علم و دانش

چگونه از خود در برابر سرما محافظت کنیم

در طول فصل زمستان، چه در ایستگاه اتوبوس و چه هنگام بیرون بردن سگ، به دنبال راهی برای گرم نگه داشتن خود هستیم. خوشبختانه همان فرایندی که بدن برای تجزیه غذا از آن استفاده می کند، به عنوان بخاری داخلی نیز عمل می کند. اما هنگامی که هوا سرد است، برخی استراتژی های دفاعی برای جلوگیری از از دست دادن گرما به محیط اطراف، ضروری اند. با افزایش اختلاف دما بین بدن گرم و محیط سرد اطراف، گرما سریع تر از دست می رود و حفظ دمای بدن در حد نرمال چالش برانگیزتر می شود.
حتما متوجه شده اید که دو نفر با همان دمای بدن و در محیط یکسان، سرما را به گونه ای متفاوت تجربه می کنند: یکی ممکن است احساس یخ زدگی و دیگری احساس راحتی نماید. محققان می دانند که پاسخ های فیزیولوژیکی طبیعی به سرما در کنار رفتارهای مان می توانند دمای بدن را در حد 98.6 درجه فارنهایت حفظ کرده و شما را گرم نگه دارند.

خون ما مواد مغذی، اکسیژن و سایر مواد مهم بیولوژیکی را حمل می کند. جریان خون همچنین گرمای تولید شده در عضلات را به پوست می رساند. هنگامی که وارد محیط سرد می شوید، بدن خون را به بالاتنه می رساند تا از ارگان های حیاتی بدن در برابر سرما محافظت کند. همزمان با به حداقل رساندن خونی که به پوست می رسد، گرمای داخلی کمتری از دست می رود.

یک استراتژی دیگر برای گرم نگه داشتن بدن، افزایش فعالیت عضلانی است که متابولیسم را افزایش داده و حرارت بیشتری ایجاد می کند.
مسلما استفاده از کت، کلاه و دستکش می تواند مفید باشد. برخلاف باور عمومی، ناحیه سر بیشترین گرمای داخلی بدن را از دست نمی دهد. بنابراین بهترین کار گرم نگه داشتن بالاتنه می باشد. حتی اگر کلاه نداشته باشید، پوشیدن کت ضروری است.
متاسفانه فعالیت بدنی سنگین و یا پوشیدن لباس های چند لایه استراتژی مناسبی نیست. زیرا با بالا رفتن بیش از حد دما، بدن برای خنک شدن شروع به تعریق می کند. تبخیر عرق باعث از دست رفتن دمای داخلی بدن می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0