Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / زنان / ژیزل بوندچن آیا سوپر مدل زیبا و مشهور می تواند کره زمین را نجات بدهد؟!

ژیزل بوندچن آیا سوپر مدل زیبا و مشهور می تواند کره زمین را نجات بدهد؟!

راب هاسکل از مجله Vogue با ژیزل بوندچن، سوپر مدل، کنشگر حامی محیط زیست دیدار و گفتگو کرد.

در یک بعد از ظهر بهاری ولی ابری در نیو انگلند، زیر باران و باد به دیدار بوندچن در مزرعه اش رفته ام. منطقه را به خوبی می شناسم، چون شهری است که در آن بزرگ شده ام. ژیزل با موها و پوست طلایی مقابل ام ظاهر می شود. او با گام های بلند به سویم پیش می آید. بارها از او شنیده ایم که، مزرعه برایش حکم خلوتگاه  و مکانی امن و آرام برای تجدید قوا را دارد. خانه او و همسرش تام بردی، ستاره تیم فوتبال New England Patriots نیز در بالای تپه واقع شده است.

ژیزل در جواب این سوال که چرا زندگی در نیو اینگلند را انتخاب کرده می گوید: دلیل آن عشق است. عاشق شوهرم هستم. بچه هایم اینجا به دنیا آمده اند. در آپارتمان قدیمی مان در خیابان Beacon. آنها عاشق آب و هوای نیواینگلند هستند. اما اعتراف می کنم که شخصا با هوای سرد میانه ای ندارم. من برزیلی هستم. ترجیح می دهم پابرهنه در ساحل یا جنگل راه بروم.

با اینکه ژیزل بوندچن یکی از مشهورترین و موفق ترین مدل های تاریخ است، اما با همدوره ای های خود مانند کیت ماس و نائومی کمپبل فرق دارد و گیلاس شامپاین به دست در میهمانی های آنچنانی بعد از شوهای مد شرکت نمی کند. او که به زودی 38 ساله می شود، همچنان به کار مدلینگ ادامه می دهد، آن هم در دنیایی که دایم به دنبال یافتن چهره ای جدید است. شاید به همین دلیل است که سخت بر روی حفظ اندام اش حساس است. البته داشتن همسری که او نیز به آمادگی بدنی و تناسب اندام اهمیت می دهد، بی تاثیر نبود.

ژیزل به زرق و برق اهمیتی نداده و نمی دهد. او از 14 سالگی آینده ای به مراتب بزرگتر از مد را دنبال کرده. یعنی هنگامی که با چمدان پر از دفتر و کتاب مدرسه برای زندگی به ژاپن نقل مکان کرد. او می گوید: من یک مدل نیستم. مدلینگ شغلی است که دارم. این حرفه به من اجازه داد دنیا را ببینم. البته پول خوبی هم بابت آن دریافت کردم. اما وجود و شخصیت من با مدلینگ تعریف نمی شود.

برای گفتگو روی مبل سفید رنگ لم می دهیم. فافی، خواهر کوچکتر ژیل که به عنوان دستیار شخصی او نیز کار می کند، برایمان چای طعم دار آماده می کند. روی میز مجسمه بودا قرار داده شده. فلافر، سگ کوچولوی ژیزل از نژاد شیتزو نیز روی پاهای صاحب اش آرام می گیرد. در گوشه دیگر مبل، لاکی (سگ فافی از نژاد پومرانیاین) روی بالش لم داده است. ژیزل شلوار جین، بلوز کشمیر یقه هفت و جوراب پشمی پوشیده. روی بازویش هنوز اثر خالکوبی با حنا باقی مانده. یادگار سفر اخیرش به قطر!

ژیزل مرتب از عشق، انرژی مثبت، رژیم غذایی سالم، یوگا و مدیتیشن صحبت می کند. این ها آموزه های بودایی هستند که ژیزل در زندگی دنبال می کند.

بوندچن در کنار مدلینگ، شغل دومی را برای خود انتخاب کرده است؛ محافظت از کره خاکی! او طی چند سال اخیر، صدا، وقت، پول و نفوذ بین المللی اش را صرف اطلاع رسانی و حمایت از محیط زیست کرده است. در نایروبی درخت کاشته، به پاکسازی رودخانه ای که از کنار شهر زادگاهش در برزیل یعنی Horizontina عبور می کند کمک کرده  و پروژه Agua Limpa برای تامین آب آشامیدنی سالم را راه اندازی کرده است. بوندچن همچنین در سری فیلم های مستند National Geographic به نام Years of Living Dangerously حضور یافته است. سازندگان این فیلم با گشت و گذار در جنگل های برزیل به دنبال یافتن ارتباط بین نابودی درختان جنگلی و تغییرات آب و هوایی بر آمدند. ژیزل از سال 2009 به این سو به عنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد، برای حفظ محیط زیست تلاش می کند. سپتامبر سال گذشته، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه او او دعوت کرد تا در جمع رهبران جهان در مورد آلودگی منابع آبی جهان سخنرانی کند. دانشکده پزشکی هاروارد، جایزه ارزشمند Global Environmental Citizen Award را به بوندچن اهدا کرد است. او اخیرا تلاش هایش را برای آگاه کردن دست اندرکاران صنعت مد به تاثیر قابل توجه آن بر محیط زیست، افزایش داده است. زیرا صنعت مد، یکی از بزرگترین آلاینده های محیط زیست، بخصوص منابع آبی جهان می باشد.

ژیزل می گوید: نشانه های بسیاری وجود دارند که ثابت می کنند نمی توانیم به روال فعلی ادامه بدهیم. مردم فراموش کرده اند که بدون وجود محیط زیست سالم، انسان های سالم نیز وجود نخواهند داشت. زندگی همه ما به سلامت کره خاکی مان بستگی دارد. همین و بس! باید به این فکر کنیم که چطور می توانیم کمترین تاثیر منفی را بر آن بگذاریم.

ژیزل یکی از شش فرزند دختر خانواده بود. او که خواهر دوقلویی دارد، از همان دوران کودکی یا بهتر بگوییم از زمانی که داخل رحم مادرش قرار داشت، شراکت و تقسیم کردن را آموخت. بوندچن می گوید: من از یک خانواده قشر متوسط می آیم. پدرم استاد رشته جامعه شناسی بود و مادرم کارمند بانک. همه در کارهای خانه سهیم بودیم. یکی از خواهرها دستشویی و حمام را می شست و خواهر دیگر آشپزخانه را. به همین دلیل بود که وقتی در 14 سالگی از خانواده جدا شدم، می دانستم که چطور باید از خود مراقبت کنم.

بوندچن در 15 سالگی کتاب های لئو تزو و تایچی نات هان (استاد Zen) را مطالعه می کرد. او در 16 سالگی در آپارتمانی در نیویورک در کنار 4 مدل جوان و نوجوان دیگر زندگی می کرد.

ژیزل می گوید: در آن سال ها شاهد اتفاقات زیادی بودم. اما خوشبختانه این اتفاق ها برای خودم رخ نداد. دختران زیادی آمدند و رفتند. برخی موفق می شدند و برخی دیگر مسیر اشتباه را پیش گرفته و سرافکنده به خانه باز می گشتند. من هرگز اهل خوشگذرانی نبودم. شما نمی توانید لئو تزو بخوانید و اهل خوشگذرانی هم باشید. باید اعتراف کنم که محیط زندگی ام، با طرز فکر و اعتقاداتم همخوانی نداشت. همیشه آدم کنجکاوی بودم و سوالات بزرگی ذهنم را به خود مشغول می کرد.

ژیزل در 17 سالگی، یعنی تابستان 1998، شانس همکاری با آلکساندر مک کوئین را به دست آورد. آن اتفاق نقطه عطف زندگی حرفه ای بوندچن بود. طی فقط چند ماه، بوندچن به ستاره نوظهور دنیای مد تبدیل شد. با قرار گرفتن عکس او روی جلد مجله Vogue آمریکا در سال 1999، عنوان <مدل سکسی> نیز به عناوین او اضافه شد. او طی هفته های مدی که در سال 2000 برگزار شد، برای مارک جیکوبز، مایکل کورس، دولچه و گابانا و کریستین دیور روی صحنه رفت. اما اعتراف می کند که هرگز قرار گرفتن در کانون توجه را دوست نداشت و آرامش خانه را ترجیح می داد. او می گوید: مثل ماهی بودم که از تنگ بیرون می افتاد. کارم را انجام می دادم و به خانه بر می گشتم. همین!

این روزها ژیزل بیشتر مایل به همکاری با برندهایی است که از محیط زیست حمایت می کنند. سالانه بین 8 تا 13 میلیون تن پوشاک فرسوده از مکان های دفن زباله سر در می آورند. برندی که به دنبال تولید محصولات با مواد بازیافتی و طبیعی باشد، در کانون توجه بوندچن قرار دارد.

او در خانه بر روی تربیت فرزندانش بن 8 و ویویان 5 ساله و آموزش باغبانی به آنها متمرکز شده است. آنها زباله های خوراکی خود را کمپوست کرده و زنبور عسل پرورش می دهند. ژیزل و تام، وقت خود را بین بروکلین – نیو اینگلند، مونتانا، کاستاریکا و نیویورک تقسیم کرده اند. (پسر تام از ازدواج قبلی اش در نیویورک زندگی می کند). با اینکه او عاشق برزیل است، اما به دلیل مشهور بودن نمی تواند آزادانه در ساحل قدم بزند. به همین دلیل کاستاریکا را انتخاب کرده است.

بوندچن در پایان گفتگویمان می گوید: اگر درک کنیم که بقای ما به بقای کره زمین وابسته است، از نعمت هایی که زمین خاکی به ما ارزانی داشته بهتر استفاده خواهیم کرد. صنعت مد، صنعتی چند تریلیون دلاری است. ما دست اندرکاران، آن توانایی مالی برای ایجاد تغییر مثبت در جهان را داریم!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *