مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

چگونگی پشت سر گذاشتن مسایل آزاردهنده برای همیشه

ربکا مولر- رسانه کامیابی جهانی

وقتی انسان از عهده حل چیزی/ مساله ای/ مشکلی برنمی آید، معمولا از نظر جسمی از آن فاصله می گیرد. اما از دیدگاه روانی همچنان با آن درگیر می ماند. کمااینکه بارها به آن می اندیشد، و… می توان این روند را نشخوار، و یا تکرار کردن نامید. اما به هر حال این احساس ماندگار متوقف شدن در گذشته و یا فکر کردن مداوم در مورد چیزی که به گذشته تعلق دارد، همه جا هست. همچنین همراه داشتن آن در همه جا، به منزله حمل باری اضافه بر دوش می باشد.

ادوارد سلبای استادیار رشته روانشناسی دانشگاه راتگرز در این پیوند می گوید: مشکل نشخوار کردن این است، که می تواند سبب افزایش اندوه و اضطراب ناشی از مساله مربوطه شود. همچنین در مورد اشتباهات گذشته که امکان برطرف نمودن شان وجود ندارد، به سرعت انسان را از دست خودش خشمگین می کند.

نشخوارهای طبیعی به احتمال زیاد برآیند بازاندیشی در مورد مسایل متعلق به گذشته هستند. اما در عین حال آن افکار ماندگار ضدمولد بیش از آن که تصور می شود، قابل مدیریت می باشند. کمااینکه آنچه در پی می آید یک راهبرد مورد تایید کارشناسان مربوطه است، که می توان از آن برای آموزش مغز جهت کنترل نشخوار مورد اشاره استفاده کرد. در نهایت هم از شر تجربیاتی که بیش از اندازه فکر را به خود مشغول کرده اند، رها شد.  

یافتن چیزی برای کمک به منحرف کردن مغز از افکار ناخوشایند

 

 

براساس اظهارت ادوارد سلبای نخستین گام برای توقف تکرار مجدد و خودکار/ اتوماتیک مشکلات پیشین حل نشده، بیرون آمدن از فکر و مغز خود است. این گام با مشغول کردن خویش به چیزی دیگر مانند تمرینات بدنی، رفتن به سراغ هنرهایی مثل نقاشی و موسیقی، و یا سرگرمی های دیگر همچون تماشای یک فیلم خنده دار، آغاز می شود. البته هر کسی باید دلمشغولی مناسب خود را بیابد. اما مهم ترین مقوله این است، که به سراغ چیزی برود که بیشترین لذت را برایش به ارمغان می آورد. در عین حال باید به خاطر داشت که هدف از این گام سوق دادن فکر به سمت موضوعی دیگر- و نه پاک کردن آن فکر آزاردهنده-می باشد. چنین سوق دادنی برای به دست آوردن فرصت جهت فرونشستن خشم و احساسات ناخوشایند مورد اشاره ضرورت دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *