مقالاتمقالات اجتماعی

چگونه می توان در روند کارجویی موفق شد؟

مورعلی موراتی- نویسنده، سخنران و مربی تغییر و تحول

چشم بصیرت مسوولان کارگزینی

نخستین نکته ای که هر کارجو باید مدنظر قرار دهد، این است که مسوولان کارگزینی ها چشم بصیرت دارند. زیرا آموزش دیده اند که در هنگام روبرو شدن با کارجوها بتوانند تشخیص دهند، که آیا این افراد برای احراز سمت مورد نظر مناسب هستند یا نیستند. برای نمونه اگر کارجو در روز مصاحبه شغلی دیر سر قرار حاضر شود، لباس مناسب نپوشیده باشد، در مورد رؤسای پیشین خود بدگویی کند، در پاسخ دادن دست به بزرگنمایی بزند، و…، نسبت به او دیدگاهی منفی پیدا می کنند.

شش موردی که در ادامه به آنها اشاره می شود می توانند کمک کنند، کارجو در مصاحبه مربوطه به راحتی نظر مسوولان مذکور را جلب، و استخدام خود را تقریبا تضمین نماید.

 

  • داشتن آگاهی درباره سازمان مورد نظر

 

کارجو باید نه تنها پیش از حضور در مصاحبه بلکه قبل از ارسال درخواست برای سازمان مورد نظر، درباره آن اطلاعات مفیدی جمع آوری کرده باشد. در چنین صورتی روز مصاحبه با انتظاراتی درست و منطقی به محل مربوطه می رود. همچنین ضمن نشان دادن آگاهی در مورد چند و چون روند کار سازمان مربوطه، اشتیاق خود را برای مشارکت در وظایف آن ابراز می کند. در چنین صورتی مسوول کارگزینی هم متوجه می شود با کارجویی روبرو می باشد، که دقیقا از زیر و بم شغل مربوطه آگاهی دارد، و خود را برای انجام آن آماده کرده است. بنابراین نظرش نسبت به او مثبت می شود. بنابراین به احتمال قوی وی را به بقیه متقاضیان ترجیح می دهد، و برای سمت مورد نظر استخدام می کند.

 

  • مسوولان مربوطه می توانند، اشتیاق کارجو را حس کنند

 

در مصاحبه تنها نکته مهم مطالبی نیستند، که کارجو در پاسخ به مسوولان مربوطه بیان می کند. بلکه شکل و حالت سخن گفتنش هم از اهمیت یکسانی برخوردار می باشند. بنابراین اگر واقعا مشتاق احراز سمت مورد نظر باشد، این مسوولان می توانند از طریق حرکات بدنی و هیجان موجود در صدای او اشتیاقش را حس کنند.

کارجو همچنین باید درباره شغل پیشینش با افتخار حرف بزند، و بگوید مشتاق است همه آگاهی های آن سمت را هم در سازمان نوین به کار بگیرد.

چنین گفتار و رفتاری نشان می دهد، که کارجو تنها به دنبال پیدا کردن شغل برای گذران زندگی نیست. بلکه واقعا می خواهد سمت مورد نظر را احراز کند، و وظیفه اش را به بهترین شکل انجام بدهد.

 

  • ارائه ایده های مناسب

 

کارجو باید بتواند در کنار اشاره به آگاهی های عمیق خود در مورد شغل پیشینش، درباره سمت نوین مورد نظر نیز ایده های مناسبی ارائه بدهد. چنین اقدامی مسوول کارگزینی را مطمئن می کند که کارجو می خواهد از همان نخستین روز دیدگاه های خوبی را در سازمان مورد نظرعملی نماید، و بر غنای کار بیفزاید.

 

  • ایجاد ارتباط سریع و شفاف

 

مسوولان کارگزینی برای آماده کردن مقدمات استخدام، کارهای زیادی از تلفن کردن به کارجویان گوناگون گرفته، تا تعیین زمان مناسب مصاحبه و… انجام می دهند. بنابراین اگر کارجو در هنگام مصاحبه سریع ارتباط برقرار کند و پاسخ های شفاف بدهد، از او بیشتر خوش شان می آید. زیرا مرحله نهایی برایشان آسان تر می شود، و وقت کمتری می گیرد.

توانایی انجام مصاحبه روان و بی دغدغه

مصاحبه کننده تمایل دارد که کارجو به همه پرسش هایش پاسخ دقیق، کامل و شفاف، بدهد. اگر کارجو این پاسخ ها را بگونه ای بدهد که مصاحبه بیشتر حالت گفت وگوی دونفره پیدا کند، مسوول کارگزینی نیز خرسندتر می شود. چراکه توانایی انجام مصاحبه روان و بی دغدغه از سوی کارجو نشانگر آگاهی او از درون مایه سمت مورد نظر، و همچنین توانایی مکالمه مفید با مراجعان بالقوه آتی می باشد.

 

  • قابل اعتماد بودن مهم ترین ویژگی کارجو

 

واقعیت این است، که چیزی به نام کارجوی بی عیب و نقص وجود ندارد. چراکه هر فردی در کنار ویژگی های مثبت، دارای خصوصیات منفی هم هست. بنابراین اگر کارجویی بتواند قابل اعتماد بودن خود را نشان دهد، برنده نهایی خواهد بود. زیرا این مهم ترین ویژگی برای هر نهاد و سازمان است که بتواند به کارکنان خود اعتماد کند، و با خیال راحت مسوولیت انجام کارها را به عهده آنها بگذارد.

بنابراین توصیه می شود که کارجو به جای ترسیم تصویری بی عیب و نقص از خود در برهه اشتغال در سمت پیشین، با صداقت به معایب خویش در آن سمت اشاره کند. در ادامه هم چگونگی برطرف نمودن آن  معایب را توضیح بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0