تنش و اختلاف بین دولت مستقر در مادرید و دولت مستقر در بارسلون به اوج خود رسیده است.

جنبش استقلال، به رهبری کارلوس پویگ دونتون (رئیس دولت محلی)، با این استدلال که کاتالونیا، از نظر فرهنگی، اخلاقی، اقتصادی و سیاسی دارای حق تصمیم گیری در مورد خود می باشد، به راه افتاده است. حامیان آن احساس می کنند که منطقه ثروتمند و مرفه آنها با 7.5 میلیون نفر جمعیت بیشتراز آنچه از مادرید دریافت کرده، به اسپانیا سود رسانده است.

با عمیق تر شدن بحران رکود اقتصادی در اسپانیا طی چند سال گذشته، میزان حمایت از استقلال کاتالونیا بیشتر شده است. بسیاری از کاتالان ها هنوز از حکم دادگاه قانون اساسی اسپانیا که هفت سال قبل مانع اعطای خودمختاری به کاتالونیا شد، خشمگین می باشند.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که 70 درصد از کاتالان ها مایل به شرکت در رفراندوم می باشند. اما درصد موافقان و مخالفان استقلال بسیار به یکدیگر نزدیک است. در پایان نظرسنجی دو ماه قبل مشخص شد که 49.4 درصد از کاتالان ها مخالف و 41.1 درصد از آنها موافق استقلال هستند.

سوالی که بر روی برگ رای از رای دهندگان پرسیده خواهد شد، این است: آیا مایلید کاتالونیا یک کشور مستقل در غالب جمهوری باشد؟

دولت محلی کاتالونیا تاکید می کند که نتیجه رفراندوم اول اکتبر، از نظر حقوقی لازم الاجرا بوده و در صورت پیروزی جناح موافق، استقلال کاتالونیا از اسپانیا ظرف 48 ساعت پس از آن اعلام خواهد شد.

اما همانطور که گفته شد، دولت مرکزی اسپانیا این انتخابات را قانونی نمی داند. زیرا در قانون اساسی اسپانیا، برگزاری انتخابات برای کسب خودمختاری، در نظر گرفته نشده است.

مارچ سال جاری، آرتور ماس (رئیس سابق دولت کاتالونیا)، به مدت 2 سال از خدمت در مشاغل دولتی منع شد زیرا سه سال قبل با برگزاری رفراندوم نمادین، حکم دادگاه قانون اساسی را نقض کرده بود.

هیچکس نمی داند، این بازی موش و گربه به کجا ختم خواهد شد. زیرا هیچ یک از طرفین قصد عقب نشینی از موضع شان را ندارند. اما این احتمال وجود دارد که دولت اسپانیا برای اولین بار از ماده 155 قانون اساسی استفاده کند که به دولت مرکزی اجازه می دهد که خودمختاری کاتالونیا را لغو کرده و کنترل آن را برای جلوگیری از برگزاری رفراندوم به دست بگیرد. اما از سوی دیگر این اقدام می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و بطور گسترده سبب متمایل شدن عده بیشتری از کاتالان ها به جناح موافق استقلال بشود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *