مقالاتمقالات پزشکی

چگونه با وجود استفاده از ماسک، از پوست خود مراقبت کنیم؟

 

به گزارش هافینگتون پست، رافائل لانگ پر، کارشناس زیبایی، با تجربه نه چندان خوشایند پوشیدن دائم ماسک به خوبی آشنا است. او و همکارانش در سالن های زیبایی باید برای حفظ سلامت مشتریان خود تمام طول روز از ماسک استفاده کنند. او می گوید: فکر می کنم پوشیدن ماسک یکی از دلایلی است که اکنون تعداد مشتریان ما برای  انجام مراقبت های پوست صورت افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

استفاده از ماسک به ویژه در گرمای تابستان تاثیر زیادی بر پوست دارد. زیرا با ایجاد رطوبت بیش از حد در ناحیه اطراف دهان و بینی، مانع تنفس پوست شده و منجر به ایجاد جوش و قرمزی می شود.

لانگ پر می گوید: ماسک جلوی همه چیز را می گیرد. هرچند برای جلوگیری از ویروس خوب است، اما مانع تنفس پوست به عنوان بزرگ ترین اندام بدن هم می شود. 

خبر خوش این که افرادی که دارای پوست خشک هستند و معمولا جوش نمی زنند، پوست شان دچار مشکل خاصی نمی شود. اما اگر پوست حساس و مستعدی برای جوش زدن دارید، گرما و رطوبت می تواند شما را دچار مشکل کند. با این حال ، خوشبختانه راه هایی وجود دارد که در تقویت و محافظت از پوست به شما می کند. لانگ پر ما را با این راه ها بیشتر آشنا می کند.

* ماسک نو را پیش از استفاده، و ماسک استفاده شده را پس از استفاده بشویید 

 

 

این کار از آن جهت اهمیت دارد که تنها ماسک تمیز در برابر انتقال ویروس موثر است. اما به جز آن، ماسک آلوده می تواند موجب تحریک و آسیب پذیری پوست شود.

* ماسک خود را مرتب عوض کنید

لانگ پر پیشنهاد می کند اگر مجبور هستید تمام روز را از ماسک استفاده کنید، هر 4 ساعت ماسک خود را عوض کنید (البته در توصیه های بهداشتی آمده در صورت رطوبت و آلودگی ماسک، آن را عوض کنید.) خیس شدن ماسک بر اثر تعریق، علاوه بر از بین بردن جنبه محافظتی ماسک، به پوست آسیب می رساند. همچنین ماسک بر اثر تماس دست با آن معمولا آلوده می شود و بهتر است برای مدت طولانی از یک ماسک استفاده نکنیم. لانگ پر می گوید در فاصله عوض کردن ماسک ها صورت خود را بشویید، خشک کنید، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید و بعد ماسک بعدی را بزنید. با تکرار این رویه پس از مدتی تغییر را در پوست خود احساس خواهید کرد.

* برای شستشوی ماسک از نرم کننده یا مواد شوینده معطر استفاده نکنید

مواد شیمیایی موجود در رایحه های مصنوعی برای پوست مضر هستند، بنابراین بهتر است از مواد شوینده بدون رایحه استفاده کنید. در مورد نرم کننده ها نیز به خاطر داشته باشید استفاده از آنها موجب کاهش قدرت جذب ماسک می شود. به گفته لانگ پر، نرم کننده موجب می شود ماسک میزان کمتری از عرق و رطوبت صورت را به خود جذب کند و در نتیجه گردش هوا در زیر ماسک به سختی انجام خواهد شد. لانگ پر معتقد است بهترین روش شستشوی ماسک، شستن با دست و با استفاده از صابون های غیر عطری است. همچنین بهتر است اجازه بدهید ماسک در هوای آزاد خشک شود.

* صورت خود را مرتب، به خصوص شب ها پیش از خواب، بشویید

شستن صورت در شب برای خلاص شدن از همه آلودگی هایی که در طول روز روی پوست نشسته اند، و تنفس راحت پوست در طول شب، بسیار مهم است.  

* بیشتر از لایه بردار استفاده کنید

اگر معمولا یک بار در هفته از لایه بردار استفاده می کردید حالا 2 یا 3 بار این کار را انجام بدهید. زیرا با این روش لایه مرده را از سطح پوست خود جدا می کنید، یعنی همان لایه ای که منجر به ایجاد دانه های چربی و آکنه بر روی پوست می شود. البته از زیاده روی خودداری کنید، زیرا لایه برداری بیش از حد به پوست آسیب زده و آن را متورم می کند. لانگ پر می گوید: تکرار لایه برداری در لحظه به شما حس خوش تمیزی و شادابی را می دهد، اما در واقع پوست شما به خشکی ایجاد شده واکنش نشان داده و میزان چربی بیشتری تولید می کند. بعد هم که روی آن ماسک بزنید وضعیت پوست تان از کنترل خارج می شود.

* استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید

آبرسانی یکی از ساده ترین و تاثیرگذارترین راه های مراقبت از پوست است. پس علاوه بر اینکه حتما در روز به مقدار کافی آب می نوشید، یک آبرسان مناسب را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

* درمان کنید

اگر پوست شما واقعا دچار آسیب شده است، حتما از یک متخصص زیبایی مشورت بخواهید و یا از محصولات شناخته شده و باکیفیت برای بهبود وضعیت پوست خود استفاده کنید

برچسب ها
Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید