مقالاتمقالات اجتماعی

چگونگی تعامل با تفاوت های فرهنگی در دانشگاه

ژنیوه بپقی و سوزان قادر- مشاوران امور شغلی، دانشگاهی و شخصی دانشجویان خارجی و مهاجر

وجود دانشجویان با پیشینه ها، ملیت ها، قوم ها و… متفاوت در کلاس های مراکز تحصیلات عالی کانادا، لذتبخش و در عین حال همراه با تنش است. لذتبخش بودن آن به موقعیت مناسبی پیوند دارد که به دانشجویان این شانس را می دهد، تا در مورد یکدیگر چیزهایی بیاموزند. همچنین یاد بگیرند، که برای عملکرد متفاوت دیگران ارزش قائل شوند. اما تنش هم می تواند به اصطکاک منجر شود، که به نوبه خود به مشکلات شخصی، کلاسی و موسسه آموزشی مربوطه، بینجامد.

پذیرش تفاوت ها: اینک بیشتر دانشگاه ها و دانشسراهای کانادا دارای گوناگونی (پیشینه ای، ملیتی، قومی و…) هستند. با این همه امکان دارد، برخی تفاوت ها مشکل ساز شوند. مثلا اگر فرهنگی اختلاط زن و مرد در محل تحصیل یا کار را برنمی تابد، می تواند با کار گروهی تداخل پیدا کند. زیرا در کانادا سخن گفتن، دیدار و کار کردن با همکلاسی ها، اغلب بخشی از برنامه تحصیلی به شمار می رود. این امر در مورد بیشتر محل کارها هم مصداق دارد. چگونگی تعامل دانشجویان پرستاری با برخی از بیمارها، از دیگر نمونه ها به شمار می روند. بنابراین دانشجویی که در کانادا درس می خواند، باید انتظار رویارویی با چنین تفاوت هایی را داشته باشد.

احساس انزوا یا سردرگمی: امکان دارد دانشجو در کافه تریای محل درس خواندن خود مشاهده کند گروهی از همگنان دیگرش دور هم نشسته اند، و به زبانی که او بلد نیست با هم گفت و گو می کنند. این امر معمولا به معنی کنار گذاشتن دیگران نیست. اما به هر حال می تواند، یک مانع اجتماعی محسوب شود. مفهوم متفاوت برخی از انواع لبخند نیز، از دیگر مواردی از این دست است. 

بنابراین باید به خاطر داشت، که درک مفهوم برخی حرکات و سکنات در پیوند با مسایل درسی و اجتماعی در یک فرهنگ متفاوت زمان می برد. پس باید انتظار داشت در کنار هیجان آموختن چیزهای نوین و دیدن افراد تازه، قدری فشار روانی هم بخشی از این تجربه لذتبخش باشد.

 

 

عدم توافق در مورد عدم توافق: برخی از فرهنگ ها قاطعانه تر از بعضی دیگر هستند. بنابراین امکان دارد، برخی از دانشجویان در مباحث مربوطه کاملا از به چالش کشیدن استادان و سایر همکلاسی ها احساس راحتی کنند. اما ممکن است بعضی از همگنان دیگرشان چنین رفتاری را غیرقابل پذیرش و پررویی بدانند. معمولا در دانشگاه ها و دانشسراهای کانادا مدارا در مورد بیان عدم توافق ها امری عادی تلقی می شود. اما همواره انتظار می رود، چنین عملکردی مودبانه صورت بگیرد. همچنین اساتید با همه دانشجویان رفتاری یکسان و منصفانه داشته باشند.

برخی چیزها ارزش تقلید ندارند: برخی چیزها هستند، که اساتید و دانشجویان آنها را درست نمی دانند. دیر آمدن مستمر، بلند حرف زدن در آسانسورها و راهروها، حضور پیدا نکردن در گروه های مربوطه، و عدم انجام سهمی که به عهده اعضای گروه قرار دارد، شماری از این چیزها هستند. 

اگر دانشجویی در مورد مناسب بودن گفتار یا رفتاری تردید داشته باشد، می تواند با مراجعه به مرکز بین المللی محل درس خواندن خود با یک مربی یا مشاور گفت و گو کند. این مربیان و مشاوران با اشتیاق آماده اند به دانشجویان خارجی و مهاجر کمک نمایند، تا خود را با فرهنگ کانادایی تطابق دهند.
آیا دانشجویان خارجی و مهاجر باید تغییر کنند؟ تفاوت ها می توانند، درهمه جا خود را نشان دهند. بنابراین وقتی فرهنگی سد راه کسی می شود، امکان دارد مثلا از خودش بپرسد آیا باید تغییر کند؟ و یا محیطی را بیابد، که با ارزش های خودش همخوانی بیشتری داشته باشد؟ گرفتن چنین تصمیماتی تنها در محدوده اختیارات هر فرد (و احتمالا با کمک خانواده اش) است. البته به نظر می رسد بیشتر دانشجویان موفق می شوند، بدون مشکل زیاد تفاوت های فرهنگی را مدیریت کنند. بنابراین آموختن راحت بودن در کنار دیگران و از جمله ارزش های آنان، معمولا به این معنی نیست که فرد از ارزش های خود دست بکشد. فراتر اینکه ارزش های دانشگاهی کانادا مرتب در حال گسترش هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!