صفحه اصلی / مقالات / چگونه آمریکا سبب ایجاد یک قتل عام در مکزیک شد؟

چگونه آمریکا سبب ایجاد یک قتل عام در مکزیک شد؟

قتل عام

در هیجدهم مارس 2011 اعضای مسلح کارتل مکزیکی زتاس/ Zetas cartel یکی از خشن ترین گروه های قاچاق موادمخدر در جهان در پی انتقام از آن دسته از اعضای خود برآمد، که فکر می کرد خبرچین هستند. به همین سبب افراد مسلح آن در شهر آلنده (در نزدیکی مرز مکزیک با ایالت تگزاس آمریکا) و شهرهای کوچک اطراف آن ده ها و شاید صدها مرد، زن و کودک بیگناه محلی، و حتی برخی از افرادی را قتل عام کردند، که برای تماشای فوتبال به این شهر رفته بودند. بسیاری از ساکنان این نقاط هم از ترس جان خود به آمریکا گریختند.

این اعضاء روز بعد هم چندین راننده ماشین آلات سنگین را احضار نموده، و به آنها دستور دادند ده ها خانه و محل کار دیگر در سراسر منطقه را درهم بکوبند و ویران کنند. همچنین فرماندهان به افراد خود اجازه دادند، هر چه را می خواهند به غارت ببرند.

عملیات در پی درز کردن اطلاعات درون گروهی

اما برخلاف بیشتر رخدادهایی از این دست، این انتقام کشی و جنگ موادمخدر ریشه در مکزیک نداشت. بلکه ریشه اش در آمریکا بود. چراکه اداره مبارزه با موادمخدر این کشور که از طریق برخی خبرچین های درون گروهی کارتل مورد اشاره و از جمله با استفاده از تلفن های دستی قابل ردیابی، اطلاعات ارزشمندی در مورد میگوئل انجل تره ونیو (رئیس کارتل) و برادرش عمر به دست آورده بود که تحت تعقیب ترین خلافکاران به شمار می رفتند، در عملیاتی پیچیده در پی دستگیری آنها برآمد. اما در این راه دست به یک قمار بزرگ زد، و اطلاعات خود را در اختیار پلیس ملی مکزیک هم قرار داد. پلیسی که در آن خبرچینان حضور دارند. به همین سبب تره ونیو تقریبا فورا دریافت، که هدف خیانت قرار گرفته است. بنابراین به همراه برادرش در پی انتقام از افرادی برآمدند، که گمان می بردند خبرچین هستند. خانواده های این افراد و یا هر کسی که حتی پیوندی دور با آنها داشتند نیز، هدف این انتقام کشی قرار گرفتند. در عین حال این وحشیگری دردناک از آن رو در چنان سطح گسترده ای رخ داد، که تره ونیو نه تنها هر ماه از طریق آلنده موادمخدر و تسلیحاتی به ارزش ده ها میلیون دلار را جا به جا می کرد، بلکه این شهر را به عنوان محل اقامت خود برگزیده بود.  

 

 

وادادن مسوولان مکزیکی

تنها کاری که مقامات مکزیک تا چهار سال بعد از این قتل عام انجام دادند، تلاشی بی نتیجه برای تحقیق در موردش بود. سرانجام هم بدون اشاره به عاقبت تلخ کشته شدگان و یا تعیین مجازات برای مسوولان قتل عام، برای قربانیانش بنای یادبود درست کردند. به همین سبب مقامات آمریکا به همتایان مکزیکی خود یاری رساندند، تا تره ونیو را دستگیر نمایند. اما هرگز هزینه گزاف مربوطه اعلام نشد. مردم شهر هم به سبب ترس بیش از اندازه خود از تبهکاران، اکثرا سکوت اختیار کردند، رنج بردند، و دم نزدند.  

دستگیری سران زتاس

سرانجام میگوئل انجل تره ونیو و برادرش عمر به ترتیب در سال های 2013 و 2015 به اتهام فرمان قتل عام مورد اشاره دستگیر شدند. گرچه دستگیری میگوئل انجل تره ونیو از سوی تفنگداران دریایی مکزیک صورت گرفت، اما اداره مبارزه با موادمخدر آمریکا می گوید، در این راه به مقامات مکزیکی کمک کرده است. ولی از ذکر هرگونه جرئیات خودداری می نماید.

و اما بعد

یک سال پیش تارنمای خبری پروپابلیکا و نشریه نشنال جئوگرافیک با در کنار هم قرار دادن شواهد و اخبار در پیوند با این قتل عام و حواشی مربوطه، ماجرا را با روایت خود بیان کردند. البته انجام چنین اقدامی با مخاطره پذیری خیلی زیادی همراه است. کمااینکه هنوز هم حتی بسیاری از مقامات مکزیکی که در عملیات بر علیه دو برادر نامبرده سهیم بوده اند، جرات ندارند در مورد جزئیات آن حرفی بزنند. کمااینکه اواریستو تره ونیو (تنها تشابه اسمی با تره ونیو رهبر مخوف کارتل مذکور) رئیس وقت آتش نشانی منطقه می گوید، پس از گزارش آتش سوزی در دامداری مورد اشاره آتش نشانان به محل اعزام شدند. اما اعضای آن گروه به آنها گفتند حتی پس از آن که گزارش های دیگری دریافت کنند که حتما خواهند کرد، مجاز نیستند به این مکان بیایند. بنابراین اواریستو تره ونیو نیز رئیس خود یعنی شهردار را در جریان قرار داد. از جمله گفت که افراد زیر امرش نمی توانند، با آب در برابر گلوله بجنگند.

شهرداری که زمانی که کلودیا سانچز مدیر امور فرهنگی شهر و مادر جراردو هیث قربانی 15 ساله ای که ابدا نقشی در این مورد نداشت، به او تلفن کرد، در مجلس عروسی بود. او به این مادر گفت از آنچه رخ داده، بسیار ناراحت می باشد. اما هیچ کاری از دستش ساخته نیست. براساس اظهارات این مادر، حتی یک خودروی پلیس هم به سراغ آنها نرفت.

خوره خوان مورالس مدیر تحقیقات در مورد کسانی که در اثر این عملیات ناپدید شدند نیز، می گوید: حتی برخی از کسانی که در آن مشارکت داشته اند شهادت داده اند، که 50  کامیون از افراد این کارتل وارد شهر مذکور شدند، به خانه ها هجوم بردند، آنها را غارت کردند، و سوزاندند. سپس ساکنانشان را دزدیدند، به دامداری در بیرون شهر بردند، قتل عام کردند، جنازه هایشان را در انبار کاه تلمبار نمودند، رویشان مواد سوختی ریختند، و آنها را آتش زدند.

البته واقعیت این بود، که بسیاری از ماموران پلیس زیر کنترل جنایتکاران قرار داشتند (و دارند). فراتر اینکه به گفته هکتور مورنو از اعضای پیشین کارتل مورد اشاره این کارتل حتی در ارتش نیز دست نشاندگانی داشت، که از پیش مقامات آن را در جریان هرگونه عملیات پلیس قرار می دادند. کمااینکه مقامات مربوطه بیش از 250 تلفن دریافت کردند که حکایت از حمله، آدم ربایی، آتش سوزی و… داشت. اما هیچ واکنشی از سوی این مقامات به عمل نیامد.

به  هر حال پروپابلیکا و نشنال جئوگرافیک با استفاده از اظهارات برخی از افراد ذینفع مانند همین کلودیا سانچز، ماریا ایوجینا ولا وکیل دعاوی و همسر قربانی دیگر ادگار آویلا که برای تماشای مسابقه فوتبال به خانه برادرش رفته بود، اواریستو رادریگز دامپزشک و معاون وقت شهردار، همسران، مادران و سایر خویشاوندان قربانیان، و همچنین ارنست گونزالز دستیار دادستان آمریکا، و ریچارد ماتینز از ماموران اداره مبارزه با موادمخدر این کشور، به ثبت وقایع پرداختند.


یک نطر

  1. تیتری که انتخاب کرده اید مانند دلایل روحانیون ایران است که فساد اقتصادی را ناشی از بی حجابی زنان می دانند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *