مقالاتمقالات پزشکی

چگونه اثرات اعتیادآور داروی آکسی کونتین برملا شد؟

به گزارش سایت خبری Propublica و Stat آقای ریچارد ساکلر، فرزند خانواده‌ میلیاردری که در پشت‌پرده‌ کمپانی داروسازی بحث‌برانگیز Purdue Pharma قرار دارد، نمی‌خواسته حقایق درباره داروی OxyContin ساخت این شرکت افشا شود. این گزارش، که بر اساس شهادت مهر و موم شده‌ ساکلر است که مورد بررسی این وبسایت‌ها قرار گرفته، نشان می‌دهد که این داروی ضددرد، به اندازه‌ مورفین قوی و به همین میزان اعتیادآور است. ساکلر که پیشتر مدیرعامل کمپانی Purdue Pharma بود، در آگوست سال 2015 در جلسه‌ دادگاهش، درباره‌ تاکتیک‌های بحث‌برانگیز بازاریابی، که در مورد داروی OxyContin به کار گرفته شده بود، شهادت داد. سند 337 صفحه‌ای این شهادت اما، تا اوایل همین هفته از اسناد محرمانه تلقی می‌شد.
در این شهادت نامه، ساکلر در مورد دلیل جلوگیری او از اطلاع‌رسانی بازاریابان شرکت درباره‌ اثرات اعتیادآور این دارو – که برای درمان سرطان و بیماران در حال مرگ استفاده می‌شود– می‌گوید: <نمی‌خواستم آن رویکرد منفی، که بیماران و کارکنان بخش بهداشت و درمان نسبت به مورفین دارند، دامنگیر این دارو نیز بشود>. به این ترتیب، او هیچ اشکالی در این نمی‌دیده که بازاریابان شرکت به پزشکان می‌گفتند: <این به اندازه‌ مورفین، نشئگی ندارد و اعتیادآور نیست>. این گفته در مورد OxyContin، البته حقیقت ندارد، به ویژه اگر بیمار به مصرف نابجای آن بپردازد.
بر اساس این سند، مایکل فریدمن مدیر بخش بازاریابی و فروش کمپانی، در سال 1997 به ساکلر گفته بود که به خاطر اینکه دارو در مراحل ابتدایی عمرش است، مطلع کردن پزشکان در مورد قدرت این دارو، که می‌تواند برابر و یا حتی بیشتر از مورفین باشد، کار خطرناکی است. او گفته بود پزشکان تصور می‌کرده‌اند که ماده <اکسی کودون> که هسته‌ شیمیایی این داروست، از مورفین ضعیف‌تر است. به گزارش ProPublica، در بخشی از سند آمده که فریدمن به ساکلر می‌گوید: <من که قصد ندارم چنین اطلاعاتی را، در اختیار آنها بگذارم>. سپس ساکلر پاسخ می‌دهد: <با نظر تو موافق هستم. آیا در میان سایر اعضا هم در این مورد توافق وجود دارد، یا مخالفت‌هایی هم به چشم شما خورده است؟>.
شرکت Purdue در بیانیه‌ای به منتشر شدن این شهادت مهر و موم شده، انتقاد کرده است. مقامات این شرکت می‌گویند که اظهارات ساکلر نشان‌دهنده‌ تلاش این کمپانی، برای بازتاب دادن مناسب خطرات استفاده‌ نابجا و افراطی از OxyContin و اعتیاد به آن، است. آنها می‌گویند که دانش داروهای مخدر ضددرد، در حال پیشرفت و تغییر بوده و این عامل در تصمیم ساکلر نیز، موثر بوده است.
شهادت دادگاهی ساکلر در سال 2015، در ادامه‌ جلسات پیگیری پرونده‌ یک شکایتنامه بود، که در ایالت کنتاکی بر علیه این شرکت Purdue مطرح شد، و این شرکت با پرداخت مبلغ 24 میلیون دلار، با شاکی آن به صلح رسید. اظهارات ساکلر نیم‌نگاهی را به شیوه فعالیت کمپانی Purdue و روش‌های خطرناک آنها در بازاریابی OxyContin و پنهان‌کردن اعتیادآور بودن آن، ارائه می‌دهد؛ دارویی که در سال 1996 وارد بازار آمریکا شد.
یک شکایتنامه دیگر در این مورد نیز، در ایالت ماساچوست به دادگاه ارائه شده و موارد مشابهی را مطرح کرده بود. با این حال، ساکلر همچنان، بر اینکه روش‌های بازاریابی او منصفانه و موثر بودند، تاکید می‌کرد.
کمپانی Purdue، همچنان با شمار بالایی از شکایتنامه‌هایی که هزار و 500 شهر و روستای اطراف آمریکا از آن شده، روبرو است. این شاکیان خواهان این هستند که این کمپانی برای نقشی که OxyContin در گرایش افراد به اعتیاد به مواد مخدر داشته، پاسخگو باشد. در سال 2017، بیش از 70 هزار نفر در آمریکا، در اثر اوردوز مواد مخدر جان باختند. گرچه بخش اعظم این مرگ‌ها، به خاطر اوردوز مخدر فنتینل روی داد؛ اما برخی افراد داروهای مخدری را که ایجادکننده این اعتیاد است را، عامل اصلی این فاجعه می‌دانند.
در سال 2007، حدود یک دهه پس از ورود این دارو به بازار، شرکت Purdue و سه نفر از مدیران بالارتبه‌ آن، در یک دادگاه فدرال، به فریفتن پزشکان درباره‌ مشخصات داروی OxyContin محکوم شدند. این شرکت در آن زمان توافق کرد که برای جبران خسارات، مبلغ 700 میلیون دلار جریمه پرداخت نماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان