صفحه اصلی / مقالات / چگونگی کسب آگاهی در مورد خدمات مهاجرت، اسکان و اشتغال

چگونگی کسب آگاهی در مورد خدمات مهاجرت، اسکان و اشتغال

Razi-Clinic

بیشتر مهاجران به کانادا اغلب در مورد شمار ادارات و برنامه های در دسترس برای تازه واردان – ادارات خدمات اسکان، خدمات جوامع، و خدمات استخدام، که دارای عناوین و شرایط گوناگونند- دچار سردرگمی، و حتی گاهی ناامیدی می شوند. کدام یک از این نهادها بهترین هستند؟ از کجا باید آغاز کرد؟

اطلاعاتی کلی در مورد همه نهادهای ارائه دهنده خدمات به مهاجران

پیش از هر چیز باید دانست، که استفاده از این خدمات اختیاری است، اغلب آنها رایگانند، و برای کمک به  اسکان و جاافتادن مهاجران می باشند. بااینهمه گاهی کارهایشان با هم تداخل می کند. در عین حال مراجعان به بعضی از آنها باید واجد شرایطی باشند، تا بتوانند از خدمات شان استفاده کنند. برخی از این خدمات از سوی سازمان های غیرانتفاعی، و بعضی دیگر از جانب نهادهایی ارائه می شوند، که از کار خود بهره مالی هم می برند….

در ادامه برخی نهادها و سازمان های در پیوند با نیازهای عمده مهاجران معرفی می شوند.

نهادهای اسکان

اینگونه نهادها کارکنان چندزبانه دارند، و می توانند از طریق ارائه اطلاعات، پشتیبانی از مراجعان و ارجاع دادن آنها به اماکن مربوطه در حوزه هایی مانند مسکن، بهداشت و درمان، مشاوره های خانوادگی و فردی، مدارس برای فرزندان، روندهای در پیوند با مهاجرت مانند درخواست برای مدارک لازم و تغییر وضعیت، اطلاعات کلی در مورد امور مالی و قانونی، و جستجوی کوتاه مدت برای شغل و…، به مراجعان کمک کنند.

در هر یک از شهرهای کانادا دست کم یک نهاد اینچنینی وجود دارد، که معمولا هم خدمات رایگان ارائه می دهد.

برنامه های استخدام

تخصص اینگونه برنامه ها از جمله جستجو برای کاریابی، و یافتن و نگهداری شغل، است. گستره خدماتی هم که ارائه می دهند، متفاوت می باشد. مثلا امکان دارد کارگاه آموزش شغل برخی از آنها دو ساعته، و بعضی دیگر پنج هفته ای باشد.

به مهاجران توصیه می شود در هنگام مراجعه به هر یک از آنها حتما توجه کنند که خدمات شان شامل چه چیزهایی می شود، دارند چه تعهداتی را می پذیرند، چنین پذیرشی چه تاثیری بر خودشان خواهد داشت، و محدودیت ها و امکانات شان کدامند.

برنامه های زبان

در بیشتر موارد برای مهاجران و پناهندگان امکان استفاده رایگان از کلاس های زبان برنامه لینک/ LINC program وجود دارد. اما گاهی ظرفیت کلاس ها محدود است. در مقابل برخی از مراکز لینک کلاس های شبانه و آن لاین، و حتی گاهی مهدکودک محدود نیز، دارند. اما در صورتی که کسی در پی آموختن انگلیسی در سطوح تخصصی و فنی باشد، می تواند با مراجعه به دانشسراهای مربوطه و پرداخت شهریه لازم، برای منظور خود اقدام کند. البته برخی از شرکت های خصوصی نیز، چنین کلاس هایی دارند.

کتابخانه ها

رفتن به کتابخانه های محلی باید در فهرست کارهای ضروری باشد. چراکه این کتابخانه ها نه تنها در هر مورد که بتوان فکرش را کرد کتاب های عالی دارند، بلکه می توان به صورت رایگان از آنها فیلم و سی دی به امانت گرفت. فیلم ها و سی دی هایی که کمک می کنند سطح زبان انگلیسی را بالا برد، و با فرهنگ آشنا شد. بیشتر کتابخانه ها هم در مورد مسایلی مانند کاریابی، آموزش امور مالی و مکالمه زبان انگلیسی، کارگاه های آموزش رایگان دارند.

مرکز ارتباطات محلی و خانه های محله

در هر جامعه (درون کشوری) کانادایی دست کم یک مرکز ارتباطات محلی / community center وجود دارد. گرچه اینگونه مراکز متخصص امور مهاجرت نیستند، اما برای کسب اطلاعات کلی و عمومی، لذت بردن، فعالیت های بدنی، و ایحاد ارتباط با همسایگان، محلی بسیار مناسب می باشند.

خانه های محله نیز پاتوق های کوچکی در محلات هستند، که همه می توانند به آنها مراجعه کرده، و از طریق برنامه ها و خدمات گوناگونشان که بسیاری از آنها بر مسایل تازه واردان تمرکز دارند، اطلاعات مفید به دست بیاورند.

نهادهای نظارتی

کار این نهادها در پیوند با برخی از مشاغل و تخصص هایی است، که کسی نمی تواند بدون دریافت مجوز و یا مدرک مربوطه، آنها را انجام دهد. حدود 20 درصد از مشاغل کانادا در چنین گروهی قرار می گیرند. در عین حال این وظیفه خود افراد است، که در پی دانستن این مساله باشند که آیا شغل و تخصص شان در این حوزه قرار می گیرد،  یا نمی گیرد. همچنین خودشان باید روند دریافت مجوز و یا مدرک مربوطه را پیگیری کنند. گاهی این کار صرفا با دادن یک امتحان صورت می گیرد، و در برخی موارد روندی طولانی دارد. معمولا هر دوی این حالت ها هزینه بر هستند.

مراکز خدمات ارزشیابی رسمی مدارک و یا اعتبارنامه های تحصیلی

همانگونه که عنوان این مراکز نشان می دهد، کار آنها ارزشیابی رسمی مدارک و یا اعتبارنامه های تحصیلی سایر کشورها و معادل سازی آنها با سیستم آموزشی کانادا است. البته خدمات آنها به معنی تضمین کاریابی نیست. همچنین نمی توانند کسی را برای شغلی خاص مناسب بدانند، یا ندانند. یا اینکه به او بگویند گام بعدی که باید بردارد، چیست. از آنجا که اینگونه خدمات گران هستند، توصیه می شود پیش از مراجعه به مراکز مربوطه، از طریق نهادهای نظارتی یا دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیلات، از جزئیات مربوطه آگاهی پیدا کرد.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *