علم و دانش

چه زمانی زندگی دوباره عادی می‌ شود؟ هفت سال با نرخ کنونی واکسیناسیون

 

از یک سال پیش در همین روزها و آغاز همه ‌گیری ویروس جدید کرونا همواره این را پرسیده‌ ایم که چه زمانی تمام می‌ شود و زندگی به حالت عادی بر می ‌گردد. طبیعی است که ساخت واکسن تنها راه مهار کووید-19 است، که این کار انجام شده است.

مقام‌ های علمی آمریکا اعتقاد دارند زمانی می ‌شود گفت زندگی به حالت عادی برمی‌ گردد که 70 تا 85 درصد جمعیت کشورها واکسن را تزریق کرده باشند.

با توجه به تقاضای زیاد برای واکسن در سطح جهانی و محدودیت‌ های ساخت و توزیع آن، سرعت خرید و توزیع و تزریق واکسن در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد و برخی کشورها هم حتی توان تامین واکسن مطمئن برای مردم را ندارند.

اسرائیل که تنها ظرف دو ماه بیش از 75 درصد جمعیت آن واکسن کرونا را زده‌ اند، بالاترین نرخ واکسیناسیون جهان را دارد. این وضعیت در ایالت‌ های مختلف آمریکا متفاوت است و کل کشور برای رسیدن به آن نقطه باید تا سال 2022 صبر کند.

خبرگزاری بلومبرگ برای رسیدن به یک پاسخ منطقی برای پرسش یک سال گذشته مردم، یک بانک اطلاعاتی ایجاد کرده و با تحلیل داده‌ های آن به این نتیجه رسیده است که انواع مختلف واکسن و این که در چند مرحله باید تزریق شوند، وضعیت را پیچیده ‌تر هم می‌ کند.

 

 

برخی واکسن‌ های کووید-19 تولید شده برای رسیدن به کارایی مطلوب در ایمن ‌سازی انسان در برابر ویروس باید دو واحد و برخی دیگر یک واحد تزریق شوند. برخی واکسن‌ ها برای کودکان توصیف نمی‌ شود و برخی دیگر برعکس برای سالخوردگان.

اگر داده‌ هایی که امروز داریم را در نظر بگیریم و نرخ واکسیناسیون در جهان همین بماند، 7 سال طول می‌ کشد که بتوانیم بگوییم زندگی به شرایط عادی بازگشته است. اما طبیعتا این داده‌ ها تفاوت خواهند کرد و این زمان نیز می ‌تواند تغییر کند و کوتاه ‌تر شود.

خبرگزاری بلومبرگ داده‌ های مورد نیاز خود را از ایالت‌ های مختلف آمریکا و 67 کشور دیگر جهان دریافت می‌ کند و گفته است هر روز با تحلیل آنها و محاسبه نرخ لحظه ‌ای واکسیناسیون، زمان اعلام پایان همه ‌گیری و آغاز زندگی عادی را تخمین می ‌زند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست