مقالاتمقالات اقتصادی
موضوعات داغ

چه بر سر وعده‌های ترودو برای کاهش مالیات‌ها آمد؟

 

از: جیک فاس و میلاگروس پالاسیوس – تحلیلگران بنیاد Fraser

دولت لیبرال نخست وزیر جاستین ترودو، از ابتدای ورود به ساختار سیاسی کشور وعده داده‌ است ایجاد معافیت‌های مالیاتی برای خانواده‌های کانادایی، از اولولیت‌های کاری‌اش باشد. با این حال در این مدت، این وعده نه تنها عملی نشده، بلکه در طول چهار سال اخیر، بار مالیات بر دوش خانواده‌های طبقه‌ متوسط کانادایی افزایش نیز یافته است. اکنون واضح است که اگر معافیت مالیاتی همچنان بخشی از اهداف این دولت باشد، ترودو باید تغییراتی در روش مدیریت خود ایجاد کند. 

دولت حاضر، از سال 2015 تا کنون میزان مالیات بر خانواده‌های کانادایی را در چند مرحله و طی لوایح گوناگون افزایش داده است. این دولت، مالیات بر کربن را افزایش داده، مالیات بر درآمد را بالاتر برده و همچنین برخی از موارد اعتبار مالیاتی مانند تقسیم درآمد بر اعضای خانواده، اعتبار مالیاتی ورزش فرزندان، و اعتبار مالیاتی حمل و نقل عمومی را از میان برداشته است. چه از مخالفان این اقدامات و تغییرات باشید و چه از موافقان آن، این اقدامات در نهایت به افزایش بار مالیاتی خانواده‌های طبقه‌ متوسط کانادا انجامیده است.

بنیاد پژوهشی Fraser هر سال، میزان بار مالیاتی بر خانواده‌های متوسط کانادایی را محاسبه می‌کند تا تغییرات آن در طول زمان را، به نمایش بگذارد. خانواده‌های کانادایی، مالیات‌های مختلفی را به دولت فدرال، دولت‌های استانی و دولت‌های شهری می‌پردازند. برخی از این سرفصل‌های مالیاتی آشکار هستند اما بسیاری از آنها پنهان می‌باشند. این موضوع، سردرگمی ما را در مورد میزان دقیق مالیاتی که به دولت می‌پردازیم، باز هم بیشتر می‌کند.

 

bahman-azimi-gif

 

ما، افزون بر مالیات بر درآمد سالانه، مالیات بر املاک، مالیات بر فیش حقوق ماهانه (در کِبِک و انتاریو، مبلغی نیز برای بیمه‌ بازنشستگی از این فیش کسر می‌‌شود)، مالیات‌های درمانی، مالیات بر کالاهای خریداری شده (مانند GST) مالیات بر کربن، مالیات بر بنزین، مالیات بر کالاهای وارداتی، مالیات موسوم به sin (مالیات بر الکل، سیگار و غیره) و مالیات‌های دیگری از این دست را نیز به دولت پرداخت می‌کنیم. 

گردآوردن همه‌ این سرفصل‌ها و اعلام یک مبلغ کل، کار آسانی نیست. با این حال بنیاد Fraser پس از کار بر روی این آمارها، تخمین می‌زند که در سال 2019 ، یک خانواده‌ متوسط کانادایی (که دست کم دو عضو یا بیشتر داشته باشد) حدود 52 هزار و 675 دلار مالیات پرداخت خواهد کرد. این مبلغ، برابر 7/44 درصد از درآمد متوسط 117 هزار و 731 دلاری است که این خانواده به طور سالانه، به دست می‌آورد. پنجاه و دو درصد از کل میزان مالیات پرداخت شده، به دست دولت فدرال می‌رسد.

اگر تصمیم گرفته بودید که مالیات سال جاری را پیشاپیش پرداخت کنید، باید تمام درآمدی را که پیش از روز 14 جون دریافت کرده بودید، به دولت می‌پرداختید. این بدین معناست که هر سال شما 164 روز اول سال را برای دولت کار می‌کنید (تمام درآمد را به دولت می‌دهید) و سپس برای خود و خانواده‌تان کار خواهید کرد. به همین خاطر، ما روز 14 جون را، روز رهایی از مالیات نامیده‌ایم. در سال 2015، روز رهایی از مالیات، دو روز پیش از این، یعنی در 12 جون فرا می‌رسید. این به این خاطر است که بخشی از مالیات سالانه‌ خانواده‌های کانادایی که سهم دولت فدرال است، در طول چهار سال گذشته، به میزان 10 و نیم درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که اگر مشکل کسر بودجه‌ دولت فدرال را به این محاسبات بیفزاییم، بار مالیاتی خانواده‌های کانادایی باز هم افزایش خواهد یافت. دولت حاضر، علیرغم افزایشی که در میزان مالیات دریافتی در چهارسال اخیر ایجاد کرده، در تامین منابع مالی لازم برای هزینه‌های خود، ناتوان بوده است. تخمین‌ها نشان می‌دهد که دولت فدرال، در طول سال جاری نزدیک به 20 میلیون دلار بالاتر از درآمد خود هزینه خواهد کرد. و چه کسی قرار است این 20 میلیون دلار را بپردازد؟ البته، مالیات‌دهندگان سال‌های آینده.

شرایط حاضر نشان می‌دهد که دولت فدرال برای سر و سامان دادن به وضعیت مالیاتی و وعده‌های عمل‌نشده‌اش، باید تغییراتی ساختاری در طرز کارش صورت دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *