مقالاتمقالات اقتصادی

چگونه با خرید کردن، پول پس‌انداز کنیم

کمتر خرج کردن در هنگام خرید کالاها و خدماتی که به شکل روزانه مصرف می‌شوند، ممکن است گام بسیار کوچکی به سوی استقلال اقتصادی یک فرد محسوب شود. با این حال، اگر در ادامه‌ این روش مصر باشید، این تغییر کوچک، می‌تواند سبک زندگی شما را به کلی عوض کند. تصور کنید که برای خرید یک کالا، در یک دوره‌ ماهانه، تنها 10 درصد کمتر هزینه کنید، در مجموع درآمد و هزینه‌ ماهانه شما، این خرج کمتر به پس‌انداز بیشتر می‌انجامد. با استراتژی‌هایی که در زیر می‌آیند، قادر خواهید بود که در هر خرید، پس‌انداز کنید:

بدانید که کجا باید ولخرجی کرد و کجا صرفه‌جویی

نخستین موردی که باید بدانید این است که در کدام موارد باید خرج کنید و در کدام یک، باید به دنبال کالاهای ارزان‌تر بگردید، چرا که گاهی اوقات دردسری که خرید یک کالای ارزان ایجاد می‌کند بیش از سود آن است. برای نمونه، خرید یک تشک ارزان، ممکن است برای شما بی‌خوابی‌های شبانه، کمردرد و سایر مشکلات اینچنینی را به همراه بیاورد که هزینه‌های بیشتری را، نسبت به آنچه برای تشک پرداخته‌اید، به شما تحمیل کند. هنگامی که پای سلامتی و آسایش شما در میان است، گرچه وسایل گرانقیمت‌تر، لزوما کیفیت بهتری به دنبال نمی‌آورند، اما به دنبال جنس ارزان بودن، ممکن است به ضرر شما تمام شود. اما در جاهای دیگر مانند خرید غلات صبحانه، خریدن جنس ارزان، صدمه‌ای به شما نخواهد زد.

از کوپن‌های تخفیف استفاده کنید

هر جا که امکانش وجود دارد، از کوپن‌های تخفیفی که ارائه می‌شوند، استفاده کنید. این کوپن‌ها، توسط منابع مختلفی توزیع می‌گردند، مانند تولیدکنندگان کالا (مانند کمپانی‌های تولید خمیردندان)، یا فروشندگان این کالاها (داروخانه ها و خواروبارفروشی‌ها). گاهی شما می‌توانید کوپن‌هایی را که از منابع مختلفی تهیه کرده اید، یکجا استفاده کنید و از یک تخفیف کلی و حتی کالاها و خدمات رایگان استفاده نمایید.

به صورت مقایسه‌ای خرید کنید

شما تقریبا در هر زمانی، می‌توانید با استفاده از خرید مقایسه‌ای، در مراحل مختلف آن، پول پس‌انداز کنید. اگر همیشه یک کالای ویژه را از یک برند برگزیده‌تان می‌خرید، به جستجو برای برندهای دیگر تولیدکننده‌ همان کالا بپردازید. این ممکن است به شما کمک کند که کالایی با کیفیتی تقریبا مشابه، ولی قیمتی پایین‌تر را خریداری کنید. افزون بر این، می توانید برای یک کالای ویژه از یک برند ویژه، به فروشگاه‌های متفاوتی سر بزنید که ممکن است آن را با قیمتی پایین‌تر بفروشند.

حواس تان به حراج‌ها و تخفیف‌های فصلی باشد

قیمت بسیاری از کالاها، از یک فصل سال تا فصل دیگر، و با توجه به تغییرات در تولید و تقاضا برای آن کالا، تغییر می‌کند. برای نمونه، در مناطقی که زمستان‌های سردی دارند، ماشین‌های چمن‌زنی و سایر وسایل باغبانی و پرورش گل، در انتهای فصل تابستان شامل تخفیفات بزرگی می‌شوند. علت این است که تقاضا برای این وسایل با سرد شدن هوا کاهش می‌یابد، در حالی که انبارهای فروشندگان و تولیدکنندگان، همچنان پر از این کالاهاست. در طول تعطیلات زمستانی، بر روی وسایل الکترونیک خانگی و سایر گروه‌های کالاهای مناسب هدیه دادن، تخفیف‌های سنگینی قرار داده می‌شود تا مردم به خرید این کالاها برای هدیه دادن، تشویق شوند. اگر برای زمان درست خرید یک کالا صبر کنید، می‌توانید پول زیادی پس‌انداز کنید.

چانه بزنید

برایتان شگفت‌آور خواهد بود که بدانید چانه زدن چقدر کاربرد دارد. در فروش‌های خانگی، حراج‌ها، بازارهای دست فروشان و همه‌ مکان‌های خرید و فروش رو در رو، شما می‌توانید با چانه زدن، به قیمت‌های پایین‌تری خرید کنید. اما مذاکره بر سر قیمت، از این فراتر می‌رود: شما می‌توانید برای هزینه‌ ویزیت پزشک تان و یا خدمات مشابه دیگر، نرخ بهره‌ کارت اعتباری‌تان، و بازپرداخت وام تان نیز، بر سر مبلغ مذاکره کنید. گاهی تنها درخواست برای قیمت پایین‌تر، به پایین آمدن قیمت می‌انجامد.

وسایل قدیمی را بفروشید

اگر دارید یک کالای نو می‌خرید، این گاها به این معناست که یک کالای قدیمی‌تر از همان نوع را دارید که زمان جایگزینی آن فرا رسیده است. به جای آن که آن کالای قدیمی را به دور بیندازید، به مبادله‌ پایاپای و یا فروش آن بیندیشید. این مورد، به طور ویژه در زمینه‌ کالاهای الکترونیک کاربرد دارد، که حتی پس از کهنه شدن، همچنان میزانی از ارزش مالی را در خود دارند.

این استراتژی‌ها، برای استفاده کلی در زمینه های مختلف زندگی  طراحی شده‌اند. اما راه‌هایی نیز هستند که می‌توانید با آنها، پول تان را در زمینه‌هایی ویژه پس‌انداز کنید. برای نمونه، می‌توانید خانه‌ای کوچکتر از آنچه امکان خریدش را دارید بخرید، پیش پرداخت نقدی بالاتری بدهید و پرداخت ماهانه بسیار پایین تری داشته باشید. اما، به طور کلی، هرگز نباید نقش صرفه‌جویی را در پس‌انداز، دست کم بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0