Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / چهار اشتباه که جویندگان شغل مرتکب می‌شوند

چهار اشتباه که جویندگان شغل مرتکب می‌شوند

bahman-azimi-gif

حتی با وجود صدها کتاب راهنمای کاریابی که هر سال منتشر می‌شود، و هزاران مقاله‌ای که درباره‌ روش درست نوشتن رزومه و موفقیت در مصاحبه‌ شغلی منتشر می‌گردد، جویندگان کار، همچنان مرتکب همان اشتباهات همیشگی می‌شوند. معمولا هر جوینده‌ کار، در بخش ویژه‌ای از پروسه‌ به دست آوردن شغل اشتباه می‌کند. با این حال، چهار اشتباهی که در پی می‌آیند، تقریبا فرا گیر هستند. این اشتباهات می‌توانند روند یافتن شغل مناسب را بسیار آهسته کرده و ماه‌ها به این دوره‌ خسته‌کننده، بیفزایند:

اشتباه شماره 1: غافل بودن از نقاط کور

بسیاری از جویندگان کار با به گوش گرفتن نصیحت‌هایی که از سوی مربی‌های حرفه‌ای کاریابی و کارشناسان شغلی ارائه می‌شوند، مخالف هستند. آنها به اشتباه فکر می‌کنند که دقیقا می‌دانند که دارند چه می‌کنند. اینجا منظور، این نیست که تمام مربی‌های کاریابی، کلید حل مشکل شما را در دست دارند، اما شمار بالایی از این افراد، واقعا کارشناسانی هستند که از زیر و بم استخدام و پشت‌پرده‌ آن باخبر هستند. یکی از بزرگترین خرافه‌ها در فرهنگ ما، در آمریکای شمالی، که رفتار ما را شکل داده، این است که موفقیت مشروط به شجاعت افراد برای انجام کارهای سخت است. این خرافه، فردگرایی و سخت‌بودن را به عنوان عنصر کلیدی خودسازی معرفی می‌کند. با این وجود، باور بر اینکه موفقیت و شکست افراد، به تلاش و توانایی‌های آنها بستگی دارد، واقعیت ندارد. گرایش به این ذهنیت که می‌گوید <خودت تنها برو و انجامش بده>، در واقع ما را از رسیدن به اهداف شغلی‌مان بازمی‌دارد. و به یاد داشته باشید: جویندگان کاری که سریع‌تر حرکت کنند، می‌توانند با افراد مورد نظرشان رابطه برقرار کنند؛ حال چه آن فرد مشاور شغلی باشد، و چه مدیر کارگزینی یک کمپانی. سرعت و تمرکز، دو عامل بسیار مهم هستند که شما را در کاریابی، به نتیجه‌ دلخواه می‌رسانند.

اشتباه شماره‌ 2: فرستادن رزومه‌های بسیار به چندین کمپانی‌ در آن واحد

در حال حاضر، تقریبا به ازای هر شغلی که برایش آگهی استخدام منتشر می‌شود، چهار درخواست‌کننده برای استخدام وجود دارد. این شمار، در مورد شغل‌هایی که امکانات ویژه‌ای ارائه می دهند، باز هم بالاتر می‌رود. بسیاری از کمپانی‌ها، به خاطر تعداد بالای درخواست‌کنندگان، از نشر آگهی برای شغل‌ها صرف‌نظر می‌کنند. این بذین معنی است که شما، به عنوان جوینده‌ کار، باید هم به عنوان یک کارآگاه عمل کنید، هم یک مشاور و هم یک فروشنده. به یاد داشته باشید که ایمیل کردن رزومه، مانند تف کردن در باد است. از این کار خودداری کنید. به یاد داشته باشید که آنها که استخدام می کنند، به رزومه‌ یک فرد که تاریخچه کاری، تحصیل و تجربه‌ کاری شما را شرح می‌دهد، توجه نمی‌کنند. آنها بیشتر علاقه‌مند هستند بدانند که فرد جویای کار، چه اهدافی را به انجام رسانده، چه قدرت های فردی دارد و اهداف شغلی اش چه هستند، تا ببینند که آیا این فرد، به درد کمپانی آنها می‌خورد یا نه. پس در مورد اهداف تان و آنچه تا کنون در زندگی‌تان به ثمر رسانیده‌اید، به روشنی سخن بگویید. به جای رزومه، یک صفحه سفید انتخاب کنید و اهداف شغلی و استراتژی‌های کاری تان را در آن تایپ کنید و آن را به ایمیل مدیران استخدام بفرستید.

اشتباه شماره‌ 3: پیدا کردن روابط شغلی، پیش از آن که تصویر کاملی از شغل مورد نظرتان داشته باشید

بسیاری از کارشناسان کاریابی معتقدند که پیدا کردن روابط، کلید یافتن بسیاری از شغل‌های عالی است. اما اگر پیش از آن که اهداف و خواسته‌های شغلی تان برای تان مشخص بشود، به دنبال یافتن رابطه بروید، این روابط با مشاهده‌ عدم اطمینان شما از بین خواهند رفت.

اشتباه شماره‌ 4: مایوس شدن پیش از آن که به نتیجه دلخواه برسید

بسیاری از درخواست کنندگان ورود به یک شغل، دارای مهارت‌ها و مدارک تحصیلی لازم برای شغل مورد نظرشان هستند. اما از میان آنها، فردی نهایتا استخدام خواهد شد که بتواند رهبری کند و شهرت خوبی در زمینه هوش تجاری، هوش اجتماعی و تفکر منطقی، داشته باشد. رفتار شما باید به آن که قصد استخدام شما را دارد، نشان دهد که برای تصاحب شغل و شرکت در مسیر و اهداف شرکت، بسیار مشتاق هستید. اما صبر نیز یکی از عوامل مهم در این مسیر است، زیرا آنها که از صف جدا می‌شوند، موقعیت استخدام را نیز از دست می‌دهند.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *