علم و دانش

چهار استراتژی اثبات شده ترک اعتیاد

bahman-azimi-gif

برای ترک اعتیاد به مواد مخدر به چیزی بیشتر از اراده قوی نیاز می باشد. خوشبختانه امکان مبارزه با اعتیاد و پیروزی در این نبرد هرچند دشوار، وجود دارد به شرطی که برای نیل به هدف از استراتژی آزموده و اثبات شده استفاده شود.

اعتیاد یک بیماری مغزی اما قابل درمان است. فرد معتاد باید انگیزه و تمایل تغییر برای غلبه بر اعتیاد را داشته باشد. متاسفانه بسیاری از معتادان چنین انگیزه و تمایلی را ندارند. فرد برای غلبه بر اعتیاد با موانع زیادی روبرو می باشد و ممکن است از وجود سیستم یا خدمات حمایتی بی اطلاع باشد. مسلما ترک ماده ای که بدن تان به آن عادت کرده آسان نیست. اما به محض اینکه تصمیم به ترک بگیرید و از خدمات حمایتی استفاده کنید، می توانید بر این مشکل غلبه کنید. مرحله سم زدایی یا detoxification فرآیندی پیچیده است. میل شدید به ماده و خماری ناشی از نرسیدن آن به بدن در مرحله سم زدایی یکی از دلایل دشوار بودن ترک اعتیاد می باشد. برای ترک اعتیاد بایستی تصمیم بگیرید و خود را باور کنید.

4 مرحله استراتژی آزموده و ثابت شده برای غلبه بر اعتیاد عبارتند از: 1) پذیرش و درک اینکه معتاد می باشید و کمک گرفتن از کارشناسان و مراکز بازپروری. 2) پرهیز اولیه از مصرف و ادامه درمان. این مرحله دشواری است زیرا طی آن دچار عوارض آزاردهنده خماری خواهید شد. برای غلبه بر میل شدید به مصرف، بایستی تکنیک ها و مهارت های مهمی را فرا بگیرید. 3) خودداری از مصرف، پس از ترک مرکز بازپروری، علیرغم روبرو شدن مجدد با محرک هایی که سبب گرایش شما به مواد مخدر یا الکل می شود. 4) در مرحله آخر با استفاده از مهارت هایی که در مرکز بازپروری آموخته اید، می توانید پاک زندگی کنید. شما در این مرحله در مبارزه با اعتیاد پیروز شده، اعتماد به نفس خود را بازیافته اید و می توانید از زندگی سالم برخوردار شوید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0