صفحه اصلی / اخبار / چگونه جنبش ضد واکسن سبب شیوع مجدد سرخک در جهان شده است؟

چگونه جنبش ضد واکسن سبب شیوع مجدد سرخک در جهان شده است؟

اروپا- بیماری سرخک (measles) بار دیگر در اروپا شایع شده است. کارشناسان بهداشت و درمان، جنبش ضد واکسیناسیون را عامل شیوع مجدد این بیماری می دانند. در سال 2017، تعداد موارد تایید شده ابتلا به این بیماری ویروسی خطرناک و مرگبار با 4 برابر افزایش از 5 هزار و 273 مورد در سال 2016 به 21 هزار مورد رسید. به گزارش سازمان بهداشت جهانی بیشترین نرخ ابتلا در ایتالیا، رومانی و اکراین ثبت شده است. علت امتناع والدین از واکسینه کردن فرزندان خود می تواند مقاله فاقد اعتبار علمی باشد که 20 سال قبل درباره عوارض واکسیناسیون منتشر شد.

در سال 1998، نشریه Lancet مقاله ای از پزشک سابق انگلیسی، دکتر اندرو وکفیلدز را منتشر کرد، که در آن به ارتباط بین واکسن سرخک، اوریون (mumps) و سرخجه (rubella) با آتیسم اشاره شده بود. پزشک مورد اشاره در مطالعات خود مدعی شد که دریافت این واکسن سه گانه که MMR خوانده می شود، باعث مختل شدن سیستم ایمنی بدن شده و سبب آسیب مغزی می شود. انتشار این مقاله جنجالی باعث شد که بسیاری از والدین به دلیل ترس از ابتلای فرزند شان به آتیسم، از واکسینه کردن آنها خودداری کنند.

همانطور که گفته شد ادعاهای دکتر وکفیلدز توسط گروه کثیری از دانشمندان و پژوهشگران رد شد. نشریه پزشکی بریتانیا، تحقیقات او را <جعلی> توصیف کرد. انتقادات به حدی بود که Lancet، در روز 2 فوریه 2010 رسما از انتشار مقاله به اصطلاح علمی ابراز تاسف کرد و آن را حاوی اشکالات متعدد دانست. انجمن پزشکی بریتانیا، در ماه مه 2010، مجوز طبابت وکفیلدز را باطل کرد.

دکتر سونیل وتا از Mayo Clinic که در زمینه آتیسم تحقیق می کند می گوید: پس از انجام صدها پروژه مطالعاتی بر روی هزاران کودک، می توانیم با اطمینان ادعا کنیم که واکسن سبب ابتلای کودک به آتیسم نمی شود.

دکتر بنجامین مازر، از پزشکان بیمارستان New Haven وابسته به داشنگاه Yale می گوید: علیرغم فاقد اعتبار علمی تشخیص داده شدن مقاله، حامیان جنبش ضد واکسیناسیون کماکان به آن استناد می کنند. وکفیلدز از نظر آنها همچنان به عنوان قهرمان جنبش تلقی می شود.

همانطور که گفته شد، بیشترین موارد شیوع بیماری سرخک در ایتالیا گزارش شده است. گروهی از مخالفان واکسیناسیون، کمپین هایی را برای فریب والدین و منصرف کردن آنها از واکسیناسیون به راه انداخته اند. ایتالیا هم اکنون با بدترین اپیدمی سرخک در سال های اخیر روبروست. وضعیت در ایتالیا به حدی بحرانی است که دولت آن کشور در سال 2017، والدینی که از واکسینه کردن فرزندان شان امتناع می کنند را با جریمه تهدید کرد.

مازر می گوید: سرخک فوق العاده مسری است. واکسن سرخک یکی از موثرترین واکسن های موجود در جهان می باشد.

بد نیست بدانید که سناتور رابرت اف کندی جونیور، فرزند سناتور فقید کندی، نیز معتقد است که واکسن های حاوی ماده نگهدارنده thimerosal (ترکیب حاوی جیوه)، می تواند سبب ابتلای کودک به آتیسم بشود. او نیز والدین را به امتناع از واکسینه کردن فرزندان شان تشویق کرده است.

تیمروسال از رشد باکتری و قارچ های خطرناک جلوگیری کرده و به عنوان نگهدارنده در واکسن آنفلوانزا مورد استفاده قرار می گیرد، تا واکسن را از آلودگی محافظت کند.

کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری  (CDC) می گویند، با اینکه بسیاری از واکسن ها حاوی مواد شیمیایی مانند جیوه، آلومینیوم و فرمالدهید هستند، اما دز آنها آنقدر پایین است که سمی تلقی نمی شود. هیچ پژوهش علمی معتبر به ارتباط بین واکسن حاوی تیمورسال و آتیسم اشاره نمی کند.

دکتر مازر می گوید: CDC به دلیل رفع نگرانی والدین درباره وجود تیمورسال در واکسن ها، تغییراتی را در فرمول آنها اعمال کرده است. بنابراین در حال حاضر هیچ واکسن حاوی تیمورسال وجود ندارد (به جز واکسن آنفلوانزا).


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *