صفحه اصلی / مقالات / چهار تاثیر احتمالی افزایش بهره در آمریکا بر اقتصاد کانادا

چهار تاثیر احتمالی افزایش بهره در آمریکا بر اقتصاد کانادا

ASAP Computer

 

روز چهاردهم دسامبر جنت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد، نرخ بهره در این کشور افزایش می یابد. این نخستین اقدام از این دست از سال 2015 تاکنون بود.

البته پیشتر در این مورد اخباری منتشر شده بود. بنابراین این اعلام کسی را شگفت زده نکرد. بااینهمه همچنان سبب اظهارات کارشناسان مربوطه از جمله داگلاس پورتر اقتصاددان ارشد بانک مونترال در مورد تاثیر این افزایش بر اقتصاد کانادا گردید. به گفته این اقتصاددان ها افزایش مورد اشاره در چهار مورد زیر تاثیر خواهند داشت:

1- آنچه برای آمریکا مناسب است، …

براساس اظهارات نیکلاس رو استادیار رشته اقتصاد دانشگاه کارلتون، دلیل روشن افزایش مورد اشاره این می باشد، که اقتصاد آمریکا قوی تر به نظر می رسد، و میزان بیکاری در این کشور رو به کاهش دارد. بنایراین مقامات بانک مذکور بر این باورند که در صورت افزایش نیافتن نرخ بهره، خطر تورم بیشتر به وجود می آید.

به گفته داگلاس پورتر نیز، افزایش مورد اشاره دست کم تقریبا مهر تایید بانک مرکزی آمریکا بر بهبود وضع اقتصادی این کشور است. کمااینکه خاطرنشان می کند: آنها با این اقدام خود نشان می دهند که اعتماد دارند اوضاع رو به بهبود است، و وضعیت دارد به حالت عادی برمی گردد.

ژان- پل لم استادیار رشته اقتصاد دانشگاه واترلو هم، در این باره می گوید: آمریکا مصرف کننده بسیار بزرگ سوخت و صادرات کانادا می باشد. بنابراین اگر وضع اقتصادی آمریکا خوب باشد، می توان (برای کانادا)  پیش بینی مشابهی کرد.

2- نرخ بهره بیشتر برای وام مسکن

براساس اظهارات داگلاس پورتر افزایش مورد اشاره بر نرخ بهره های درازمدت در هر دو کشور تاثیر می گذارد. چراکه افزایش درازمدت نرخ بهره یکی از عواملی بوده، که فشار زیادی بر نرخ بهره وام های مسکن در کانادا داشته است.

نیکلاس روهم با این اظهارات موافق می باشد، که افزایش مورد اشاره سبب افزایش مشابه در کانادا هم خواهد شد. اما در عین حال می افزاید: چقدر؟ هنوز نمی توان در این مورد چیزی گفت.

3- فشار بر دلار کانادا

به گفته ژان- پل لم در حالی که امکان دارد افزایش نرخ بهره وام مسکن برای به مرحله عمل درآمدن مدتی طول بکشد، ممکن است افزایش مورد اشاره در آمریکا تاثیرات سریع تری بر دلار کانادا داشته باشد. چراکه چنین افزایشی سبب ایجاد تقاضای بیشتر برای دلار آمریکا می شود. بنابراین بر نرخ برابری ارزهای دو کشور فشار وارد می کند. در نتیجه از ارزش دلار کانادا کاسته می شود. البته چنین کاهشی تنها پیامدهای منفی ندارد. بلکه نتایج مثبت و خوبی هم به بار خواهد آورد. از جمله اینکه برای صادرکنندگان کانادایی مفید خواهد بود. اما درعین حال سبب گران تر شدن کالاهای وارداتی از آمریکا از جمله مواد غذایی می گردد.

داگلاس پورتر نیز در این باره خاطرنشان می کند: تصمیم و اظهارات جنت یلن سبب گردید، دوباره دولت مرکزی کانادا به حوزه مربوطه وارد شود. اقدامی که به نوبه خود فشار کمی بر ارزش دلار کانادا وارد کرد. یا دست کم می توان گفت، که سبب افزایش بهای همتای آمریکایی آن شد.

البته وی همچنین اشاره می کند در صورتی که تصمیم جنت یلن ناشی از نشان دادن اقتدارش در مورد نرخ بهره ها باشد، فشار وارده بر دلار کانادا هم کمتر می شود.

4- پس اندازکنندگان در برابر وام گیرندگان

در نگاه نخست به نظر می رسد صاحبخانه های کانادایی که واحدهای مسکونی خود را با وام های مسکن با بهره پایین خریداری کرده بوده اند، برنده افزایش مورد اشاره باشند. اما کمی دقت نشان می دهد، که اینگونه نیست. چراکه چنین افزایشی برای آنها که اکثریتشان اینک بازنشسته شده اند، در واقع حالت تنبیه هم پیدا می کند. زیرا میزان درآمدشان از جی آی سی ها (نوعی سرمایه گذاری مدت دار که سود پول های مربوطه به شکلی تضمین شده به سرمایه گذار پرداخت می گردد) کاهش می یابد.

اما از دیگر سو براساس اظهارات داگلاس پورتر واقیعت این می باشد، که احتمال اینکه بانک مرکزی کانادا میزان بهره را افزایش دهد، بسیار کم است. مقوله ای که به احتمال زیاد مهم ترین دلیل پرداخت بهره به پول های سرمایه گذاری شده می باشد. او به عنوان دلیل این اظهاراتش می افزاید: استیون پلوز رئیس بانک مرکزی کانادا اخیرا با صراحت تمام گفت، که بانک متبوعش عجله ای برای دنباله روی از همتای آمریکایی خود ندارد.

با اینهمه داگلاس پورتر بر این باور است، که اگر نرخ بهره ها در آمریکا با ضرباهنگ معنی دار بالا برود، در آن صورت دست کم برداشتن گامی از سوی مقامات مربوطه کانادایی هم امکانپذیر می شود. کمااینکه خاطرنشان می نماید: فکر می کنم اگر این مقامات از پایین بودن بسیار زیاد نرخ بهره خرسند نباشند، چنین امکانی به وجود می آید. البته اینگونه نیست، که همه آنها از این امر احساس ناخرسندی کنند. اما احتمال همچنان وجود دارد.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *