مقالاتمقالات اقتصادی

چگونه از شرایط مالی نامساعد خود را بیرون بکشیم و تولید ثروت کنیم؟ تجربه دو خواهر کانادایی

 

 

ماری و استفانی دو خواهر هستند که با وجود اینکه در شرایط اقتصادی مساعدی بزرگ نشدند امروز هر یک دارای یک حساب بانکی 6 رقمی هستند. این دو خواهر راز موفقیت خود را با CNBC در میان گذاشته و به ما می گویند برای آغاز مسیر استقلال اقتصادی از کجا می توان شروع کرد.

اولین چالش ها و انتخاب ها

در جوانی عادت مالی خاصی نداشتیم و فقط به دنبال دستیابی به ثبات بودیم. در زمانی که حتی شهریه کالج رفتن را نداشتیم مادرمان با ما اتمام حجت کرد که فکر درس نخواندن را از سرتان بیرون کنید. بنابراین در کالج ثبت نام کردیم و با کارهای دانشجویی کم درآمد آغاز کردیم. در اوایل دهه سوم زندگی، در چرخه طاقت فرسایی از کار و تلاش برای پرداخت مخارج قرار داشتیم که فکر نمی کردیم هرگز بتوانیم خود را از آن بیرون بکشیم. با این وجود، و با اینکه به دلیل وام هایی که مادرمان به اسم ما گرفته بود نمی توانستیم وام بیشتری دریافت کنیم، به وام هایی با سود 11 درصد روی آوردیم چون چاره ای جز خرید ماشین برای رفتن به سر کار نداشتیم. کم کم توانستیم شغل بهتری پیدا کنیم که برای پرداخت مخارج روزانه و قسط و بدهی استرس نداشته باشیم، اما هنوز نمی توانستیم برای کارهایی که دوست داشتیم پولی پس انداز کنیم یا بخشی از درآمدمان را برای دوران بازنشستگی کنار بگذاریم.

اینجا بود که به فکر افتادیم راهی پیدا کنیم تا پول مان برای ما کار کند. در اینجا درس ها و تجربه هایی را که در این راه آموختیم با شما در میان می گذاریم:

 

 

پرداخت به موقع بدهی ها یکی از تکه های پازل استقلال اقتصادی است

شش سال طول کشید تا ماری توانست شهریه دانشگاه به علاوه 14 هزار دلار  وام دانشجویی را برگرداند اما وقتی او در سال 2007 با لیسانس علوم ارتباطات فارغ التحصیل شد، شغل خوبی در بخش روابط عمومی یک شرکت پیدا کرد. از بیرون، به نظر می رسید ماری با یک شغل خوب، یک آپارتمان، و یک ماشین آئودی که با پول نقد خریداری کرده بود، اوضاع رو به راهی دارد. اما وضعیت اقتصادی او در واقعیت به گونه دیگری بود. او به دلیل کردیت اسکور ضعیفی که نتیجه وام هایی بود که به نام او گرفته شده بود نمی توانست شخصا خانه اجاره کند و مجبور بود با چند نفر دیگر همخانه شود. و درست به همین دلیل برای دریافت کارت اعتباری هم دچار مشکل بود. 

ماری در سال اول کاری خود با اجتناب از برنامه پس انداز بازنشستگی شرکت تحت عنوان 401(k) plan، 12 هزار دلار برای خرید نقدی ماشین خود پس انداز کرد. در عوض، بعد از 30 سالگی پس انداز در برنامه بازنشستگی را در اولویت کارهای خود قرار داد اما هنوز در درک همه شروط و قوانینی که در وبسایت این برنامه گفته شده بود مشکل داشت. بنابراین، به تحقیق درباره برنامه های مشابه روی آورد که ضمن این تحقیقات، با چند وبلاگ دیگر در رابطه با استقلال اقتصادی آشنا شد و از سال 2015 آرام آرام شروع به کم کردن هزینه های اضافی و سرمایه گذاری آنها کرد. لازمه این کار نیز استفاده از ابزاری مانند  Personal Capitalو Mint برای ثبت هزینه های روزانه و توجه به هزینه کردن به صورت هدفمند بود. 

اگر ارزشش را دارد خرج کنید، اگر ندارد پس انداز کنید

دو سال بعد از پایان تحصیلات، استفانی تصمیم گرفت با دریافت یک گواهی مهارتی، از کار به عنوان تکنسین داروخانه به ناظر کیفی نرم افزار تغییر شغل بدهد. در سن 24 سالگی، استفانی همه توان خود را برای پرداخت بدهی های قبلی، اجتناب از گرفتن وام جدید، و تقویت کردیت اسکور خود به کار گرفت. او با این دیدگاه که قصد دارد حتما خانه ای برای خود خریداری کند، 3 سال تمام را به کنار گذاشتن پول برای تسویه وام دانشجویی و وام ماشین، و همچنین پس انداز کردن برای تامین پول پیش خانه پرداخت. در نتیجه این نگاه هدفمند، استفانی در سن 27 سالگی آمادگی داشت برای خود یک خانه بخرد؛ کاری که والدینش هرگز قادر به انجام آن نبودند.

اما او که همه پس اندازش را برای خرید خانه گذاشته بود، سپس با الگوبرداری از خواهرش، از ابزار ردگیری هزینه های روزانه استفاده کرد تا فقط جایی که ارزش دارد هزینه کند و در غیر این صورت پولش را سرمایه گذاری کند. به این ترتیب، او نیز در سال 2017، به ثروت خالص 6 رقمی دست پیدا کرد.

از تجربه خود در راه درست استفاده کنید

در سال 2017، استفانی پیشنهاد کرد با استفاده از دانشی که در زمینه سرمایه گذاری آموخته بودند یک پاور پوینت آموزشی درست کرده و دوستان خود را به صرف عصرانه و یاد گرفتن اصول سرمایه گذاری در حساب های پس انداز بازنشستگی دعوت کنند. این طور بود که پایه شرکت Winenance گذاشته شد- شرکتی که ماری و استفانی در آن ضمن درآمدزایی، به آموزش اصول رسیدن به استقلال مالی به علاقه مندان می پردازند.

 به خاطر داشته باشید هر یک دلار ارزش خودش را دارد

به گفته پائولا پنت، یکی از کارشناسان سرمایه گذاری، شما می توانید هر چیزی را بخرید اما نمی توانید همه چیز را بخرید. بنابراین، تصور نکنید هدفمند خرج کردن به معنی محروم کردن خود از چیزهایی است که دوست شان دارید، بلکه به معنی محدود کردن مخارج به چیزهایی است که برایمان ارزشمند است.

برای مثال، اگر خرید مواد غذایی درجه یک و استفاده از بهترین غذاها برای شما اولویت است این جایی است که می توانید راحت هزینه کنید، اما باید در جای دیگری هزینه ها را کنترل کنید. استفانی و ماری به این نتیجه رسیده اند ساختن یک زندگی شایسته به معنی داشتن بزرگ ترین خانه یا وسایل لاکچری نیست، بلکه داشتن چیزهایی است که به زندگی آنها معنا، هدف، و احساس رضایت می دهد. از ارزش زمان نیز غافل نشوید. به قول وارن بافت، اگر یاد نگیرید حتی وقتی خواب هستید پول در بیاورید، تا لحظه مرگ باید کار کنید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست