صفحه اصلی / مقالات / چگونه سیگار را برای همیشه ترک کنید؟

چگونه سیگار را برای همیشه ترک کنید؟

banner-niazmandiha2

هفت ماه از آخرین باری که جسیکا تیرن سیگاری آتش زد می گذرد. این زن 29 ساله تا قبل از می 2016، به مدت ده سال سیگار می کشید. وی می گوید: در طی این 10 سال، سیگار کشیدن از یک تفریح گاه و بیگاه به یک عادت تبدیل شد. به آن معتاد شده بودم. همه اعضای خانواده جسیکا از جمله نامزدش سیگاری هستند. اما با نزدیک شدن روز ازدواجش در ماه می 2017، جسیکا دریافت که باید تغییر بزرگی در سبک زندگی اش ایجاد کند. او می گوید: می خواستم سالم تر باشم. پیاده روی روزانه و تغذیه سالم را شروع کردم. هر هفته که می گذشت، خودم را سبک تر و بهتر احساس می کردم و میل ام به سیگار کمتر می شد. از اینکه مجبور نبودم برای روشن کردن سیگار بعدی برنامه ریزی کنم، خوشحال بودم.

تری اشنایدر، از مشاوران Smokers’ Helpline که تحت نظر انجمن سرطان کانادا فعالیت کرده و به افراد سیگاری برای ترک آن مشاوره ارائه می دهد، می گوید: ژانویه هر سال شلوغ ترین زمان کار ما می باشد. چراکه بسیاری از مردم، با آغاز سال جدید، به فکر ترک سیگار می افتند. اشنایدر و تیرن، برای ترک سیگار توصیه های ساده ولی مفیدی ارائه کرده اند:

هدف واقع بینانه ای برای خود تعیین کنید

اشنایدر می گوید: برنامه ای که ممکن است برای یک فرد سیگاری واقعا مناسب باشد، الزاما برای فردی دیگر مناسب نیست. بنابراین واقع بینانه برنامه ریزی کنید. برخی از افراد یکباره آن را کنار می گذارند، ولی برخی دیگر ترجیح می دهند به تدریج تعداد سیگارها را کاهش بدهند. همه چیز به خود فرد و شرایط او بستگی دارد. مثلا اینکه چند سال سیگار کشیده و چند بار برای ترک اقدام کرده است. نمی توان از کسی که 40 سال سیگار کشیده انتظار داشت که یکباره آن را کنار بگذارد. مردم می توانند ابتدا 24 ساعت سیگار را ترک کنند. از تجربه آن درس بگیرند و همان کار را هفته بعد نیز تکرار کنند. آنها همچنین می توانند 40 سیگار در روز را به 20 سیگار کاهش بدهند.

 

با Smokers’ Helpline تماس بگیرید

از ابزارهای حمایتی که در اختیارتان قرار داده شده استفاده کنید. بر روی بسته بندی سیگار، شماره تلفنی درج شده که شما را با  مشاوران مرتبط می کند. شما می توانید از طریق تلفن، اینترنت و پیامک با این سازمان تماس بگیرید. مشاوران، که اکثرا سیگاری های سابق هستند، به صورت 24 ساعته برای راهنمایی و کمک آماده می باشند.

 

از درمان های نیکوتین استفاده کنید

خوشبختانه انواع آدامس های حاوی نیکوتین، اسپری، قرص و حتی داروهای نسخه ای که بایستی توسط پزشک تجویز شوند وجود دارند. اینها ابزارهایی هستند که میل به سیگار را کاهش می دهند. برچسب ها یا پچ های مخصوص، دز ثابتی از نیکوتین را وارد بدن می کنند، در حالی که آدامس ها، قرص ها و اسپری ها می توانند میل لحظه ای را کاهش بدهند. این محصولات نیکوتین را بدون مواد شیمیایی خطرناک، وارد بدن تان می کنند. اشنایدر می گوید: ما مردم را به استفاده از این گزینه ها تشویق می کنیم. چراکه می دانیم موثرتر از ترک یکباره هستند.

 

عادت جدیدی پیدا کنید

اگر برای رها شدن از استرس در محل کار سیگار می کشید، بایستی راه جدیدی برای خلاص شدن از استرس و رفع خستگی پیدا کنید. اشنایدر توصیه می کند که هنگامی که هوس سیگار می کنید، آدامس نیکوتین دار بجوید، بدوید، پیاده روی کنید و یا مشغول آماده کردن شام بشوید تا فکر و دست هایتان مشغول بشود.

در ازای ترک سیگار پاداش بگیرید

تیرن، در ازای ترک سیگار و شرکت در مسابقه دوی 5 کیلومتری که توسط موسسه Run To Quit   برگزار شد، 1 هزار دلار پاداش گرفت. وی این مبلغ را به پرداخت دستمزد عکاس مراسم عروسی اش اختصاص داده است. خوشبختانه برنامه های جالبی برای تشویق مردم به ترک سیگار وجود دارد. یکی از آنها شرکت در رقابت های First Week Challenge Contest می باشد. اگر بتوانید در طول 7 روز نخست هر ماه سیگار را ترک کنید، 500 دلار جایزه می گیرید. با ترک سیگار همچنین می توانید مبلغ قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی کنید. تیرن می گوید که حداقل 25 دلار در هفته از هزینه هایش کاسته شده است.

 

محیطی مثبت پیرامون خود ایجاد کنید

خانه را از زیرسیگاری پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که در اطرافتان عاملی که شما را به روشن کردن سیگار تحریک کند، وجود ندارد. همانطور که گفته شد همه اعضای خانواده جسیکا تیرن، سیگاری هستند. جسیکا هنگامی که آنها را از قصد ترک سیگار مطلع کرد، خواست که در خانه و در اطرافش سیگار نکشند. خوشبختانه نامزد جسیکا نیز از ماه نوامبر گذشته سیگار را ترک کرده است.

 

در صورت شکست ناامید نشوید

ترک سیگار آسان نیست. اما اگر بتوانید حتی یک هفته بدون سیگار سر کنید، احتمال ترک همیشگی آن را 9 برابر افزایش می دهید.  

 

برای دریافت اطلاعات و راهنمایی های بیشتر به وب سایت www.smokershelpline.ca مراجعه نمایید.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *