مقالاتمقالات سیاسی

چگونگی تاثیر انتخابات سراسری بر روند مهاجرت

برگرفته شده از خبرنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی دولت مرکزی

روز دوشنبه بیست ویکم اکتبر مردم کانادا به پای صندوق های رای می روند، و دولت آتی خویش را برمی گزینند. این گزینش در بسیاری از جهات بر چگونگی اداره کشور و از جمله روند کنونی مهاجرت تاثیر خواهد داشت. زیرا گرچه دیدگاه هر سه حزب عمده کشور – لیبرال، محافظه کار، و دمکراتیک نو- در مورد مهاجرت اقتصادی (عمدتا از طریق سرمایه گذاری) یکسان است، اما در باره سایر شکل های مهاجرت با یکدیگر اختلاف نظر دارند. اختلاف نظری که ممکن است، بر خط مشی مربوطه تأثیر داشته باشد. 

حزب لیبرال حاکم

کما اینکه در دوران حاکمیت چهارساله لیبرال ها خط مشی مهاجرتی در مسیری کاملا متفاوت با روند موجود در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی قرار گرفته است. افزایش جذب شمارمهاجران به گونه ای که تا سال 2021 سبب ورود یک میلیون تازه وارد به کشور شود، کاهش زمان لازم برای کسب شهروندی، اصلاحات در قوانین آزمایش های پزشکی در پیوند با عدم پذیرش، تاکید بر بازپیوستن اعضای خانواده به یکدیگر، ایجاد تغییرات مهم در سیستم ورود سریع در سه حوزه مهاجرتی مانند طبقه کارکنان ماهر، و کاهش امتیازهای لازم برای متقاضیان دارای پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان کانادایی، از جمله تغییرات ایجاد شده در قوانین مربوطه در دوران لیبرال ها هستند. 

این خط مشی سبب افزایش چشمگیر درخواست مهاجرت گشته، به ویژه از سوی طرفداران داخلی و خارجی مهاجرت بااستقبال روبرو شده، و در عین حال مخالفت منتقدان را هم در پی داشته است. منتقدانی که از جمله استدلال کرده اند کاهش امتیازهای مورد اشاره سبب پذیرش کارکنان دارای مهارت کمتر درازای پذیرش کارکنان ماهری شد، که در نهایت می توانستد برای اقتصاد کانادامفیدترباشند. این انتقادات سبب گردید دولت در اواخر سال 2016 حداکثر امتیازی را که برای اینگونه کارکنان دارای مهارت کمترقائل می شود، به200 کاهش دهد. 

حزب محافظه کار

درصورت برنده شدن محافظه کاران در انتخابات پیش رو، امکان دارد در خط مشی مهاجرتی تغییراتی ایجاد شود. زیرا گرچه محافظه کاران از سیستم مهاجرتی مطلوبشان با ویژگی های منصفانه، منظم، و مهربانانه، سخن گفته اند. سیستمی که هم بر توانایی مهاجران برای خودکفا شدن، و هم بر نیازهای بازار کار کانادا تأکید دارد.

از سوی دیگر تأکید بر مهاجرت اقتصادی در سال های 2006 تا 2015 که محافظه کاران بر سر کار بودند، درون مایه اصلی خط مشی مهاجرتی آنها را تشکیل می داد. مسئله ای که به نوبه خود در 2015 سبب ارائه مقررات ورود سریع شد. البته آنها درمورد احتمال تغییردر این سیستم و یا اهداف مهاجرتی اعمال شده از سوی لیبرالها سخنی به میان نیاورده اند. اما میشل رمپل منتقد رسمی وزارت مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی دولت مرکزی، این اهداف را با حراجی ها مقایسه کرده است. همچنین گفته چنین اهدافی باید در خط مشی و تولید یک روند خاص ریشه داشته باشند.

حزبدمکراتیک نو

سومین حزب سیاسی عمده کانادا دمکراتیک نواست، که تمایلات چپ گرایانه دارد. این حزب به سبب دیدگاهش برای تلاش فراوان جهت به اجرا درآمدن بیمه خدمات درمانی برای کلیه مردم کانادا شناخته می شود. 

البته دمکراتیک نویی ها هرگز دولت ملی تشکیل نداده اند. اما از این توان برخوردارند که در صورت تشکیل یک دولت اقلیت از سوی دیگر احزاب، تعادل و توازن ایجاد کنند. درنتیجه می توانند، به شکل گیری خط مشی مهاجرتی یاری رسانند.

گرچه اعضای بلندپایه این حزب هم در مورد جزئیات مدنظر خویش در پیوند با خط مشی مهاجرت سخن زیادی نگفته اند، اما دیدگاه حزبشان عمدتا بر مهربانی درقبال مهاجران و مسائلی مانند بازپیوستن اعضای خانواده به یکدیگر تأکید دارد.

حزب سبز

البته این حزب اینک تنها دوکرسی مجلس ملی را در اختیار دارد. اما ممکن است افزایش محبوبیتش که در نظرسنجی های به عمل آمده اشکار شده، سبب پیروزی (شمار بیشتری از) نامزدهایش در انتخابات پیش رو شود. خط مشی مهاجرتی 16 بندی این حزب براین مبنا قرار دارد، که کانادا کشوری عادل، منصف، و آزاد، است. همچنین نوکانادایی ها منبع باورنکردنی مهارت و توان بالقوه کشور می باشند. گزینه واقع گرایانه برای مهاجرت مبنی بر موقعیت های شغلی موجود در کانادا برای مهاجران، و حذف ارزیابی مدارک تحصیلی در روند مهاجرت،از شاخص ترین اصول خط مشی مربوطه این حزب به شمار می روند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0