اخباراخبار کانادا

چگونه کانادا فرزندپذیری از کشورهای مسلمان را ممنوع کرد؟

اتاوا- تا قبل از سال 2013، خانواده های کانادایی می توانستند کودکان بی سرپرست پاکستانی را به فرزندی پذیرفته و زندگی جدیدی در کانادا به ایشان اعطا کنند. اما از سال 2013 و به تصمیم دولت محافظه کار وقت این کار ممنوع اعلام شد.

دو سال قبل، عمران 4 ساله با اشتیاق منتظر مادر کانادایی اش بود که بیاید و او را با خود از پرورشگاه ببرد، اما این اتفاق نیفتاد. آن هم به دلیل سیاست جنجالی دولت فدرال که والدین کانادایی را از به فرزندی پذیرفتن کودکان پاکستانی منع می کند.

خبرنگاران واحد The Fifth Estate یک سال گذشته در مورد این قانون جنجالی تحقیق کرده و دولت فدرال را به بازبینی قانون سال 2013 وادار کرده اند. نتایج تحقیقات خبرنگاران نشان می دهد که دولت کانادا این ممنوعیت را از پاکستان به سایر کشورهای مسلمان بسط داده است و این مساله که <فرزندپذیری بر اساس قوانین شرع جایز نیست> را دلیل آن اعلام کرده است. بر اساس مدارکی که از طریق آزادی دسترسی به اطلاعات در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است، مقامات کانادایی فرزندپذیری از کلیه کشورهای اسلامی را به حالت تعلیق در آورده اند. حال این خانواده ها از دولت لیبرال می خواهند که با بازبینی قانون و رفع ممنوعیت اجازه آوردن فرزندان شان به کانادا را بدهد. این در حالیست که دولت فعلی کانادا نیز در سکوت از این ممنوعیت حمایت کرده است. بد نیست بدانید که در سال 2017، احمد حسین (وزیر مهاجرت و شهروندی دولت ترودو) مدعی شد که سیستم قضایی پاکستان <فرزندپذیری> را به رسمیت نمی شناسد.

فرزندپذیری در پاکستان آسان نیست. این کشور نیز مانند کانادا از سیستم قضایی بریتانیا پیروی کرده ولی در عین حال سنت های اسلامی را در نظر می گیرد. بر اساس این سنت ها کودکان بی سرپرست در پاکستان تحت کفالت قرار می گیرند، اما کفیل جای والدین کودک را نمی گیرد. در پاکستان قانونی برای <فرزندپذیری> وجود ندارد، اما دادگاه ها برای کمک به ده ها هزار کودک بی سرپرست، می توانند به کفیل اجازه بدهند که کودک را به خارج از کشور ببرد. دادگاه های پاکستان هر سال با خروج کودکان بی سرپرست از کشور به مقصد آمریکا و انگلستان موافقت می کنند. این اجازه تا قبل از سال 2013 شامل کفیل کانادایی نیز می شد.

فرزندپذیری یا adoption نهادی قانونی است که در طول تاریخ به عنوان یکی از روش های حمایت از کودکان بی سرپرست وجود داشته و به موجب آن بین یک یا چند فرزندپذیر و کودکی غیرزیستی رابطه والدینی به وجود می آید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0