علم و دانش

چگونه رولکس به گران ترین برند ساعت جهان تبدیل شد

 

وقتی آدام گلدن، یکی از طرفداران متعصب ساعت مچی، تابستان امسال به فروشگاهی در فلوریدا که انواع ساعت، از جمله  Rolex را عرضه می کند، وارد شد، تنها یک ساعت زنانه رولکس را مشاهده کرد. آن ساعت هم به این دلیل در مغازه وجود داشت، چون سفارش دهنده از خرید آن منصرف شده بود. 

گفته می شود رولکس نزدیک به یک میلیون ساعت در سال تولید می کند و آگهی های تبلیغاتی آن تقریبا در همه جا وجود دارد، اما در واقع پیدا کردن ساعت رولکس برای خرید به هیچ وجه آسان نیست. 

به گفته جفری هس، کلکسیونر رولکس، این ساعت ها همیشه گران بوده اند، اما این روزها به شدت کمیاب شده اند. در حالی که در گذشته، توزیع کنندگان اغلب موجودی کافی با قیمت های قابل مذاکره برای عرضه در اختیار داشتند. هس به Business Insider گفت: در آن زمان، هر کسی می توانست یک رولکس خریداری کند. من این ساعت را به قیمت 3 هزار دلار خریدم. امروز، اما همان ساعت 50 هزار دلار است. 

ساعت رولکس که تا قبل از دهه 1980، یک ابزار دقیق و ضروری محسوب می شد، به یک کالای لوکس و گران قیمت تبدیل شد. 

آلفرد دیویس و هانس ویلسدروف (برادران ناتنی) در سال 1905 با همکاری یکدیگر موتورهای سوئیسی هرمان را به انگلستان وارد می کردند و آن‌ ها را به دیگر سازندگان ساعت همچون دنیسون می‌ فروختند، این ساعت‌ ها با حک شدن حروف اول نام این دو برادر بر روی عقربه‌ های آن ها به شکل W&D  تولید می‌ شد. در سال 1908 این دو برادر نام تجاری رولکس را برای بیزینس خود انتخاب کردند و دفتر خود را در سوئیس باز کردند. از نظر ویلسدورف نام Rolex در بسیاری از زبان ‌ها قابل ادا کردن بود و دارای حروف کمی بود و به همین دلیل به راحتی نوشته می ‌شد. 

 

 

پس از درگذشت بنیانگذار آن، هانس ویلسدورف در سال 1960، آندره هاینیگر، جانشین وی شد و تلاش های خود برای تبدیل آن به یک کالای لوکس را آغاز کرد. 

این برند با قرار گرفتن در فیلم های هالیوودی، اسپانسرشیپ رویدادهای ورزشی و فعالیت های خیریه، نام و آوازه خود را گسترش داد و همچنین کنترل شدیدتری بر عرضه ایجاد کرد. 

فروشندگان ساعت های لوکس را در سوئیس خریداری کرده، از مرز عبور داده و در ایتالیا می فروختند. ایتالیایی ها سپس ساعت های Rolex، Audemars Piguets و Patek Philippes را به ایالات متحده و جاهای دیگر برده و به چندین برابر قیمت می فروختند، اینگونه بود که بازار کلکسیونرها متولد شد. 

رولکس به عنوان یک شرکت خصوصی، میزان سود خود را اعلام نمی کند، اما مورگان استنلی تخمین زده است که این شرکت در سال 2019، حدود 5/2 میلیارد فرانک سوئیس فروش داشت؛

بر اساس پیش بینی ها، ارزش بازار ثانویه ساعت های لوکس تا سال 2025، به 29 میلیارد دلار خواهد رسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست