صفحه اصلی / مقالات / چگونگی اداره امور مالی والدین در صورت نیاز

چگونگی اداره امور مالی والدین در صورت نیاز

اعداد و ارقام سال 2016 اداره آمار کانادا نشان می دهند، 17 درصد از جمعیت کشور در رده بالای 65 سال هستند. همچنین شمار این شهروندان ارشد ما رو به افزایش دارد. مساله ای که سبب مسوولیت بیشتر فرزندان برای فراهم آوردن انواع پشتیبانی ها از والدین رو به سالخوردگی می شود.

از دیگر سو نظرسنجی سال 2017  بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی (CIBC) نشانگر آن است، که 90 درصد افرادی که والدین شان بالای 65 سال هستند، احساس می کنند صحبت با آنها در مورد چگونگی تمایل شان برای اداره امور مالی از سوی فرزندان اهمیت دارد. البته در صورتی که خود والدین توانایی انجام آن را نداشته باشند. بااینهمه بیشتر فرزندان و والدین -62 درصد- درباره چگونگی مدیریت این امور سخنی نگفته اند.

در عین حال نظرسنجی های گوناگون نشان می دهند، کانادایی ها در مورد امور مالی اطلاعات چندانی ندارند. بنابراین در ادامه به چند حوزه کلیدی در مورد انتظارات و واکنش به به عهده گرفتن امور مالی والدین در صورت بروز مشکلات در پیوند با سلامتی و یا درخواست خود آنها، پرداخته می شود.

توجه به میزان درآمد والدین

فرزندان باید به دقت میزان درآمد والدین و هزینه های آنها را زیر نظر داشته باشند، تا از اینکه برای سبک زندگی خود پول کافی دارند و وضعیت موجود قابل دوام است، احراز اطمینان کنند. در صورتی که دخالت آنها در امور مالی والدین به سبب بیماری روحی یا جسمی ایشان باشد، باید در نظر بگیرند که مخارج والدین رو به افزایش خواهد داشت. بنابراین ضرورت دارد مشخص شود، آیا قرار است مراقبت از آنها در خانه صورت بگیرد؟، یا بهتر است ایشان را به برخی از مراکز مربوطه انتقال داد؟ درنظر گرفتن دستمزد افرادی چون پرستاران نیز لازم است، که می تواند حتی سر به ساعتی تا 100 و ماهانه تا 10 هزار دلار بزند. اگر خود آنها چنین درآمدی ندارند، باید مشخص کرد که آیا اعضای خانواده در این راه کمک مالی می کنند؟، و یا اینکه مثلا باید آنها به خانه یکی از فرزندان انتقال داده شوند؟

مالیات

باید از به روز بودن روند مالیات بر درآمد والدین احراز اطمینان کرد. چراکه از جمله امکان دارد برخی از شهروندان ارشد به سبب پر کردن فرم های مالیاتی براساس قوانین مربوطه، واجد شرایط دریافت کمک های مالی باشند. اما اگر این فرم ها را پر نکنند، چنین کمکی هم دریافت نمی نمایند. همچنین در صورتی که والدین دارای بیماری شدید و مزمن جسمی یا اختلالی روانی باشند، امکان دارد با توجه به وضعیت درآمد و استان محل زندگی خود، مشمول تا 2 هزار و 659 دلار تخفیف مالیاتی شوند.

سرمایه گذاری

در صورتی که فرزندان به هر دلیل اداره امور مالی والدین را به عهده گرفته باشند، نخستین گام آنها در قبال سرمایه گذاری والدین آگاهی از میزان و محل این سرمایه گذاری است. وقتی همه جزئیات مربوطه در یک صفحه گردآوری شد، می توان دریافت آیا آنها پول کافی برای هزینه های آتی خویش دارند، یا ندارند؟ همچنین در خلال 20 سال اخیر در مقایسه با دهه های 1980 و 1990 که والدین سن و سال دار کنونی پول خود را سرمایه گذاری می کردند، سرمایه گذاری هایی به وجود آمده اند که سودآفرین تر هستند. بنابراین شاید بهتر باشد برخی از سهام آنها را فروخت، و در جایی دیگر برایشان سرمایه گذاری کرد. البته تمامی اینگونه اقدامات باید با توجه به شرایط مالیاتی صورت بگیرند.

وصیتنامه و اجازه وکالت معتبر

ضرورت دارد فرزندان از به روز بودن و اعتبار قانونی وصیتنامه و سند حق وکالت والدین به خودشان یا فردی دیگر، احراز اطمینان کنند. در صورتی که والدین از نظر فکری مشکلی نداشته باشند، می توانند در مورد وراث خود و سایر موارد (مثلا درست نبودن امضای خویش در پای یکی و یا هر دو سند حقوقی مورد اشاره) شخصا تغییرات لازم را انجام دهند. اما به هر حال اگر دو طرف بخواهند درباره داشتن حق مالکیت مشترک اموال والدین تصمیم بگیرند، باید به امور مربوطه از جمله قوانین مالیاتی دقت کنند.

بیمه

لازم است در مورد مقررات بیمه عمر والدین و تایید هر شرط دیگر، شفاف سازی کامل صورت بگیرد. در این میان بررسی خط مشی های بیمه های مراقبت های بهداشتی- درمانی در سنین بالا، به منظور آگاهی از اینکه کدام هزینه های درمانی زیر پوشش این بیمه ها قرار می گیرند، و یا در آینده قرار خواهند گرفت، ضرورت کامل دارد.

چکیده

احتمال زیادی وجود دارد که روزی فرابرسد، که فرزندی برای کمک به امور مالی والدین خود فراخوانده شود. ممکن است ایفای چنین نقشی چندین سال، و یا برهه ای کوتاه طول بکشد. البته پول و سایر دارایی های والدین تا زمانی که زنده هستند، به خودشان تعلق دارد. مگر اینکه خودشان تصمیم بگیرند تمامی یا بخشی از آنها را ببخشند، یا اینکه زمان مرگ شان فرابرسد. پس فرزندان به این حقیقت، و همچنین تصمیم والدین برای نداشتن تمایل جهت صحبت کردن درباره امور مالی خود با آنها، احترام بگذارند. اما در عین حال اهمیت دارد که فرزندان بکوشند، با والدین سن و سال دار خود در مورد امور مالی حرف بزنند. این مکالمه می تواند کوتاه، دلنشین و سطح بالا، باشد. همچنین ضرورتی ندارد، که در این گفت وگوها همه جزئیات را مدنظر قرار داد. مگر اینکه خود والدین بخواهند.

از دیگر سو والدینی هم که بر این باورند که تا 90 و چند سالگی هم می توانند امور مالی خود را رتق و فتق کنند، باید بدانند که چنین امکانی حتما وجود دارد. اما این امکان را هم مدنظر قرار دهند که روزی فراخواهد رسید، که اعضای خانواده باید انجام اینگونه امور را به عهده بگیرند. بنابراین چه بهتر که خود والدین گفت وگو در این مورد را آغاز کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *