مقالاتمقالات اجتماعی

چگونگی تصمیم گیری برای رسیدن به اهداف در سال نو

آیوی چیو- مدیرارشد بازارهای فرهنگی بانک سلطنتی کانادا

پیشگفتار: آیوی چیو که خود به عنوان مهاجر به کانادا آمد، اینک مدیر ارشد بازارهای فرهنگی بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی (RBC/ The Royal Bank of Canada) است. او سال نو را به ویژه برای نومهاجران فرصتی مناسب جهت برنامه ریزی ها و تصمیم های مفید تلقی می کند. ما نیز برآن شدیم اینک که مهمانی ها و تعطیلات سال نو به پایان رسیده اند و روزهای کاری جدی دوباره آغاز شده اند، چکیده ای از نوشتار این مهاجر موفق را برای هموطنان گرامی منتشر کنیم.

نومهاجران به کانادا باید به اهداف زیادی دست پیدا کنند. بنابراین توصیه می شود، هنگام تصمیم گیری های جدید این کار را هوشمندانه انجام بدهند. این امر در مورد همه نومهاجران اعم از آنهایی که سال نوی میلادی، سال نوی زادگاه خود، و یا سال نوی دین شان را به عنوان آغاز برهه ای جدید جشن می گیرند، مصداق دارد. زیرا عمده ترین هدف از برگزاری چنین جشن هایی بودن در کنار اعضای خانواده و دوستان، و لذت بردن از اینگونه گردهمایی هاست. همچنین فرصتی برای ارزیابی سالی که گذشت، و نگاه به سال پیش رو می باشد. سالی که از نخستین لحظه آغازش از جمله با تصمیم گیری ها، اقدام جهت عملی کردن تصمیم ها و استفاده بهینه از فرصت های نوین پیش رو، همراه است.

تصمیم های مورد اشاره می توانند در مورد همه چیز از جمله آرزوهایی باشند، که فرد دوست دارد به آنها برسد. در عین حال به ویژه جا افتادن نومهاجران به سبب تغییرات بزرگ در زندگی که گرچه ناشی از تصمیم گیری های خودشان هستند اما به هر حال با فشارهای روحی زیادی همراه می باشند، سبب دشوارتر شدن تصمیم گیری ها در پیوند با سال نو هم می گردد.

برای کمک به این دسته از هموطنان گرامی چند توصیه زیر می توانند مفید باشند، و در عین حال فشارهای روحی را کاهش دهند.

الف-تعیین اهداف هوشمندانه

تعیین اهداف هوشمندانه از جمله گام های مهمی است، که دارندگان کار و بار، مدارس و مردم طبقات گوناگون برمی دارند، تا بتوانند به کسب موفقیت آمیز دستاوردهای خود کمک کنند. زیرا همین گام ساده سبب ایجاد ساختار و شفافیت اهداف می شود، و شانس موفقیت را افزایش می دهد. با استفاده از موارد زیر می توان، به شکلی درست و مناسب اهداف هوشمندانه تعیین کرد:

  • توجه به جزئیات: انسان  باید تا حد امکان جزئیات دستاوردهایی را که می خواهد کسب کند، تعیین نماید.
  • شناسایی ابزار لازم: ضرورت دارد، انسان ابزار لازم برای کسب آن دستاوردها را شناسایی کند.
  • امکانات: انسان باید از خودش بپرسد، برای کسب دستاوردهای مورد اشاره به چه منابعی نیاز دارد؟
  • واقعگرایی: ضرورت دارد انسان ببیند آیا می تواند با منابعی که در اختیار دارد، به اهداف مورد نظرش دست پیدا کند؟
  • تعیین جدول زمانی: انسان باید برای به ثمر رساندن اهداف مورد نظرش جدول زمانی تعیین نماید. به عبارت دیگر از همان ابتدا مشخص کند، که چند روز/ هفته/ ماه، برای چنین کاری لازم است. البته این تعیین حتما باید توأم با واقعگرایی باشد.

ب: کنترل مسایل مالی:

ایجاد پیشینه اعتبار مالی در کانادا در اولین فرصت ممکن، برای نومهاجران اهمیت حیاتی دارد. زیرا می تواند به آنها کمک کند تا مسایل مالی خود از جمله خرید خوار و بار، دادن قبض های آب، برق، تلفن و…، امضای قرارداد تلفن دستی،… و در درازمدت موارد بسیار مهم تر مانند خرید خانه را، زیر کنترل درآورند. مساله ای که به نوبه خود به آنها این توانایی را می دهد، که در پی تحقق اهداف شان بروند.

ج: دخیل شدن در جامعه خود و بزرگتر:

 اگر تصمیم گیری های سال نو به شکلی مناسب صورت بگیرند، می توانند نیروی محرکه تغییرات بزرگ شوند. در عین حال اگر شماری از نومهاجران، بخش عمده کارهایی در ارتباط با جا افتادن در کشور منتخب شان را انجام داده باشند، مانند دخیل شدن در جامعه خود و مثلا انجام کاری داوطلبانه برای این جامعه، فعالیت در یک نهاد نیکوکاری، و یا شرکت در برنامه مدارس فرزندان، نوعی قدردانی مناسب برای دستاوردهایی می شود، که در جامعه بزرگتر یعنی کانادا کسب کرده اند.

امید که همه مردم و به ویژه نومهاجران موفق شوند، در سال نو به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان