Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / چگونگی محافظت تازه واردان از خود در برابر کلاهبرداری

چگونگی محافظت تازه واردان از خود در برابر کلاهبرداری

زمانی که تازه وارد یک کشور نوین می شویم و می خواهیم در آن جا بیفتیم، از جمله چندین تغییر هیجان انگیز را تجربه می کنیم. نقل مکان به خانه جدید، یافتن شغلی تازه، و ایجاد شبکه در جامعه نوین، از جمله این تغییرات به شمار می روند. درعین حال در خلال این برهه پرمشغله تازه واردی و جا افتادن، باید حساب بانکی هم باز کنیم. چراکه برای هر کاری از جمله حقوق گرفتن از صاحب کار نوین، و خرید وسایل و خدمات مورد نیاز، به چنین حسابی احتیاج داریم.

در عین حال بسیاری از تراکنش های بانکی با پرداخت های خودکار/ اتوماتیک صورت می گیرند. مثلا با دادن مشخصات حساب بانکی خود به شرکت تلویزیون کابلی، به این شرکت اجازه می دهیم، سر هر ماه هزینه ارائه خدماتش را از حساب بانکی مان برداشت کند. البته انجام اینگونه اقدامات کار ما را آسان تر می نمایند. اما شاید حتی مجبور باشیم، که چنین کارهایی را انجام بدهیم. زیرا اینک بسیاری از شرکت ها از همان ابتدا خواهان پرداخت از روش برداشت مستقیم هستند. بنابراین باید دقت کنیم که در چنین روندی، امکان کلاهبرداری وجود دارد.

کلاهبرداری در هنگام جستجو برای کار

اما خلافکاری ها تنها به این حوزه محدود نمی شوند. مثلا در زمینه کاریابی نیز، رخ می دهند. بنابراین وقتی در کانادا در جستجوی شغل هستیم، باید در مورد فرصت های شغلی که بیش از اندازه خوب به نظر می رسند، آگاهانه و هشیارانه عمل کنیم. کلاهبرداری در این حوزه می تواند، شامل درخواست از ما برای انتقال پول جهت آماده کردن پیش زمینه های اشتغال باشد.

روش محافظت

مهم ترین گام، تحقیق کردن در مورد شرکت مدعی استخدام، و احراز اطمینان از این است، که کارفرمای بالقوه مشروعیت و مقبولیت قانونی داشته باشد. این کار را می توان از طریق آژانس های کاریابی محله انجام داد.

دو روش بسیار متداول تر دیگر، و راه مقابله با آنها از این قرار است:

تخلیه اطلاعات

تخلیه اطلاعات، یک کلاهبرداری رایج آن-لاین است، که ما را می فریبد تا اطلاعات شخصی و مالی خود را در اختیار غیر قرار بدهیم. هدف از این کار، کلاهبرداری مالی از ما و جعل هویت مان می باشد. در چنین روندی امکان دارد از یک منبع که ظاهرا قانونی و مقبول است، ایمیلی دریافت کنیم. دراینگونه ایمیل ها معمولا دلایلی ارائه می شوند، که ما را متقاعد کنند باید بلافاصله اطلاعات مان را در اختیار فرستنده ایمیل قرار دهیم. دلایل ارائه شده می توانند شامل این باشند که کسی به حساب بانکی ما دست پیدا کرده، و امکان دارد بتواند کاری انجام دهد، که برای ما گران تمام خواهد شد. یا اینکه مثلا از طریق ارث و یا قرعه کشی پول فراوانی به ما رسیده است.

روش محافظت

در چنین مواردی هرگز نباید واکنش سریع نشان داد. بلکه لازم است آدرس فرستنده ایمیل را بررسی کرد. همچنین با تحقیقی آن-لاینی دریافت که آیا این فریبی رایج می باشد، که دیگران هم تجربه اش کرده اند، یا چنین نیست. در عین حال اگر به چیزی در مورد یک ایمیل مظنون هستیم، نباید آن را باز کنیم. بلکه ضروت دارد، به سرعت چنین ایمیلی را بدون باز کردن، حذف نماییم. دیگر اینکه هرگز نباید اطلاعات شخصی یا مالی خود را در اختیار هیچ کس قرار دهیم، و یا آنها را در کامپیوتر ذخیره کنیم.

نیمه تخلیه اطلاعات

در این روش نیز که به طریق نخست شباهت دارد، پیامکی حاوی یک تارنمای اینترنتی به تلفن دستی ما فرستاده می شود. اگر روی پیوند آدرس این تارنما تیک بزنیم/ کلیک کنیم، امکان دسترسی کلاهبردار مربوطه به اطلاعات مان را فراهم آورده ایم.

روش محافظت

در صورتی که فرستنده پیامک را نمی شناسیم و یا تیتر پیامک مدعی می باشد که از منبع معتبری ارسال شده است، نباید روی پیوند آدرس تارنما تیک بزنیم. بلکه ضرورت دارد، که به سرعت اصل پیامک را حذف کنیم. زیرا در غیر این صورت کلاهبردار به اطلاعات شخصی مان دسترسی پیدا می کند.

نکته مهم

به یاد داشتن این نکته مهم هم خیلی ضروری است. اینکه بانک ها و یا سایر موسسات مالی هرگز از طریق ارسال ایمیل یا پیامک، خواهات اطلاعات ما نمی شوند.

در عین حال راه های دیگری مانند استفاده از رمز ورود/ پس وردهای متفاوت برای ایمیل ها و حساب های گوناگون، در این باره مفید و کارساز هستند.

 

لطفا برای اطلاعات بیشتر در این مورد، به تارنمای زیر مراجعه کنید:

http://www.rbc.com/privacysecurity/ca/


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *