Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / چگونگی تاثیرگذاری سیگارهای الکترونیکی بر شرکت های بزرگ دخانیات

چگونگی تاثیرگذاری سیگارهای الکترونیکی بر شرکت های بزرگ دخانیات

پل والدای – گلوب و میل

سیگارهای الکترونیکی نیز مانند اکثریت انقلاب ها دارند بگونه ای وارد می شوند، که بسیاری حتی فکرش را هم نمی کردند. به طریقی مشابه، هیچ کس هم نمی داند عاقبت این انقلاب الکترونیکی به کجا می انجامد. حدود 15 سال پیش اشتیاق یک داروساز چینی به نام هون لیک برای یافتن راهی جهت ترک سیگار، به ایجاد این سیگارهای الکترونیکی منجر شد، که اینک صنعتی جهانی و 15 میلیارد دلار آمریکایی است. برخی هم پیش بینی می کنند که در خلال پنج سال، صنعتی حدود 50 میلیارد دلاری شود.  

 

مبنای سیگار الکترونیکی ساده می باشد. چراکه ابزاری دست ساز است، که یک نوع آن از طریق جوش آوردن مایع آغشته به اندکی نیکوتین، و نوع دیگر با داغ کردن مقدار کمی تنباکو، بخار به وجود          می آورند. ولی هر دو نوع به سبب ایجاد نشدن دود که دلیل اصلی خطرناکی سیگارهای رایج سنتی برای سلامتی است، کم خطرتر از این سیگارها تلقی می شوند.

 

قرار است کانادا در این انقلاب به زمینه ای کلیدی تبدیل شود. کمااینکه انتظار می رود مصوبه نوینی که در تابستان امسال به اجرا درمی آید، در کل کشور درها را به روی فروش سیگارهای الکترونیکی بگشاید. اقدامی که با استقبال شرکت های دخانیات، وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی، و کوشندگان ضددخانیات روبرو شده، که همگی متفق القولند استفاده از روش بخار باید زیر نوعی نظارت قرار بگیرد. چراکه هیچ کس واقعا نمی داند، این تولیدات تا چه اندازه ایمن هستند. با اجرای این مصوبه کانادا به یکی از معدود کشورهایی تبدیل خواهد شد، که بازار سیگارهای الکترونیکی در آنها کاملا قانونی است.

 

البته نبود قوانین مربوطه، ریشه گرفتن این صنعت در کانادا را متوقف نکرده است. کمااینکه پس از وارد شدن به بازار کشور ما در حدود سال 2007، وضعیت قانونی مبهمی داشت. اما در سال 2009 وزارتخانه نامبرده فروش بسیاری از سیگارهای الکترونیکی را ممنوع کرد. ولی به ندرت این ممنوعیت را به مرحله اجرا درآورد. در نتیجه تقریبا حدود هزار فروشگاه دارای مالکیت مستقل در سراسر کشور مانند قارچ از زمین روییدند، و هر آنچه را که قانونی می پنداشتند، فروختند. اینک که قانون نوین در آستانه به اجرا درآمدن است، شرکت موسوم به دخانیات بزرگ (شامل پنج بزرگترین شرکت های دخانیاتی جهان. ایران جوان) که نمی خواست حس شهرتش به مخاطره بیفتند و بنابراین از دور ناظر بازار سیگارهای الکترونیکی بود، دارد آماده می شود که با تولیدات اینگونه سیگارهای خود پویش های گسترده بازاریابی، و احتمالا مغازه های خرده فروشی خودش، وارد بازار مربوطه گردد. بنابراین برخی بر این باورند که فروش سیگارهای الکترونیکی در کانادا می تواند، تقریبا یک شبه دوبرابر شود، و سر به یک میلیارد دلار بزند. مساله ای که سبب رنجش کوشندگان حوزه سلامتی می گردد، که نگرانند به ویژه پیش از آن که هنوز معلوم نیست آیا سیگارهای الکترونیکی به تلاش های ضددخانیات کمک می کنند و یا سبب تاخیر نتیجه بخش بودن این تلاش ها می شوند، قانونی کردن آنها به شرکت های دخانیات انعطاف پذیری بیش از اندازه بدهد.

از دیگر سو از آنجا که اکثریت استفاده کنندگان کنونی سیگارهای الکترونیکی، سیگاری های سنتی پیشین هستند، وضعیت ایجاد شده برای شرکت دخانیات بزرگ بازاری بزرگ به شمار می رود. چراکه شرکت های وابسته به آن از پیشترها بر بازارهای سنتی سیگار تسلط داشته اند. بنابراین وقتی پای فروش سیگارهای الکترونیکی به میان می آید، دارای امتیازی بسیار موثر هستند.

 

پژوهش ماه ژوئن 2007 نهاد موسوم به ایورو مونیوتور بین المللی نشان داد، که انتظار می رود تا سال 2021 نوع دوم سیگارهای الکترونیکی 45 درصد بازار مربوطه را به خود اختصاص دهد. در عین حال فروش انواع سیگارهای الکترونیکی چنان به سرعت افزایش یافته، که می تواند به تدریج جایگزین میزان کاهش استفاده از سیگارهای رایج سنتی شود. البته هیچ یک از تغییرات به وجود آمده، برای شرکت دخانیات بزرگ زیانبار نبوده اند. چراکه مثلا فیلیپ موریس که یکی از شرکت های آن می باشد، از سال 2008 به این سو 4 میلیارد و 500 میلیون دلار آمریکا در حوزه نوع دوم سیگارهای الکترونیکی سرمایه گذاری کرده است.

از دیگر سو در حال حاضر بیشتر دولت ها و وزارتخانه های بهداشت و درمان همچنان در مورد مفید بودن یا نبودن سیگارهای الکترونیکی برای برآورده کردن هدف اصلی خود، مطمئن نیستند. چندین کشور از جمله استرالیا و برزیل هم، به سبب نگرانی در مورد ایمنی آنها و توانایی بالقوه شان در ترویج دخانیات، آنها را ممنوع کرده اند. اما بعضی از کشورها مانند بریتانیا از سیگارهای الکترونیکی استقبال، و آنها را بخشی از راهبردهای ضددخانیات خویش نموده اند.

 

اما واقعیت مهم اینکه حتی اگر شرکت دخانیات بزرگ برنده نبرد بازار سیگارهای الکترونیکی شود، مخاطره مالی برایش زیاد است. زیرا هزینه تولید هر نخ از سیگارهای رایج سنتی تنها چند پنی می باشد. اما به بهایی بسیار بیشتر به فروش می رسد. کمااینکه براساس برآورد اتحادیه سیگارهای الکترونیکی، میزان هزینه سالانه فردی که روزی یک پاکت سیگار سنتی می کشد، 4 هزار و 800 دلار است. حال آن که این مخارج برای استفاده کنندگان از سیگارهای الکترونیکی پس از اینکه دستگاه اولیه را بخرند، تنها 400 دلار می باشد. بنابراین شرکت های دخانیات در واقع دارند، خواهی نخواهی خود را برای بزرگترین تهدید آماده می کنند. زیرا مشکل بتوان حالتی را در نظر گرفت که تغییر از روش سنتی به فناوری مدرن، به این شرکت ها آسیب های مالی سنگین نزند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *