اخباراخبار جهان

ژاپن می‌گوید تلفن‌های هوشمند، برای دانش‌آموزان مضر است

دولت ژاپن می گوید دلیل ضعیف‌شدن چشم دانش‌آموزان ژاپنی، استفاده از تلفن‌های هوشمند است. نتایج یک نظرسنجی که بتازگی توسط وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، علم و تکنولوژی ژاپن انجام گرفته، نشان داده که شمار دانش‌آموزانی که شماره‌ چشمشان زیر استاندارد ژاپنی 1.0 (یا همان 20-20 )است، در بالاترین میزانی که تا به حال ثبت شده، یعنی 3/25 درصد است. خبر بدتر این است، که بیش از 67 درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی و بیش از 34 درصد دانش‌آموزان ابتدایی، دچار این ضعف بینایی هستند. دولت، در بیانیه‌ای، این مشکل را مربوط به این دانسته که این دانش‌آموزان، اکنون زمان بیشتری را به نمایشگرهای تلفن هوشمند خود خیره می‌شوند و به بازی‌های موبایل می‌پردازند.

بازی‌های موبایل در ژاپن بسیار پرطرفدار هستند: به گفته شرکت تحقیقات بازار Newzoo ، این کشور، دارای سومین بازار بزرگ بازی‌های کامپیوتری در جهان است. براین اساس، بخش بزرگی از ژاپنی‌ها (41 درصد از مردان و 32 درصد از زنان)، به انجام بازی‌های تلفن همراه می‌پردازند. البته، توجه به این نکته لازم است که تا این لحظه، هیچ پژوهشی ثابت نکرده که افزایش زمان نگاه‌کردن به نمایشگرهای تلفن هوشمند، با ضعف چشم ارتباطی داشته باشد. با این حال، برخی کارشناسان هشدار می دهند، که دراز شدن مدت زمان نگریستن به نور برآمده از این نمایشگرها، که <نور آبی> یا Blue Light نامیده می شود، چشم را تحت فشار گذاشته و خستگی چشمی ایجاد خواهد کرد.

ژاپن، البته تنها کشوری نیست که بحث و مناظره‌ای جدی را در زمینه‌ ارتباط استفاده از تلفن همراه و سلامتی به راه انداخته است. اوایل سال 2018، چین که بزرگترین بازار بازی‌های ویدئویی در دنیا است تهدید کرد که در زمینه حفظ بینایی کودکان، اقداماتی جدی انجام خواهد داد و در این زمینه، برای دسترسی به برخی بازی‌های آنلاین و زمان انجام بازی‌ها، محدودیت‌هایی ایجاد خواهد کرد. چین، خبر وضع این مقررات را پس از آن اعلام کرد، که سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرد این کشور بالاترین میزان نزدیک‌بینی کودکان در جهان را، در خود دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *